Akcja partnerska
Smartfony wyparły z rynku kompaktowe aparaty fotograficzne. Bezsprzecznie wygrały wygodą, możliwością łatwej edycji zdjęć i dzięki natychmiastowemu udostępnianiu obrazów w sieci. Mając to na uwadze, warto wybrać smartfon, który oferuje najlepszą jakość obrazu, zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów. Według specjalistów, takim urządzeniem jest aktualnie Samsung Galaxy S8.
Parametry
Chociaż same dobre parametry techniczne nie są jeszcze gwarancją jakości uzyskiwanych zdjęć i filmów – do tego potrzebne jest jeszcze odpowiednie oprogramowanie – to na pewno są koniecznym fundamentem. Samsung Galaxy S8 ma więc bardzo zaawansowaną specyfikację.
Najważniejszym elementem jest obiektyw. W przypadku S8 ma on jasność F/1.7 oraz ogniskową 26 mm. Tak duża jasność pozwala na krótsze czasy naświetlenia i obniżenie czułości. Pozwala to uniknąć poruszonych zdjęć lub cyfrowego szumu. Ułatwia również uzyskanie ładnego rozmycia tła znanego z lustrzanek.
Drugim istotnym elementem kamery S8 jest stabilizacja optyczna. Odgrywa ważną rolę zarówno podczas robienia zdjęć jak i filmowania. W pierwszym przypadku pozwala wykonać nieporuszone zdjęcia na dłuższych czasach naświetlania. W drugim wypadku pozwala zarejestrować film pozbawiony drgań i nerwowych szarpnięć, których nie sposób uniknąć w inny sposób, filmując z ręki.
Bardzo ważna jest także jakość matrycy, która obraz zarejestruje. W Galaxy S8 ma ona rozdzielczość 12 megapikseli. Jest to optymalne połączenie szczegółowości z niskim zaszumieniem obrazu. Gdyby rozdzielczość była wyższa, pojedyncze piksele byłby mniejsze i rejestrowałby mniej światła, co wymuszałaby podnoszenie czułości i zwiększanie szumu. Mniejsza rozdzielczość byłaby niewystarczająca do dzisiejszych zastosowań.
Ostatnim ważnym aspektem jest sposób ustawiania ostrości. Opiszemy go poniżej.
Autofocus
Wszystkie parametry będą niewiele warte, gdy zdjęcia okażą się nieostre. Ustawianie ostrości to skomplikowany proces, który musi poradzić sobie z zmiennymi warunkami oświetleniowymi, z ruchem obiektów itd. Autofocus inaczej działa podczas robienia zdjęć, a inaczej podczas filmowania.
Dlatego Samsung jako jedyny producent na rynku wykorzystuje bardzo zaawansowany układ ustawiania ostrości – dual pixel camera. Wytłumaczmy jakie są jego główne przewagi.
Popularny system ustawiania ostrości polegający na detekcji kontrastu jest wolny i gorzej działa w słabszym oświetleniu. Znacznie lepszy i występujący wyłącznie w lepszych telefonach jest system ustawiania ostrości za pomocą detekcji fazy. Jest znacznie szybszy i mniej wrażliwy na słabe oświetlenie. Ma jednak swoje ograniczenia, związane z rozmieszczeniem czujników detekcji fazy w kadrze. W efekcie bywa omylny i nie zawsze może ustawić ostrość w dowolnym wskazanym punkcie.
W przypadku rozwiązania dual pixel camera w Galaxy S8 każdy piksel na matrycy spełnia podwójną funkcję – rejestruje obraz i może ustawiać ostrość. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ostrość może być ustawiona równie sprawnie w każdym miejscu kadru i całość działa po prostu błyskawicznie i w każdych warunkach. Zrobienie zdjęcia kotu w trakcie wykonywania skoku, czy psu podczas aportowania i szaleńczego biegu, jest w przypadku Samsunga nie tylko możliwe, ale również po prostu łatwe.
Z kolei w przypadku wideo ustawianie ostrości powinno być płynne. Dual pixel camera pozwala uniknąć efektu pływania, polegającego na przestawianiu ostrości na bliższe i dalsze obiekty naprzemiennie, w poszukiwaniu optymalnej ostrości.
Algorytmy
Elementem ostatecznie odróżniającym najlepszy aparat, od takiego, który ma dobre parametry, ale oferuje przeciętne zdjęcia, jest sposób przetwarzania obrazu rejestrowanego przez matrycę. Ważne jest opracowanie algorytmów, które wyciągną najwięcej szczegółów, jednocześnie oferując naturalny wygląd. Za dużo nieumiejętnego wyostrzania spowoduje pojawienie się nienaturalnych, niemiłych dla oka artefaktów. Zbyt mało wyostrzania spowoduje, że zdjęcie będzie się wydawało mniej szczegółowe, niż jest w rzeczywistości. To samo tyczy się kolorów, kontrastu, odszumiania, słowem każdego z parametrów obrazu. Tutaj najczęściej widać niedociągnięcia mniej doświadczonych producentów.
Drugą częścią składową przetwarzania obrazu jest wystarczająca wydajność, która pozwoli te wszystkie algorytmy zastosować w czasie rzeczywistym, podczas robienia zdjęć i filmowania - bez spowolniania pracy aparatu, które byłoby bardzo łatwo odczuwalne podczas robienia zdjęć.
Samsungowi udało się połączyć oba te elementy na niespotykanym do tej pory poziomie. Technika ta nosi nazwę „Multi-Frame Image Processing” i polega na ciągłym rejestrowaniu zdjęć w trybie seryjnym, w sposób niezauważalny dla użytkownika. Gdy użytkownik robi zdjęcie, wybierane są klatki najbliżej sąsiadujące z momentem wciśnięcia spustu migawki i łączone w jedno zdjęcie. Wykorzystując informacje z wielu klatek Samsung Galaxy S8 niweluje niechciane elementy, takie jak szum, a także zwiększa szczegółowość. Całość dzieje się w tle i nie zajmuje więcej czasu niż zwykłe pojedyncze zdjęcie, ani nie wymaga włączenia specjalnego trybu.
Dodatkowe tryby
Oprócz domyślnego trybu automatycznego, Galaxy S8 posiada szereg dodatkowych programów, ułatwiających uzyskanie najlepszych efektów.
Dla wymagających użytkowników najważniejszy jest tryb profesjonalny. Pozwala on przejąć kontrolę nad parametrami czułości, czasu otwarcia migawki, ustawianiem ostrości, balansem bieli, korekcją ekspozycji oraz profilem kolorystycznym. Osoby swobodnie poruszające się w trybie manualnym osiągną zamierzony cel w ten sam sposób, jakby korzystali z lustrzanki.
Tryb panoramy pozwala zrobić zdjęcie o superwysokiej rozdzielczości, składające się z wielu kadrów, obejmujących całe pole widzenia – pełne 360 stopni.
Panorama wideo rejestruje obraz nawet wówczas, gdy w polu widzenia znajdują się ruchome elementy, takie jak samochody lub przechodnie.
Tryb wyboru pola ostrości pozwoli wybrać już po zrobieniu zdjęcia, czy ostrość ma być ustawiona na pierwszy plan, drugi plan, czy wszystko w kadrze ma być ostre.
Zwolnione tempo rejestruje nagranie wideo ze zwiększoną liczbą klatek na sekundę. Dzięki temu podczas odtwarzania w standardowych 30 klatkach na sekundę ruch zostanie spowolniony, ale w dalszym ciągu jest płynny.
Tryb hyperlapse umożliwia tworzenie przyspieszonej animacji poklatkowej. Galaxy S8 ułatwia nam to zadanie, automatycznie dobierając odstęp czasowy pomiędzy klatkami do szybkości nagrywanego zjawiska, dodatkowo dobierając ujęcia nieporuszone. W ten sposób łatwo można zaprezentować na swoim filmie na przykład ruch chmur na niebie.
Jedzenie to tryb „podbijający” kolorystykę potraw, tak aby najatrakcyjniej wypadły na naszych zdjęciach.
Wirtualne zdjęcie pozwala sfotografować dany przedmiot z różnych stron, tak aby można go było obejrzeć z wielu perspektyw.
Wideo
Samsung Galaxy S8 podczas nagrywania wideo odczytuje informacje z pełnej matrycy, wykorzystując całą dostępną rozdzielczość, następnie przeskalowując finalny obraz do rozdzielczości wybranej przez użytkownika. Ten zabieg pozwala zachować największą szczegółowość nagrań.
Nie powinno być zaskoczeniem, że Samsung Galaxy S8 może nagrywać filmy w najwyższej dostępnej obecnie rozdzielczości UHD 3840 x 2160 pikseli. Każda klatka takiego filmu ma rozdzielczość 8 megapikseli i zawiera czterokrotnie więcej pikseli niż standardowy film Full HD.
Podczas nagrywania wideo w jakościach QHD, Full HD i HD można skorzystać dodatkowo z technologii HDR, śledzenia obiektu, efektów wideo, a także dodatkowej stabilizacji cyfrowej.
Ciekawostki
Spust migawki w Galaxy S8 można przesunąć w dowolne, najwygodniejsze do zrobienia zdjęcia miejsce. Dostępnych jest 16 filtrów kolorystycznych, wiele naklejek, a także animowane efekty specjalne, nakładane na twarz widoczną w kadrze. Nie mogło zabraknąć również efektów upiększających, przydatnych zwłaszcza w zestawieniu z przednią kamerą o rozdzielczości 8 megapikseli.
Najlepsza kamera
Samsung Galaxy S8 posiada najbardziej zaawansowany aparat, jaki trafił do smartfona. Producentowi udało się połączyć najlepsze komponenty, takie jak jasny obiektyw, stabilizacja optyczna i wysokiej jakości matryca, z dopracowanymi algorytmami obróbki obrazu i łączeniem wielu klatek w jeden obraz. Całość okraszona jest najszybszym i najbardziej niezawodnym autofocusem na rynku oraz całą gamą przydatnych trybów i funkcji. Korzystanie z kamery Galaxy S8 to duża przyjemność, szczególnie dla osób dla których jakość zdjęć i filmów ma spore znaczenie i wykorzystują później te materiały profesjonalnie, na przykład w swojej pracy.
Jeśli chcecie zamówić Samsunga Galaxy S8 to możecie to zrobić tutaj
Inne informacje na temat smartfonu Samsung Galaxy S8+: