Klasa smartfona S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Seria Note stała się w zeszłym roku sławna z powodu wpadki z bateriami. Na tegorocznej premierze nowego Note, Samsung przeprosił swoich klientów za to, że zawiódł ich zaufanie. Wcześniej wielu dziennikarzy i analityków prognozowała nawet, że seria Note nie będzie już kontynuowana. Na szczęście tak się nie stało i powstał Note8, który aktualnie jest chyba najciekawszym, najmocniejszym i najbardziej udanym smartfonem z systemem Android. Jest także smartfonem najdroższym. Ze względu na swoje duże rozmiary i wysoką cenę Note8 bez wątpienia nie jest telefonem „dla każdego”. Samsung sam przyznaje, że seria Note to urządzenia dla specyficznego klienta, zaawansowanego technologicznie, z bardzo dużymi wymaganiami. Note8 na rynku ma praktycznie tylko jednego poważnego rywala i jest to smartfon z tej samej stajni, czyli Galaxy S8 Plus. Ciekawszym smartfonem jest oczywiście Note, ale S8 Plus bije go na głowę ceną. Note8 nie ma bić rekordów sprzedaży, ale ma być przede wszystkim dowodem na to, że Samsung jest technologicznym liderem, który potrafi stworzyć produkt bez żadnych kompromisów.
Nasza relacja z premiery Note8 w Nowym Jorku znajduje się tutaj
Nasz test modelu Galaxy S8+ znajduje się tutaj
Nasze porównanie Note8 z Galaxy S8+ znajduje się tutaj
Nasze porównanie Note8 ze smartfonami z dużymi ekranami Apple i Huawei znajduje się tutaj
Dane techniczne modelu Note 8 znajdują się tutaj
Główne wady i zalety smartfona Samsung Galaxy Note8
Zalety:
Wady:
Obudowa – ocena 4
Note8 do złudzenia przypomina S8+, choć jest jeszcze większy. Należy jednak pamiętać, że nowy Note8 jest tylko nieznacznie większy od bardzo popularnego smartfona iPhone 7 Plus. Różnice pomiędzy tymi dwoma telefonami są bardzo niewielkie, a iPhone ma ekran o przekątnej 5.5 cala. Kto więc używa tego modelu iPhone, na pewno nie będzie przerażony wymiarami Samsunga. Tył i przód są zabezpieczone szkłem Gorilla Glass 5. Boki obudowy są zakrzywione, ale na ich powierzchni wyczuwalna jest nieprzyjemna w dotyku krawędź (po obu stronach). Przód obudowy jest pozbawiony jakichkolwiek fizycznych klawiszy – wirtualny/wibrujący przycisk home zlokalizowany jest na samym dole ekranu. Dioda powiadomień jest na samej górze. Samsung jest krytykowany za niefortunną pozycję skanera linii papilarnych – jest on za wysoko, z tyłu obudowy i dodatkowo zbyt blisko obiektywu kamery. Należy mieć nadzieję, że w przyszłym roku ktoś to poprawi, bo my w czasie testów wróciliśmy do blokady smartfonu czterocyfrowym PIN-em. Z reszty patentów na blokowanie nie da się korzystać. Regulacja głośności również została umieszczona bez głębszego zastanowienia – jest po lewej stronie. Pod nią znajdziemy przycisk aktywujący asystenta głosowego Bixbie, z którego zapewne nikt w naszym kraju nie będzie korzystał.
Note8 jest piękny z przodu, poprawny z tyłu. Szklana obudowa w wersji czarnej bardzo się palcuje.
Wyświetlacz – ocena 6
Wyświetlacze w topowych Samsungach to nudny temat. Zwykle deklasują konkurencję i tak jest również tym razem. Panel 6.3 cala jest wykonany w standardowej dla Samsunga technologii Super AMOLED z gęstością pikseli na poziomie 521 ppi. Maksymalna rozdzielczość wyświetlacza to WQHD+ 2960 x 1440, ale domyślną rozdzielczością jest FULL HD. Rozdzielczość możemy zmniejszyć nawet do HD+. Nasycenie kolorów, ich temperatura, ostrość jest regulowane w 4 ustalonych trybach. Temperaturę barw możemy regulować ręcznie. Zakrzywiony ekran wspiera funkcje EDGE panels oraz EDGE lighting. W menu jest także filtr światła niebieskiego.
Porównaliśmy ekran Note8 z iPhone 7 Plus i wyświetlacz Samsunga jest ostrzejszy, ma bardziej nasycone kolory oraz ładniejszą biel.
Proporcje ekranu to 18.5:9, co powoduje, że pliki wideo są „sztucznie” rozszerzane na cały ekran, ale można z tego korzystać lub wyłączyć zostawiając po bokach ekranu czarne marginesy.
Rysik – ocena 5
Rysik S Pen to symbol serii Note. W Note8 wykorzystujemy go głównie do tworzenia Live Message, do edycji zrzutów z ekranu, do prowadzenia notatek (w notatniku i na zablokowanym ekranie) i do zaznaczania wybranych elementów ekranu (smart select). Dzięki funkcji smart select z ruchomych obrazów możemy także wygodnie stworzyć standardowego GIF-a.
Zdarza się, że niektórzy wykorzystują S Pen po prostu do klikania w menu zamiast swojego palca. Rysik nadal nie przypomina wygodnego ołówka lub długopisu, ale bez wątpienia da się z niego w miarę wygodnie korzystać i dla prawdziwych fanów serii Note jest to wspaniały interfejs ułatwiający codzienne zadania. W czasie naszych testów rysik nie był aż tak często używany. Bardziej docenialiśmy wielki wyświetlacz.
Nowy rysik nadal rozpoznaje 4096 poziomów nacisku, ale jego końcówka została zmniejszona z 1.6 (w Note5) do 0.7 mm, co pozwala na bardziej precyzyjne rysowanie po ekranie.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6
Samsung Galaxy Note8 w Europie korzysta z procesora Samsung Exynos 8895, czyli tego samego co we flagowcach S8 i S8+. Note ma jednak więcej pamięci RAM: 6 GB vs 4 GB w S8. W benchmarku AnTuTu daje mu to bardzo nieznaczną przewagę nad serią S. Na system i multimedia mamy 64 GB, ale pamięć tę można rozszerzyć kartą microSD do 256 GB.
Note8 to również najszybsze dostępne obecnie LTE i WiFi oraz najnowszy Bluetooth:
Lokalizacja wykorzystuje systemy GPS, Galileo, Glonass i BeiDou.
Note8 ma także komplet czujników: akcelerometr, barometr, czytnik linii papilarnych, żyroskop, czujnik geomagnetyczny, czujnik Halla, pulsometr, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła RGB, skaner tęczówki i ciśnieniomierz.
System – ocena 6
Oprogramowanie Note8 to chyba najbardziej zaawansowane oprogramowanie obecne aktualnie w smartfonach. Nakładka Samsung Experience 8.5 współpracuje z Androidem 7.1.1 i musi zarządzać obsługą rysika, bocznych paneli, ekranem blokady AOD, zaawansowaną kamerą, bardzo szybką transmisją danych i pełną listą wymienionych powyżej czujników, mierników i skanerów. Nakładka jest bardzo stabilna i przez 2 tygodnie ani razu się nie zawiesiła i nie spowolniła. Różnic w stosunku do S8 nie jest dużo. Główna to oczywiście funkcje związane z rysikiem, a także opcja jednoczesnego uruchamiania dwóch aplikacji jednocześnie.
Oto kilka wybranych usług, które wyróżniają platformę Samsung Experience 8.5:
Kamera – ocena 6
Podobnie jak w przypadku wyświetlaczy, opisy jakości zdjęć i wideo nagrywanych przez serię Galaxy S i Note są zwykle bardzo podobne. Większość testerów zachwyca się jakością dostarczanego materiału. Note8 radzi sobie świetnie ze zdjęciami i wideo. Gdy porównaliśmy jakość plików JPG uzyskiwanych przez Note8 i jego mocnych konkurentów w trudnych warunkach oświetleniowych to okazywało się, że szumy w Samsungu są obecne, ale są one dużo, dużo mniejsze niż u rywali. Samsung osiągnął bardzo wysoki poziom jakości mobilnej fotografii i może się z nim ścigać obecnie tylko Apple. Być może za kilka tygodni poważniejszym rywalem będzie także nowy Google Pixel.
Także wideo zachwyca. Note8 radzi sobie bardzo dobrze z fokusem, płynnie reaguje na zmiany światła, a obraz jest bardzo szczegółowy. Bardzo dobrze działa również stabilizacja. W czasie nagrań można korzystać z funkcji zoomu optycznego, ale jest to przełączenie gwałtowne, a nie płynne. Maksymalna jakość nagrań to 4K przy 30 fps. Przy mniejszych rozdzielczościach za stabilizację (oprócz optycznej) odpowiada także Video Digital Image Stabilization.
Przy fotografowaniu nie podoba nam się natomiast funkcja Live Focus – efekt bokeh jest w niej sztuczny, brzydki i bardziej naturalne rozmazanie tła uzyskuje się robiąc zdjęcia w trybie normalnym lub profesjonalnym.
Gdy korzystamy z trybu PRO to mamy szansę na zapis plików także do formatu RAW, co pozwoli nam w postprodukcji uzyskać jeszcze ciekawsze efekty i lepszą jakość.
Sam interfejs kamery jest czytelny i wygodny.
Jakość zdjęć selfie z przedniej kamery nie zachwyca, szczególnie, gdy jest ciemniej. Jakość selfie to pięta achillesowa większości smartfonów.
Nasze duże galerie zdjęć znajdują się tutaj i tutaj.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – ocena 4
Pojemność baterii w Note8 została zmniejszona do 3300 mAh. Jest to więc mniej niż w S8+, w którym ogniwo ma 3500 mAh. To nie jest dobra wiadomość, choć wiadomo dlaczego zastosowano ten zabieg. W Note8 część obudowy zajmuje rysik, a po drugie Samsung ma już zapewne obsesję na punkcie bezpieczeństwa swoich telefonów, więc nie chciał ryzykować upychając w środku większe ogniwo. W czasie naszego korzystania z Note8 urządzenie bez problemu „dojeżdżało” do końca dnia, ale my zwykle korzystamy z dwóch smartfonów jednocześnie. Przy bardziej „agresywnym” korzystaniu Note8 nie da rady bez ładowania wytrzymać do końca dnia i wówczas poratuje go szybkie ładowanie. Około 60% naładowania uzyskamy w godzinę, a 100% to 1.5-2h ładowania.
Dodatkowym bonusem dla fanów jest bezprzewodowe ładowanie w standardach WPC i PMA.
Podsumowanie
Samsung Galaxy Note8 to smartfon dla bardzo precyzyjnie określonej grupy klientów. Jak masz mało kasy to do niej nie należysz, jak lubisz małe smartfony to także w niej nie jesteś. Jak korzystasz tylko z podstawowych usług w swoim telefonie to również nie jest to smartfon dla Ciebie. Gdy masz już S8 to migracja do Note8 także nie ma większego sensu. Seria Note ma swoich długoletnich fanów i Note8 jest produktem głównie dla nich. I będą nim zachwyceni, bo Note8 to stary, dobry Note. To smartfon z rekordowo dużym ekranem, rysikiem, najlepszą na rynku kamerą, super szybkim procesorem, LTE i WiFi. Note8 ma chyba w sumie tylko dwie wady: cenę i źle zlokalizowany czytnik linii papilarnych. Jak to nam nie przeszkadza, to warto go kupić – satysfakcja jest gwarantowana.
Dla kogo jest Samsung Galaxy Note8:
Dla kogo nie jest Samsung Galaxy Note8:
Inne informacje na temat smartfonu Samsung Galaxy Note 8: