10 Gb/s - Alcatel-Lucent ustanawia nowy rekord prędkości szerokopasmowej transmisji danych

Newsy
Opinie: 2

Chcesz otrzymać specjalną ofertę dla naszych Czytelników od Plusa - KLIKNIJ TUTAJ!

Bell Labs, ośrodek badawczy Alcatel-Lucent, ustanowił nowy rekord w transmisji danych osiągając prędkość 10 Gb/s z wykorzystaniem tradycyjnych telefonicznych kabli miedzianych i prototypowego rozwiązania XG-FAST. Wynik ten udało się osiągnąć przy wykorzystaniu dwóch par przewodów miedzianych. Dzięki technologii XG-FAST możliwe jest także uzyskanie transmisji symetrycznej o prędkości 1 Gb/s (w której pasmo jest podzielone w sposób umożliwiający równoczesne pobieranie i wysyłanie danych z prędkością 1 Gb/s) na pojedynczej skrętce miedzianej.

Technologia XG-FAST to rozwinięcie technologii G.fast, której standaryzację kończy właśnie Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). G.fast pojawi się na rynku w 2015 r. i wykorzystywać będzie częstotliwość 106 MHz. Pozwoli to na przesył danych z prędkością do 500 Mb/s na dystansie 100 metrów. Technologia XG-FAST natomiast wykorzystuje podwyższoną częstotliwość sięgającą nawet 500 MHz dzięki czemu umożliwia osiągnięcie większej przepustowości na krótszym dystansie. Wykorzystując tę technologię w ośrodku Bell Labs udało się uzyskać transmisję symetryczną o prędkości 1 Gb/s na odcinku 70 metrów na pojedynczej skrętce miedzianej. 10 Gb/s osiągnięto na dystansie 30 metrów dzięki użyciu dwóch par przewodów miedzianych (technice znanej jako bonding) Oba testy zostały wykonane na standardowych kablach miedzianych dostarczonych przez europejskiego operatora.

Informacje techniczne

Główne czynniki wpływające na prędkość transmisji danych po kablach miedzianych:

  • Dystans: im dłuższy jest odcinek między węzłem dostępowym, a gniazdkiem telefonicznym klienta tym niższa prędkość transmisji danych. Zależność ta jest wynikiem tłumienia.
  • Częstotliwość: im szerszy zakres częstotliwości, tym wyższa może być prędkość przesyłu danych. Górną granicę przepustowości łącza w zależności od szerokości pasma przenoszenia i nośnika transmisji określa Twierdzenie Shannona.
  • Wyższe częstotliwości ulegają tłumieniu szybciej niż niskie. W efekcie przyrost wydajności wraz ze wzrostem zakresu częstotliwości jest coraz mniejszy.

W trakcie testów w ośrodku Bell Labs wykazano, że technologia XG-FAST pozwala na symetryczny transfer z prędkością 1 Gb/s na odcinku 70 metrów (na kablu wykorzystanym w badaniu). Wynik ten został osiągnięty przy częstotliwości 350 MHz. Sygnał o wyższej częstotliwości był całkowicie tłumiony na dystansie przekraczającym 70 metrów.

W warunkach rzeczywistych na prędkość transmisji danych mogą wpłynąć również inne ważne czynniki, takie jak jakość i grubość kabla miedzianego oraz przesłuchy powodowane przez sąsiadujące przewody (możliwe do zredukowania za pomocą wektoringu). Czynniki te nie były brane pod uwagę w tych próbach, ale zostały dokładnie przebadane podczas innych testów.

Porównanie technologii
Technologia Częstotliwość Maksymalna prędkość Maksymalny dystans
VDSL2* 17 MHz 150 Mb/s 400 metrów
G.fast faza 1* 106 MHz 700 Mb/s 100 metrów
G.fast faza 2* 212 MHz 1.25 Gb/s 70 metrów
Bell Labs XG-FAST** 350 MHz 2 Gb/s (1 Gb/s symetrycznie) 70 metrów
Bell Labs XG-FAST z bondingiem*** 500 MHz 10 Gb/s (dwie pary) 30 metrów

* Standard przemysłowy. G.fast pozwala na konfigurację prędkości pobierania i wysyłania danych przez operatora
** W laboratorium przy odtworzeniu warunków rzeczywistych (dystans i jakość kabla miedzianego)
*** W warunkach laboratoryjnych

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Po co pisze: 2014-07-15 20:13
    A na co komu dystans 70 i 30 m ? Przecież mało kto ma taką odległość do szafki krosowniczej. Pic na wode fotomontaż !
    0
  • Users Avatars Mini
    Prezes pisze: 2014-07-15 23:01
    Ściema! Tylko metro ethernet albo Gpon. Kto będzie stawiał koncentrator 30m od klienta!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: