W dniach 1-5 lipca w Rzymie odbyła się europejska edycja programu Seeds for the Future.
W wydarzeniu wzięło udział 145 studentów z 23 europejskich krajów, w tym 10 studentów z Polski.
W ramach europejskiej odsłony programu Seeds for the Future 2024 zespoły z Polski również miały szansę zaprezentować swoje osiągnięcia. 10 studentek i studentów zostało podzielonych na dwie pięcioosobowe drużyny, które przez tydzień pobytu w stolicy Włoch, pod okiem mentorów – razem z innymi drużynami z całej Europy - pracowali nad własnymi projektami Tech4Good.
Pierwszy zespół, który przyjął nazwę Sie-ma, zaprezentował koncepcję aplikacji, która ułatwia ludziom dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki spersonalizowanej grywalizacji, monitorowaniu parametrów zdrowotnych i możliwości prowadzenia dziennika, aplikacja pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć emocje. Motywuje ich również do działania i ułatwia przygotowanie się do wizyt lekarskich, czyniąc je bardziej efektywnymi. Aplikacja Sie-ma będzie wykorzystywać technologie Huawei, takie jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych w chmurze.
Drugim polskim zespołem, który znalazł się w pierwszej dziesiątce drużyn z całej Europy był Beelivers. Studenci z najlepszych polskich uczelni technicznych zaprezentowali projekt, którego głównym założeniem jest ratowanie pszczół. Wykorzystując Huawei Cloud, kamera zamontowana w ulu miałaby analizować obraz, a system wykrywać roztocza wywołujące śmiertelną chorobę pszczół - warrozę. Następnie system automatycznie zastosuje w ulu dym na bazie ziół, który zwalczy roztocza, nie szkodząc przy tym pszczołom.
Najbardziej wyjątkowe osiągnięcia uczestników programu Seeds for the Future zostały nagrodzone podczas uroczystości stanowiącej kulminacyjny moment ceremonii zamknięcia. Dwie najlepsze grupy, Anaphero z Irlandii i BioBuddy z Holandii, otrzymały nagrody w postaci udziału w globalnym konkursie Tech4Good, który odbędzie się w przyszłym roku w Chinach. Natomiast nagrodę publiczności otrzymał zespół Nordic Shine z Finlandii.