130 Mbit/s w siedzibie Polsatu - prezentacja sieci TD-LTE 2500 MHz

Newsy
Opinie: 2

Firma Aero 2 zaprezentowała dziś w siedzibie telewizji Polsat działanie technologii „TD-LTE 2500MHz”. W pokazie wykorzystaną jedną stację bazową zlokalizowaną w tym samym budnynku oraz dwa modemy (testowy oraz komercyjny). Według przedstawicieli spółki to pierwsza na świecie komercyjna sieć telekomunikacyjna w technologii LTE w paśmie 2500MHz. Inwestycja jest realizowana w kanale o maksymalnej zestandaryzowanej przez 3GPP szerokości 50MHz zgodnie z warunkami decyzji rezerwacyjnej. Wcześniej pasmo 2500 MHz było dedykowane usługom WiMAX.

Najnowocześniejsza technologia TD-LTE 2500, jaka została zastosowana przez Aero 2, pozwala na elastyczne przydzielanie zasobów radiowych między łączem do i od Abonenta (tzw. alokacja ramki). Oznacza to, że nadawanie i odbiór odbywają się na tym samym kanale radiowym, i tylko w jednym kierunku w danym momencie. Taka transmisja z dupleksowym podziałem czasowym, zapewnia brak zakłóceo pomiędzy sygnałami nadawania i odbioru oraz znaczące oszczędności mocy.
TD-LTE 2500 zapewni szybki mobilny dostępu do Internetu, umożliwiając obecnie pobieranie danych z prędkością 134 Mbps, przy czym odbiór z prędkością 124,8 Mbps, a nadawanie 5,5 Mbps co jest dla konfiguracji ramki 8/1.

Projekt „TD-LTE 2500MHz” zostanie uruchomiony w miejscach ze szczególnie dużym zapotrzebowaniem na transmisję danych, co oznacza, że sygnał będzie dostępny w dużych i średnich miastach, tzw. „data hotspots”. Aktualnie Aero 2 posiada kilka pozwoleń radiowych, a plany na koniec 2012 roku zakładają, że liczba działających stacji wzrośnie do kilkuset. W bieżącym roku powstanie zaledwie kilka stacji bazowych w tej technologii.

Sieć TD-LTE 2500 będzie rozbudowywana zgodnie z wymogami decyzji rezerwacyjnej, tak aby najpóźniej do 31.12.2012 osiągnąć na obszarze Polski próg 25% pokrycia ludnościowego przy jednoczesnym ustawieniu co najmniej jednej stacji bazowej w każdej z co najmniej 200 gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  ping pisze: 2011-06-30 17:45
  jaki ping jest przez takie nieobciążone łącze?
  0
 • Users Avatars Mini
  blefo pisze: 2011-07-01 02:19
  Czyli zasięg na wsiach będzie za 1,5 roku. Tylko, że wątpię aby ktoś komu zależy czekał tyle czasu. W tej chwili jedynym szybkim internetem bezprzewodowym powszechnie dostępnym na wsiach jest CDMA w Orange. Jak teraz dogadali się jeszcze z enką co do pakietu to CP może się obudzić z ręką w nocniku.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: