Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło start nowego konkursu na dofinansowanie budowy sieci dostępu do bardzo szybkiego internetu w tzw. białych plamach.
Operatorzy będą mieli do dyspozycji ponad 2 miliardy złotych, które pozostały w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Dzięki tym środkom, do sierpnia 2026 roku, dostęp do szybkiego internetu może zyskać co najmniej 400 tysięcy gospodarstw domowych.
Termin ogłoszenia konkursu to także wynik odstąpień od umów przez beneficjentów wcześniejszych konkursów. Nowy konkurs uwzględnia także obszary, które zostały wykluczone z realizacji w wyniku tych odstąpień.
Analiza przyczyn niewystarczającego zainteresowania poprzednimi konkursami KPO i FERC wykazała, że niektóre wymagania były zbyt ambitne w kontekście warunków inwestycyjnych.
W odpowiedzi na te wyzwania, wprowadzone zostały korekty w warunkach nowego konkursu, aby maksymalnie usprawnić realizację projektów i zwiększyć dostęp do szybkiego internetu dla jak największej liczby gospodarstw domowych.
Wprowadzone zmiany obejmują:
- obszary konkursowe są o bardziej „zwartym” charakterze,
- wyznaczenie adresów o najniższym koszcie objęcia zasięgiem – tzw. punkt odcięcia wyznaczyła dostępna alokacja środków,
- możliwość wyboru przez beneficjentów, które białe plamy chce objąć projektem, z wymogiem objęcia minimum 75% obszaru konkursowego,
- preferencje dla wnioskodawców, którzy zwiększą liczbę białych plam ponad wymagane 75%,
- elastyczność w przypadku napotkania barier inwestycyjnych, pozwalająca na uwzględnienie innych dostępnych białych plam.
Dodatkowo:
- ograniczono znaczenie kryterium ubiegania się o mniejsze dofinansowanie niż dostępne na danym obszarze – efektywność wydatkowania środków publicznych będzie osiągana za pomocą innych mechanizmów,
- zmieniono zasady oceny doświadczenia inwestycyjnego – powrócono do premiowania większego doświadczenia, przy jednoczesnym odniesieniu jego wartość do sumy wnioskowanego dofinansowania w konkursie (a nie – jak dotychczas – do każdego z wniosków oddzielnie),
- wprowadzono wymóg wniesienia wadium dla niektórych kategorii wnioskodawców, aby zabezpieczyć proces przed powtórzeniem sytuacji z poprzednich konkursów KPO i FERC, po których nie doszło do zawarcia wielu umów lub od których to umów odstąpiono.
Warunki, które pozostały bez zmian:
- rozliczanie projektów w formule stawek jednostkowych, ograniczające formalności
- bezwarunkowa waloryzacja dofinansowania o wskaźnik inflacji właściwy dla rynku inwestycji telekomunikacyjnych.
Harmonogram
- 6 czerwca br. – rozpoczęcie składania wniosków o dofinansowanie,
- 6 sierpnia br. – zakończenie przyjmowania wniosków,
- wrzesień br. – orientacyjny termin publikacji wyników konkursu,
- październik br. – orientacyjny termin zawierania umów o dofinansowanie.