Paul Scanlan z Huawei w Warszawie – koronawirus nie jest na razie problemem dla dostaw sprzętu 5G

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Paul Scanlan z Huawei w Warszawie

W Warszawie na dorocznym forum gospodarczym TIME wystąpił Paul Scanlan, pełniący funkcję CTO w Huawei Carrier BG. Scalan na spotkaniu z dziennikarzami odpowiedział na kilka pytań związanych z globalnym wdrażaniem technologii 5G.

Scalan twierdzi, że tempo wdrażania 5G na świecie wyprzedza własne prognozy Huawei. Już teraz chiński producent dostarczył na rynek 600 tys. stacji bazowych piątej generacji. Na ten rok liczba ta ma urosnąć do 2 mln. Większość z nich zostanie wykorzystana na lokalnym, chińskim rynku. Tamtejsi operatorzy na razie deklarują utrzymanie tempa budowy sieci zgodnie z planem. 5G będzie jednym z elementów, które będzie można wykorzystywać do walki z takimi kryzysami, jak epidemie.

CTO Huawei twierdzi, że sam wirus nie zagraża na razie dostawom sprzętu do operatorów. Jest to jednak założenie obowiązujące na najbliższe 6 miesięcy. W dłuższej perspektywie (gdy epidemia się nie wygasi) problemy z dostawami się na pewno pojawią. Polscy operatorzy twierdzą, że Huawei dobrze komunikuje to, co może stać się, gdy koronawirus zakłóci dostawy najważniejszych elementów sieci. Pozwala to im na zrobienie odpowiednich zapasów.

Paul Scanlan radzi polskim operatorom, aby poważnie zastanowili się nad ideą dzielenia masztów. To będzie dla nich bardzo duża oszczędność, bo opłaty za maszty to jeden z najbardziej dotkliwych dla nich kosztów. Polscy operatorzy już od kilku miesięcy poważnie traktują takie projekty.

Scanlan nie chciał sam porównywać sprzętu 5G dostarczanego przez Huawei do produktów Ericssona i Nokii, ale powiedział, iż fakt, że sprzęt Huawei jest dużo lepszy wynika po prostu z rozmów z operatorami oraz benchmarków, które oni przeprowadzają na swoich instalacjach testowych i komercyjnych.

CTO Huawei potwierdził, że według niego 5G nie jest alternatywą dla usługi światłowodowej. 5G lub nawet 4G może być wykorzystywana w specyficznych przypadkach do podłączeń internetu do domu lub małych firm, ale raczej nie będzie to w najbliższej przyszłości powszechne, ze względu na ograniczenia technologii i dostępnych pasm częstotliwości.

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: