5G w Polsce będzie działać na sprzęcie Huawei – trzech operatorów ma gotową do uruchomienia sieć

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
5G w Polsce będzie działać na sprzęcie Huawei – trzech operatorów ma gotową do uruchomienia sieć

Na starcie prawdziwe 5G w paśmie C w Polsce będzie działać głównie na sprzęcie Huawei.

Start sieci w oparciu o chiński sprzęt jest planowany w Orange, Play i T-Mobile.

Oto odpowiedzi tych operatorów na pytanie, czy nadajniki 5G w paśmie C będą uruchamiane na stacjach bazowych, które były budowane we współpracy z Huawei.

PLAY: Kontynuujemy strategię dywersyfikacji dostawców sprzętu sieciowego.

Orange: Dywersyfikujemy dostawców i będziemy korzystać z dotychczasowych producentów urządzeń: Nokii i Huawei.

T-Mobile: na razie nie komentujemy, czekamy na start sieci 5G

T-Mobile na razie nie potwierdza, że ma gotowe stacje 5G na sprzęcie Huawei, ale według nieoficjalnych informacji jest to pewne. T-Mobile nie ma wyjścia, bo połowa sieci w kraju jest zbudowana na chińskim sprzęcie. Druga połowa to Nokia.

W PLAY Huawei ma dużo więcej stacji bazowych niż Ericsson, więc sytuacja jest podobna.

W połowie 2022 r. Nokia poinformowała, że zdobywa dziesięcioletni kontrakt na rozbudowę sieci z Orange Polska. Umowa obejmowała 50 procent sieci Orange w północnej Polsce i ma obowiązywać do 2036 r. W jej zapisanych zaplanowana jest modernizacja istniejącej infrastruktury sieci radiowej operatora. Odświeżenie sieci ma potrwać do 2025 roku. Nokia będzie dostarczać sprzęt ze swojego portfolio AirScale, w tym Single RAN, stacje bazowe AirScale i anteny 5G Massive MIMO.

Huawei na razie nie ma takiej umowy ramowej z Orange.

W Polsce tylko Plus nie korzysta z chińskiego sprzętu i współpracuje wyłącznie z Nokią i Ericssonem.

Państwo polskie od wielu miesięcy zapowiada, że będzie starało się ograniczać wykorzystanie sprzętu telekomunikacyjnego z Chin. Ma to być realizacja zaleceń unijnych. Na razie żadne regulacje prawne w tym zakresie nie zostały wdrożone. Nie należy się także spodziewać, że w najbliższym czasie rząd wprowadzi zakaz montowania chińskiej infrastruktury w naszym kraju.

Orange, Play i T-Mobile chcą jak najszybciej uruchomić pierwsze nadajniki 5G. Nadal jednak czekają na pozwolenia radiowe, które podobno są już przyznane, ale UKE nadal nie przesłało ich do sieci komórkowych.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: