Plus zdeklasował konkurentów swoim 5G w Warszawie

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Jak wygląda stan wdrożenia 5G w Warszawie? – raport StationaryTest RFBENCHMARK

Specjaliści z firmy Notel Poland postanowili sprawdzić postępy w rozwoju sieci 5G w Warszawie pod kątem użytkowników stacjonarnych. Przeprowadzili pomiary w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (tzw. Stationary Test).

Na pokładzie pojazdu pomiarowego wykorzystane zostały następujące urządzenia: Xiaomi Mi 10 5G Pro M2007J3SG, Samsung S20 FE 5G oraz skanery PCTEL IBFlex i MXFlex wspierające technologię 5G.

Skupiono się głównie na transmisji pakietowej w dół i w górę, która jest wykorzystywana np. przy oglądaniu filmów w b. wysokiej rozdzielczości (4K, 8K) jak również rozmów wideo z użyciem popularnych komunikatorów, zdalnego dostępu do systemów serwerowych lub monitoringu wizyjnego, czy też przeglądania treści www.

Specjaliści Notel wylosowali 8 lokalizacji na terenie m.st. Warszawy, w których wykonane zostały pomiary prędkości Internetu mobilnego (pobierania oraz wysyłania danych) w trybie stacjonarnym.

W stabilnych warunkach radiowych prędkości pobierania osiągane w technologii 5G (NSA) u poszczególnych operatorów są zadowalające, a w przypadku jednego nawet bardzo zadowalające. Wyraźnie wybija się na tym punkcie operator Plus notując średnią prędkość pobierania ze wszystkich lokalizacji w granicach 322 Mb/s. Jest to przeszło 200 Mb/s więcej w porównaniu do konkurencji. Następni w kolejce są T-Mobile (134 Mb/s), Orange (109,6 Mb/s) i jako czwarty Play (78,8 Mb/s).

Zestawienie średniej prędkości pobierania dla pomiarów stacjonarnych w Warszawie

Patrząc na średnie wyniki pobierania per lokalizacja również liderem jest Plus – najwyższa średnia prędkość pobierania osiągnęła 400 Mb/s (punkt Gwintowa). Z kolei drugim najwyższym wynikiem może pochwalić się T-Mobile z wynikiem odpowiednio 229,7 Mb/s (punkt Popularna). Kolejni na liście są Orange i 206,3 Mb/s (punkt Popularna) oraz Play z rezultatem 149,9 Mb/s (punkt Popularna).

Zestawienie średniej prędkości pobierania w danej lokalizacji na terenie Warszawy

W przypadku wysłania danych prędkości są odpowiednio mniejsze. Najszybszy był Orange ze średnią prędkością 50 Mb/s, a potem kolejno Play (48,2 Mb/s) oraz Plus (42,8 Mb/s). T-Mobile odnotował 23,8 Mb/s.

Zestawienie średniej prędkości wysyłania dla pomiarów stacjonarnych w Warszawie

W zestawieniu per lokalizacja tabela wyników należy natomiast do Play z najlepszym średnim wynikiem 81,8 Mbps (punkt Popularna). Następny w tabeli jest Orange z wynikiem 68,8 Mb/s (punkt Gwintowa), później Plus z prędkością 57,6 Mb/s (punkt Gwintowa). T-Mobile osiągnął 29,5 Mb/s w punkcie Gwintowa.

Zestawienie średniej prędkości wysyłania w danej lokalizacji na terenie Warszawy

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: