MC twierdzi, że UKE źle zaprojektowało aukcję na 5G i można od operatorów wyciągnąć dużo więcej

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
MC twierdzi, że UKE źle zaprojektowało aukcję na 5G i można od operatorów wyciągnąć dużo więcej

Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, zwrócił się do prezesa UKE o rozważenie takich zmian w proponowanych zasadach aukcji pasm pod budowę sieci 5G, by umożliwić kupno więcej niż jednego bloku przez grupę kapitałową

 

Jak wyjaśnił agencji PAP, taka zmiana mogłaby zwiększyć konkurencyjność całego procesu.

Według propozycji UKE przewidziano rozdysponowanie czterech rezerwacji, każda po 80 MHz z pasma 3480-3800 MHz, po jednej na Grupę Kapitałową. Proponowana cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł.

           

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że możliwe są wyższe dochody z tej aukcji. "Prezes UKE oszacował dochody z aukcji na ok. 2 mld zł. My analizowaliśmy to, co się działo w innych państwach i szacunki różnych instytucji np. finansowych w Polsce, które wahają się od 2 do nawet 8 mld zł. Jednak, gdy porównamy polską sytuację z Niemcami, wydaje się, że możliwe są wpływy wyższe, niż zakładane przez prezesa UKE" - uważa Zagórski. Jak dodał, wiele zależy od postawy samych operatorów.

           

Wskazał, że choć z punktu widzenia dochodów budżetu najkorzystniejsze byłoby uzyskanie jak najwyższej ceny za wszystkie pasma, to jeśli chodzi o późniejsze inwestycje, zbyt wysokie koszty poniesione na rezerwację odbiłyby się negatywnie na późniejszych inwestycjach. „A nam zależy, by siec 5G nie tylko powstała, ale też, by powstała szybko” – stwierdził minister.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: