Bardzo dobry ruch PLAY i grupy Mobile Challengers

Newsy
Żródło: PLAY
Opinie: 15

Polski PLAY, holenderski KPN, belgijski operator Base, niemiecki operator E-Plus wraz z 3 w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Irlandii, Austrii, Szwecji oraz Danii uzgodniły wspólnie cenę hurtową za transmisję danych równą 25 Euro centów za MB ściągniętych danych. Nowa cena hurtowa zastanie wprowadzona przez pięciu operatorów 1 marca 2008.

Pięciu operatorów ma nadzieję, że ich wspólna inicjatywa sprowokuje innych europejskich operatorów do przyłączenia się do tego prokonsumenckiego porozumienia i całkowitego obniżenia europejskich cen hurtowych do poziomu maximum 0.25 Euro za MB. Przy obecnej niezwykle wysokiej cenie detalicznej równej średnio 5.24 Euro za MB przedsięwzięcie to doprowadzi do znaczącej obniżki cen detalicznych w całej Europie.


Chris Bannister, CEO Play, komentuje zawarcie porozumienia: “ W roku 2007, Play jako pierwszy zainicjował obniżenie stawek połączeń głosowych w Europie. Rok 2008 będzie rokiem, w którym operatorzy występujący z tą inicjatywą nadadzą inną jakość w ofercie Internetu Mobilnego. Mam nadzieję, iż pozostali czołowi europejscy gracze dołączą do grupy sprzyjającej tym działaniom, tak aby wszyscy użytkownicy w Europie mogli korzystać z dostępu do mobilnego Internetu bez przekonania, że są okradani.”

“Kiedy użytkownicy podróżują po Europie bez możliwości korzystania z ich lokalnej sieci, są narażeni na kilkadziesiąt razy wyższe niż w kraju rachunki za korzystanie z Internetu czy za dostęp do poczty elektronicznej przy użyciu telefonu komórkowego. Mamy nadzieję, iż ta inicjatywa podjęta przez członków Mobile Challenegrs zakończy tę praktykę.”- podkreśla Bannister.

“Inicjatywa dotycząca obniżenia cen hurtowych pozwoli nam na tak oczekiwane przez klientów wprowadzenie przejrzystych oraz konkurencyjnych cen detalicznych.- powiedział Stan Miller, Prezes i CEO KPN Mobile Group. Europejska inicjatywa obniżenia stawek transmisji danych jest najbardziej spektakularnym krokiem podjętym jak do tej pory przez Komisję Europejską. Nadszedł czas wspierania popytu na transfer danych w roamingu w całej Unii Europejskiej. Nasze porozumienie to tylko początek inicjatywy, która obejmuje 10 krajów. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy również inne kraje do współdziałania w tym projekcie.”

Klienci w Europie wciąż się obawiają wygórowanych stawek za korzystanie za granicą z dostępu do Internetu przy użyciu sieci komórkowej z obawy przed kilkudziesięciokrotnie wyższymi stawkami w porównaniu ze standardami obowiązującymi przy korzystaniu z tego typu usług na rynkach krajowych.

Według Christiana Salbaing, MD European Telecommunications for Hutchison 3G Europe, hurtowa cena mobilnej transmisji danych musi być zbliżona do realnych, zdecydowanie niższych kosztów realizacji tej usługi.

„Prosta i przejrzysta cena hurtowa umożliwi wprowadzenie bardzo konkurencyjnej a przez to bardzo przyjaznej oferty dla klientów z całej Europy.”- zapewnia szef Hutchison 3G Europe.

„Nasze porozumienie co do obniżenia cen hurtowych jest pierwszym krokiem do sprowadzenia cen transmisji danych w roamingu w Europie do uczciwego poziomu. Mamy nadzieję, że pozwoli to na przygotowanie oferty opartej na niskiej płaskiej stawce co zastąpi, obowiązujący obecnie niezwykle drogi model zakładający pobieranie wysokich opłat za każdorazowy dostęp do transmisji danych w roamingu.” -dodaje Salbaing.

Narodowi regulatorzy oraz Komisja Europejska wezwali europejskich operatorów do zdecydowanego obniżenia cen w usługach roamingowych, zapowiadająca podjęcie kroków regulacyjnych w przypadku kiedy branża samodzielnie nie podejmie takiej inicjatywy. Porozumienie PLAY, KPN wraz z Base i E-Plus razem z 3 Group jest pierwszym, ale bardzo zdecydowanym prokonsumenckim krokiem w tym zakresie.

Opinie:

Opinie archiwalne (15):

Komentuj

Komentarze / 15

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  JotWu pisze: 2008-02-07 14:57
  fajnie... teraz bardziej opłaca się korzystać za granicą z internetu w Playu niż w Polsce.. apokalipsa... tu mamy ok 1zł za 1MB i to w pakiecie a tam bez pakietu jest taniej...
  0
 • Users Avatars Mini
  Sof pisze: 2008-02-07 15:05
  Czekamy aż UKE zainterweniuje w tej sprawie u 3 pozostałych krajowych operatorów
  0
 • Users Avatars Mini
  Aster pisze: 2008-02-07 17:24
  Brawo Play! Jestem pełen podziwu.
  0
 • Users Avatars Mini
  czyzbykFM pisze: 2008-02-07 17:25
  A kiedy Era zdecyduje sie na podobne kroki. Przebywajac w Szwecji jestem zmuszony mocno ograniczyc korzystanie z MMSow,gdyz za odebranie/wyslanie zabieraja mi 4PLN!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Anubis pisze: 2008-02-07 17:35
  I taka prawda....tylko Play idzie do przodu...reszta tych dziadow cofa sie i ma w dupie swoich abonentow:/
  0
 • Users Avatars Mini
  Balbina pisze: 2008-02-07 18:50
  Play przyznał, że stawki za transmisję w roamingu były jawnym okradaniem klientów, więc obniżył je do ok. 1PLN za 1MB, w takim razie czym jest pobieranie 5PLN za 1MB w kraju? Bo wydawało mi się, że od kilku lat Polska jest już w EU, więc czemu nadal Play pobiera tak wysoki haracz za transmisję we własnej sieci...?? Czy pozostali Operatorzy biorący udział w tej obniżce cen również stosują o 500% wyższą cenę we własnej sieci niż w roamingu?? Pewnie nie, ale Polska to dziwna kraina... hehehehe
  0
 • Users Avatars Mini
  Aster pisze: 2008-02-07 18:53
  To nie Playa wina, a Plusa - takie dał stawki Playowi. Co do Ery - to fakt - zdzierca - tam nawet za odebranie mmsa pobierają kasę, nie mówiąc już o rozliczaniu za każde 100kb w MMSie - również w kraju.
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobak pisze: 2008-02-07 19:15
  JoTwu: To jest cena hurtowa dla PLAY i to jak znam życie netto.
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobak pisze: 2008-02-07 19:18
  Aster: Chyba ciebie ERA kasuje za odebranie mmsa bo mnie nie. Widocznie jest jakiś zapis w cenniku że jełopów trzbea kasować.
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2008-02-07 19:32
  Nie wyzywaj ludzi od jełopów dziobak, tylko zajrzyj do cennika TT (CENNIK USŁUG DODATKOWYCH dla taryfy Happy w systemie Tak Tak w sieci Era, strona 4).
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2008-02-07 19:40
  Przepraszam bardzo - teraz strona 3. Mam wydrukowaną "starszą" wersję cennika.
  0
 • Users Avatars Mini
  czyzbykFM pisze: 2008-02-07 19:55
  Jestem abonentem Ery i podczas przebywania w Szwecji kroja mnie po 4PLN za odebranie MMSa,w kraju odebranie oczywiscie jest bezplatne...
  0
 • Users Avatars Mini
  wdfwefr pisze: 2008-02-08 11:24
  Aster - nie wierzę że Play kupuje transmisję drożej niż cennik simdata, a raczej za ~50% tej ceny, ile kosztuje transmisja w Play (multimedialnej sieci :)) każdy widzi. Zrobili model businessowy z założeniem że lud kupi tanie telefony z tanimi rozmowami (tylko przy pewnych założeniach) i zapłaci za te wszystkie multimedia. Ale sporo ludzi niestety wie że najbardziej multimedialny był simdata (teraz pewnie da się taniej). Ale co do ceny ~1zł/1MB w hurcie + podatki dodatkowe koszty i marża i ...:
  0
 • Users Avatars Mini
  Mick pisze: 2008-02-08 20:38
  Najprawdopodobniej po wprowadzeniu nowego cennika na transmisje danych w Roamingu, Play zdecyduje sie na obnizke cen za pobieranie danych w kraju mysle ze miedzy 0.50gr-1zl za 1MB
  0
 • Users Avatars Mini
  goral-1 pisze: 2008-02-10 19:47
  to super wiadomosc czytalem juz ja wczesniej i stawki sa rewolucyjne jak na internetowy roaming :-)
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: