Bezpieczne płatności poprzez telefon komórkowy

Newsy
Żródło: Nokia
Opinie: 6

Nokia poinformowała, że wraz firmami IBM, Luottokunta i Radiolinja będzie pilotować wprowadzanie wygodnych, łatwych w użyciu i bezpiecznych płatności przy użyciu kart kredytowych, realizowanych z telefonu komórkowego za pomocą funkcji portfela elektronicznego. Wszystkie strony zaangażowane w tę współpracę pragną wykazać swe poparcie dla koncepcji bezprzewodowego portfela i technologii WIM (Wireless Identity Module).

Celem podjęcia współpracy z IBM, Luottokunta i Radiolinja jest pokazanie, w jaki sposób konsumenci mogą prowadzić na drodze bezprzewodowej wygodne i bezpieczne transakcje, wykorzystując portfel elektroniczny do realizacji płatności i przekazywania informacji o programach lojalnościowych, oraz stosując technologię WIM do zapewnienia niezakłóconego przebiegu takich transakcji. Nokia zapewni pilotowe wersje telefonów, wyposażone w portfel elektroniczny i obsługujące funkcję WIM, aktywowane kartą GSM SIM/WIM dostarczane przez Radiolinja. Ta karta chipowa będzie zgodna ze specyfikacją WAP Forum WIM i zapewni obsługę standardowej funkcji klucza publicznego, pozwalającej korzystać z podpisu elektronicznego.

Luottokunta udostępni handlowcom usługę Digital POS (komputerowy punkt sprzedaży). W pilotowym wdrożeniu tej usługi, punkty Luottokunta Digital POS będą mogły potwierdzać podpisy elektroniczne i certyfikaty przekazywane przez Radiolinja WPKI (Wireless Public Key Infrastructure), a także autoryzacje płatności kartami kredytowymi, odbierane ze sklepów wykorzystujących WAP i przesyłane przez Internet. Punkty sprzedaży Luottokunta Digital POS powstały we współpracy z IBM Finland. IBM, mająca 30% udziału w rynku internetowych punktów sprzedaży, zapewni infrastrukturę realizacji płatności, składającą się z pakietów WebSphere Commerce Suite i WebSphere Payment Manager. W tym pilotowym przedsięwzięciu IBM będzie występować także w roli integratora systemów. Radiolinja, jako operator sieci i wiarygodna firma zewnętrzna, dostarczy karty chipowe GSM SIM/WIM i bazę danych o certyfikatach.

Obecnie wszystkie cztery firmy prowadzą selekcję firm handlowych mających wziąć udział w programie pilotowym, którego realizacja ma się rozpocząć w Finlandii, w czwartym kwartale 2001 r. Przedsięwzięcie to jest przykładem tendencji ku tworzeniu kompleksowych rozwiązań na drodze współpracy firm pochodzących z różnych branż, takich jak operatorzy sieci, banki, dostawcy infrastruktury i producenci telefonów, które opierając się na tych samych technologiach budują funkcjonalne elementy rynku transakcji bezprzewodowych.

Luottokunta jest fińską instytucją kredytową, zajmującą się wydawaniem i pozyskiwaniem kart Visa i Eurocard/MasterCard. Luottokunta jest wspólną własnością fińskich banków i przedsiębiorstw handlowych, udostępniającą swym klientom możliwość dokonywania zakupów niezależnie od czasu, miejsca i urządzeń. Kamieniami węgielnymi działania spółki są opłacalność, zarządzanie ryzykiem, niezawodność usług i know-how w sferze zaawansowanych technologii.

Spółka Oy Radiolinja Ab, założona w roku 1988, jako pierwsza w świecie, w 1991 roku, uruchomiła sieć GSM. Radiolinja jest operatorem koncentrującym się na telekomunikacji komórkowej, oferującym usługi łączności cyfrowej klientom prywatnym i korporacyjnym. Radiolinja tworzy i aktywnie rozwija różne usługi świadczone na drodze bezprzewodowej, dając przez to Finom możliwość komunikowania się niezależnie od czasu i miejsca. Do Radiolinja Group należy Oy Radiolinja Ab oraz jej podmioty zależne: Radiolinja Eesti AS, UAB Radiolinja, SIA Radiolinja Latvija i Ecosite Oy. W roku 2000 obroty netto grupy osiągnęły wartość 614 mln euro, a liczba jej pracowników przekroczyła 1000. Radiolinia jest częścią grupy Elisa Group.

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  swistak pisze: 2001-09-25 20:06
  Rzecz fajna, tylko zeby to dobrze zabezpieczyli. Bo niezbyt ciekawie by bylo, gdyby przy okazji okradania nas z telefonu komorkowego zlodzieje mogliby wyczyscic nasze konta :|
  0
 • Users Avatars Mini
  Neon pisze: 2001-09-26 00:24
  Heh nastepne sposoby wydawania mamonki ;)))
  0
 • Users Avatars Mini
  swistak pisze: 2001-09-26 00:30
  mcbrain: zgadzam sie, ta technologia ma przyszlosc, ale musi byc tak zrobiona, zeby od razu po jej wprowadzeniu bylo niemozliwe wyczyszczenie komus konta. Inaczej ta technologia moglaby stac sie uwazana za niewiarygodna, i nawet gdyby pozniej usprawniono ja, to mialaby zla slawe. Dlatego od razu musi byc bardzo dobrze dopracowana, zeby nie bylo sie do czego przyczepic.
  0
 • Users Avatars Mini
  gmazur pisze: 2001-09-26 00:54
  co nokia to nokia...
  0
 • Users Avatars Mini
  Bartek pisze: 2001-09-26 03:12
  Zobaczymy w przktyce co z tego wyjdzie.
  0
 • Users Avatars Mini
  PatGSM pisze: 2001-10-10 22:13
  dla mnie to nigdy nie bedzie do konca bezpieczne, chyba ze stanie sie cud. Jednak gotowka to gotowka ;)
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: