Ceny stacjonarnego broadbandu w Polsce

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 1

UKE przygotowało analizę cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych przez operatorów we własnych sieciach oraz w ramach umów BSA.

Dane dotyczące usług analizowanych podmiotów pochodzą z cenników zamieszczonych na stronach internetowych operatorów. W niniejszej analizie zostały omówione i porównane oferty: Telekomunikacji Polskiej S.A., Netii S.A., GTS Energis Sp. z o.o., Dialog Telecom S.A., UPC Polska Sp. z o.o., Vectry S.A., Aster Sp. z o.o. oraz spółki Multimedia Polska S.A. Spółki te są obecne na obszarze kraju obejmującym znaczną liczbę ludności a więc porównanie ich ofert powinno pomóc jak największej liczbie klientów. Jednakże należy już na wstępie zaznaczyć, iż w Polsce funkcjonuje ponadto ok. 3500 lokalnych dostawców Internetu (ISP), których oferta może stanowić opłacalną alternatywę dla ofert promocyjnych opisanych w niniejszej analizie operatorów. Ponieważ w każdym województwie można znaleźć nawet kilkuset działających małych operatorów, osoba planująca nabycie usług dostępu do sieci Internet powinna zainteresować się również lokalną ofertą, która niejednokrotnie może być lepiej dostosowana do jego potrzeb.

Patrząc na oferty największych (pod względem liczby użytkowników i zasięgu) operatorów, można zauważyć, iż świadczą oni użytkownikom końcowym usługi dostępu do sieci Internet na dość podobnych warunkach. Standardem jest obecnie stosowanie dużych upustów cenowych lub zawieszenie płatności na okres kilku miesięcy, po czym dopiero następuje okres płatny lub podniesienie ceny abonamentu. Prawie wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów tj. 12, 24 i 36 miesięcy lub na czas nieokreślony oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości 512 kbit/s, 1 Mbit/s, 2 Mbit/s i 6 Mbit/s. Wyjątkiem jest tu Netia S.A. oraz operatorzy telewizji kablowych Aster Sp. z o.o. i UPC Sp. z o.o. oferujący inne pośrednie przepływności, od 756 kbit/s do 20 Mbit/s. O ile nie wskazano inaczej, przedstawione w dalszej części analizy oferty poszczególnych operatorów obowiązywały na dzień 3 kwietnia 2009 r.

Operatorzy wychodząc naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom klientów oferują swoje usługi w wielu wariantach dzięki czemu na rynku znajdziemy oferty od 128 kbit/s do 20 Mbit/s dla bardziej wymagających użytkowników pragnących skorzystać z wielu dodatkowych usług, takich jak telewizja IP, możliwość szybkiego ściągania czy wymiany plików multimedialnych. Obecnie coraz bardziej popularne stają się usługi double i triple play, które przestają być już tylko domeną operatorów telewizji kablowych.

Operatorzy alternatywni na własnej infrastrukturze sieciowej mają dużo większe możliwości stworzenia oferty, która by w najpełniejszy sposób spełniała wymaganiom klientów. Jak wynika z poniższej analizy ceny tychże operatorów są tańsze od aktualnej promocji TP „Bezpieczny Internet” od 4 do 38%.

Dzięki funkcjonowaniu oferty ramowej BSA operatorzy alternatywni mają także możliwość dotarcia do klientów nie będących bezpośrednio podłączonymi do ich sieci. I tutaj firmy starają się uatrakcyjnić swoje usługi w stosunku do oferty operatora zasiedziałego a klient zgłaszający się do takiego operatora może liczyć na cenę mniejszą od aktualnej oferty promocyjnej TP „Bezpieczny Internet” od 4 do 25%.

Jak wynika z poniższej analizy, ceny w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Pomimo tego, badanie przeprowadzone przez firmę Indicator na zlecenie UKE pokazuje, że Polacy nadal uważają usługę dostępu do Internetu za drogą. Średnia kwota jaką respondenci podawali za akceptowalną wyniosła 52 zł i oscylowała ona w granicach ceny za dostęp do Internetu o przepływności 1 Mbit/s.

W załączonej analizie zestawione zostały aktualne oferty poszczególnych operatorów świadczących dostęp do sieci Internet na własnych łączach (część 1). Z kolei część 3 analizuje oferty operatorów świadczone na bazie hurtowej usługi BSA a więc usług, które są świadczone przez operatorów alternatywnych ale na bazie sieci TP. W drugiej i czwartej części zaprezentowane zostały wyliczenia pokazujące o ile te oferty różnią się od oferty operatora zasiedziałego. Na zakończenie zestawione zostały ceny dostępu do sieci Internet w Polsce i w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: