Cieszyński informuje Polaków, że Outlook ma dziurę

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Komunikat Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa

Cyfryzacja KPRM podała na swoich stronach internetowych informację o dziurze bezpieczeństwa w programie Outlook dla Windowsa.

Microsoft opublikował informację o krytycznej (czyli łatwej do wykorzystania i o szerokich skutkach) podatności w aplikacji Outlook na systemie Windows. Może ona prowadzić do zdalnego przejęcia konta, bez udziału użytkownika.

Podatność była aktywnie używana w atakach przeprowadzanych przez jedną z grup powiązanych z rosyjskim rządem od kwietnia 2022 roku, w tym także w Polsce.

Podatność pozwala na przejęcie kontroli nad kontem użytkownika na dwa sposoby. Jedna metoda pozwala odzyskać hasło poprzez atak słownikowy, czyli taki, który wykorzystuje metodę prób i błędów w celu odkrycia danych logowania. Przeprowadzenie takiego ataku jest łatwiejsze, gdy mamy krótkie hasło – ilość kombinacji do sprawdzenia jest wtedy zwyczajnie mniejsza. Druga metoda pozwala na bezpośrednie użycie sesji użytkownika do zalogowania w innych usługach organizacji.

Do przeprowadzenia ataku wystarczy otrzymanie przez ofiarę odpowiedniej wiadomości e-mail. Nie jest wymagane żadne działanie użytkownika. Atak może zostać przeprowadzony zdalnie. Pozyskane hasło domenowe może być użyte do logowania do innych dostępnych publicznie usług firmowych. Jeśli nie jest wykorzystywane uwierzytelnianie dwuskładnikowe, może to doprowadzić do uzyskania przez atakującego dostępu do sieci firmowej.

Podatne są wszystkie wersje Microsoft Outlook na platformę Windows. Nie są podatne wersje na platformy Android, iOS, czy macOS. Usługi chmurowe, takie jak Microsoft 365 również nie są podatne.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: