Czołowi producenci przeprowadzili wspólne testy usług Push-to-Talk

Newsy
Żródło: Siemens
Opinie: 24

Firmy Ericsson, Motorola i Siemens poinformowały o pierwszych wspólnie przeprowadzonych testach technologii Push-to-Talk w sieciach komórkowych (Push-to-Talk over Cellular - PoC). Celem testów jest ułatwienie operatorom sieci komórkowych integracji, zapewnienie zgodności operacyjnej i utworzenie konkurencyjnego środowiska, w którym będą wdrażane komercyjne usługi PoC. Klienci natomiast uzyskają łatwy i bezproblemowy dostęp do usług Push-to-Talk.
Dzięki usłudze PoC można korzystać z telefonów komórkowych podobnie jak z krótkofalówek, uzyskując łączność natychmiast po naciśnięciu przycisku. Usługa ta, rozpowszechniona już w Stanach Zjednoczonych, zyskuje coraz większą popularność w Europie i Azji. Warunkiem jej zastosowania na szerszą skalę jest jednak zgodność operacyjna. Użytkownicy chcą korzystać z funkcji PoC bez obawy, czy telefony i sieci, do których mają dostęp, mogą ze sobą współpracować.

Pierwsza standardowa specyfikacja techniczna usługi Push-to-Talk - PoC Phase One - została przedstawiona organizacji OMA (Open Mobile Alliance) w sierpniu 2003 r. Za pośrednictwem tej organizacji firmy Ericsson, Motorola, Siemens i Sony Ericsson zamierzają wypromować ostateczny standard PoC.

Czołowe firmy w branży podjęły też następny krok i rozpoczęły wspólne testy zgodności operacyjnej, dzięki którym będzie można szybciej zaoferować operatorom telefonicznym zgodne rozwiązania PoC. Pierwsze takie produkty i rozwiązania pojawią się na rynku w drugim kwartale 2004 r. Liderzy zachęcają innych producentów, aby jak najszybciej przyłączyli się do testów, które zapewnią zgodność operacyjną urządzeń i serwerów PoC różnych producentów. 

Usługa Push-to-Talk over Cellular
Usługa Push-to-Talk over Cellular umożliwia posługiwanie się telefonem komórkowym w podobny sposób jak krótkofalówką. Za pomocą jednego przycisku można połączyć się z wybranym odbiorcą lub ich grupą. Aby rozpocząć rozmowę, nie trzeba wybierać numeru. Wystarczy nacisnąć przycisk, a po wyświetleniu "listy kolegów" wybrać osobę, z którą chcemy się skontaktować. Ponowne naciśnięcie przycisku spowoduje, że odbiorca usłyszy nasz głos.

Użytkownik może również tworzyć grupy odbiorców. W takim przypadku wszystkie osoby umieszczone na liście kolegów będą mogły słyszeć jego głos równocześnie, podobnie jak podczas konferencji telefonicznej. Nie trzeba wysyłać sms-ów ani dzwonić do każdego z osobna - po naciśnięciu przycisku wiadomość dotrze do całej grupy przyjaciół lub kolegów z pracy.

Dzięki technologii PoC operatorzy sieci telefonicznych mogą zaoferować klientom wiele nowych usług przesyłania głosu. Okazało się, że klienci, którzy mają aparaty z funkcją PoC, częściej używają swoich telefonów, co oznacza dla operatorów zwiększenie przychodów z istniejącej infrastruktury. 
Usługa PoC jest przeznaczona dla szerokiej grupy użytkowników - od klientów indywidualnych po małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, w których natychmiastowe połączenia są bardzo często potrzebne. 

Informacje o pierwszej wersji specyfikacji PoC
Pierwsza wersja specyfikacji PoC została opracowana przez największe firmy z branży telefonii komórkowej, które chciałyby, aby rozwiązanie Push-to-Talk funkcjonowało w wielu standardowych sieciach telefonii komórkowej. Celem tej inicjatywy jest zapobieżenie podziałom rynku oraz szybsze wprowadzenie technologii PoC. W rezultacie użytkownicy telefonów komórkowych na całym świecie zyskają łatwy i bezproblemowy dostęp do usług Push-to-Talk.

Organizacja Open Mobile Alliance (OMA) rozwija tę specyfikację, uwzględniając informacje od innych przedstawicieli branży. Wiele firm opracowuje produkty zgodnie z obecną wersją specyfikacji PoC. Jest to jedyna dostępna specyfikacja usług Push-to-Talk przygotowana przez wielu producentów. Zdefiniowano w niej usługi dla sieci pakietowych wykorzystujących podzestaw funkcji IP Multimedia Subsystem (IMS) zdefiniowany w projektach 3GPP (3rd Generation Partnership Project - projekt partnerski trzeciej generacji) i 3GPP2.

Bieżące prace organizacji OMA wskazują na to, że w przyszłości do specyfikacji zostanie wprowadzonych kilka nowych funkcji. Jedną z nich jest interfejs NNI (Network-to-Network Interface), który umożliwia komunikację między operatorami.

Opinie:

Opinie archiwalne (24):

Komentuj

Komentarze / 24

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    andvhs pisze: 2004-04-05 16:54
    Teraz fony będą działać jak krótkofalówki .
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2004-04-05 16:57
    Jakiś telefon Nokii , nie pamiętam dokładnie jaka to seria , już to ma. Był nawet o tym news na Gol-u.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2004-04-05 17:02
    Nokia 5140 to pierwszy telefon wyposażony w tę nową technologię. W przyszłym roku Nokia zamierza przedstawić kolejne modele wyposażony w push-to-talk, w tym zaawansowane modele oparte na systemie Symbian. W 2005 r. wszystkie nowe telefony Nokii GSM/WCDMA będą wykorzystywały tę technologię. Push-to-talk, rodzaj "walkie-talkie", korzysta z kodowania half-duplex poprzez transmisję voice over IP (VoIP) via GPRS lub EDGE.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2004-04-05 17:03
    Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na Gol-u "push-to-talk" i wszystko stanie się jasne :-) Czy to jest odpowiedź na Heyah ???
    0
  • Users Avatars Mini
    vision pisze: 2004-04-05 17:03
    No tak, kiedys to dotrze i do naszych operatorow, tylko juz strach pomyslec o cenach (szczegolnie w Plusie). Ale generalnie idea swietna, bo zamiast SMS, bedzie mozna przeslac SVM (short voice message) i to w czasie rzeczywistym. Jesli cena bedzie na poziomie SMS to usluga sie przyjmie, natomiast jesli wywinduja ja do ceny MMSa (w Plusie 2zl) to stanie sie kolejnym gadzetem dla bogatych.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2004-04-05 17:03
    No dobra żartowałem , już nie będę więcej... ;-))))
    0
  • Users Avatars Mini
    Shadow-master pisze: 2004-04-05 17:12
    3660 ma tą funkcje,ale osobiście uważam że nie jest to potrzebne do niczego
    0
  • Users Avatars Mini
    DeeM pisze: 2004-04-05 17:19
    no właśnie - najważniejsze ile to będzie kosztować - i myśle ze to będzie miało największy wpływ na popularność i "fajność" tej usługi
    0
  • Users Avatars Mini
    klops pisze: 2004-04-05 17:23
    ***vision: mms w plusie 1zl kosztuje, jest wiecznie przedluzana promocja ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    lukaszkrucz pisze: 2004-04-05 17:24
    Pytanie brzmi - Ile to bedzie nasz kosztowac ;) bo jak nawiazanie polaczenie nie bedzie drozsze od smsa to jeszcze da sie zyc :) liczac ze to naprawde przyniesie super korzysci dla OPow :) ale oby nie bylo drozsze od samego smsa (bez wzgledu na czas polaczenia) :P lub jak to tam ma byc :) poczekamy - zobaczymy :)
    0
  • Users Avatars Mini
    nobody pisze: 2004-04-05 17:32
    ile kosztuje,ile kosztuje !!!ja na razie to daleka przyszlosc dla zwyklych zjadaczy chleba :-).ale pomysl jest swietny.sam mam taka prace ze napewno taka funkcja bardzo by mi sie przydala,nie musial bym czekac,az moj wspolpracownik odbieze telefon tylko walilbym prosto z mostu :-)swietna sprawa !!!
    0
  • Users Avatars Mini
    rafalkoj pisze: 2004-04-05 18:03
    nokia będzie współpracowała tylko z nokią a reszta między sobą... zawsze tak robią i to mnie wkurza...
    0
  • Users Avatars Mini
    rafalkoj pisze: 2004-04-05 18:04
    sam już nigdy nie będe miał nokii ale mam znajomych którzy mają i nic nie można zrobić...
    0
  • Users Avatars Mini
    Tas pisze: 2004-04-05 18:47
    Bardzo ciekawe, ale musi to naprawde być tanie bo inaczej nik z tego nie będzie korzystał, rozmowy coraz tańsze - z wybranymi numerami nawet 1 grosz to to naprawde musi być tanie. Czy w jakimś kraju tego już nie wprowadzili?????
    0
  • Users Avatars Mini
    ideal.boss pisze: 2004-04-05 20:44
    w usa :P
    0
  • Users Avatars Mini
    cichy23 pisze: 2004-04-05 22:10
    Fajna sprawa, mozna wykorzystać na bardzo wiele sposobów, ale wszystko zależy od ceny...
    0
  • Users Avatars Mini
    chips pisze: 2004-04-05 22:59
    Czy ta usługa jest darmowa?
    0
  • Users Avatars Mini
    T-Mobile EU pisze: 2004-04-05 23:09
    cena tego musi byc niska zeby sie przyjelo i to najlepiej jakis abonament typu 10 pln i za free, bo inaczej to nie ma sensu, tym bardziej ze jak przesylam X taka wiadomosc a X sie kapie, to jej nie uslyszy!!! wiec musi to byc tanie, tak zeby mozna bylo nawet przy zalozeniu ze za dwudziestym razem sie porozumiemy....ale pozyjemy zobaczymy!!
    0
  • Users Avatars Mini
    zol82 pisze: 2004-04-05 23:11
    mam nadzieje ze usluga ta zostanie w miare szybko wprowadzona
    0
  • Users Avatars Mini
    kfysiek pisze: 2004-04-06 00:31
    Dla biznesmeow fajna sprawa.I tylko w takim zastosowani komurek wiedze przyszlosc tej funkcji czy uslugi.Pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    rgumkowski1 pisze: 2004-04-06 00:53
    No to z komórki może zrobić sie Walkie-Talkie. :)
    0
  • Users Avatars Mini
    wandik pisze: 2004-04-06 03:12
    powrót do przeszłości
    0
  • Users Avatars Mini
    blobi pisze: 2004-04-06 10:33
    No to operator ktory to wprowadzi pierwszy i da korzystne ceny (zapewne abonamentowe,zryczałtowane) moze jako pierwszy zagrozic usłudze Heyah :)
    0
  • Users Avatars Mini
    madzer pisze: 2004-04-09 08:46
    a co jak poczekasz pare sekund na rozmowe to ci korona z głowy spadnie... zaden bajer...
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: