Diagnoza Społeczna 2013 - łącza powyżej 60 Mb/s posiada tylko 3,9 proc. Polaków

Newsy
Opinie: 5

Dostęp do szerokopasmowego internetu ma już blisko 70 proc. gospodarstw domowych w Polsce, z czego ponad połowa preferuje dostęp do sieci stacjonarnej. Wciąż problemem jest jednak powszechna dostępność do najszybszego szerokopasmowego internetu, której nie uda się zapewnić bez wielomilionowych inwestycji. To jedne z głównych wniosków dotyczących dostępności internetu, płynących z najnowszej „Diagnozy Społecznej 2013”.

Najważniejsze dane z Diagnozy Społecznej dotyczące technologii cyfrowych i internetu:
• W pierwszej połowie 2013 roku komputer posiadało już 70 proc., a dostęp do internetu 67 proc. gospodarstw domowych.
• Dostęp do internetu w domu posiada 76 proc. Polaków. To wzrost o 5 pkt. proc. w ciągu dwóch lat
• Polacy cenią internet stacjonarny – ponad połowa gospodarstw domowych posiada stały dostęp do sieci.
• Popularność internetu nie zagraża popularności telewizji. Więcej domostw ma telewizję kablową lub satelitarną niż internet.
• Choć internauci poświęcają na oglądanie telewizji wyraźnie mniej czasu niż osoby niekorzystające z sieci, to jednak czas poświęcany przez Polaków na oglądanie TV niewiele się zmienia, a wśród osób niekorzystających z sieci nawet rośnie.
• Coraz większy odsetek osób korzystających z internetu to osoby, które mają dostęp do sieci w domu (obecnie ponad 95 proc.).

Mimo poprawy sytuacji wciąż istnieje wiele barier hamujących dalszy rozwój społeczeństwa informacyjnego:
• Rośnie liczba osób powyżej 16-tego roku życia, które mają komputer z dostępem do internetu, ale z niego nie korzystają – to ponad 40 proc. wszystkich nieużywających dostępu do sieci
• Coraz istotniejszymi barierami upowszechnienia nowych technologii są bariery miękkie – mentalne i kompetencyjne: aż 30 proc. użytkowników korzysta wyłącznie z internetu, nie posiadając nawet podstawowych umiejętności związanych z innymi zastosowaniami komputera
• Wciąż najpopularniejsze są łącza o przepustowości od 2 do 6Mb/s, łącza powyżej 60 Mb/s posiada tylko 3,9 proc. klientów

Simon Boyd, prezes zarządu UPC Polska, partnera Diagnozy Społecznej 2013, komentuje:

„Inwestycje w rozwój szerokopasmowego internetu to fundament społeczeństwa informacyjnego i konkurencyjności polskiej gospodarki. Diagnoza Społeczna potwierdza, że poprawia się dostęp do szybkiego internetu - jeszcze pięć lat temu usługi o prędkości do 1 MB/s docierały do 77 proc. gospodarstw domowych, dziś stanowią mniejszość. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia - zaledwie 16,5 proc. Polaków ma dostęp do łączy o prędkości 20 Mb/s. By to zmienić, konieczne są wielomilionowe inwestycje sektora prywatnego w nowoczesną infrastrukturę. Do tego natomiast niezbędna jest skala działania. Strategia Państwa i polityka regulacyjna powinny uwzględnić nowe, globalne warunki konkurencyjne i wspierać te podmioty, które kontynuują inwestycje infrastrukturalne. Silna konkurencja miedzy dużymi podmiotami oznaczać będzie większy wybór spośród bardziej zaawansowanych usług i zapewni konkurencję opartą na innowacjach”.

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    mar pisze: 2013-10-03 08:37
    "usługi o prędkości do 1 MB/s docierały do 77 proc". Chyba do ...1Mb/s ?
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2013-10-03 10:11
    Przypominają mi się ambitne założenia Europejskiej Agendy Cyfrowej na lata 2010-2015. Do 2020 roku każdy mieszkaniec UE ma posiadać net o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s, a przynajmniej 50% europejskich gospodarstw domowych ma posiadać dostęp o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s.... ciężko coś u nas Azaliż powiadam wszem i wobec, że bardzo szybkie internety są niezbędne dla zapewnienia wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy, dobrobytu oraz zapewnienia obywatelom dostępu do oczekiwanych przez nich treści i usług :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    cesarz pisze: 2013-10-03 21:56
    Dostępność 60Mb/s w UPC jest chyba wszędzie . Przeszkodą jest tylko cena .
    0
  • Users Avatars Mini
    BIENKOWSKA. RENATA pisze: 2017-05-20 09:15
    CO MAM ZROBIĆ W TEJ SYTUACJI? Sieć powiadomila mnie o innych oplatacch. To oznacza że sieć zwiekszy abonament?
    0
  • Users Avatars Mini
    BIENKOWSKA. RENATA pisze: 2017-05-20 09:17
    czy komuś się zdar
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: