DJI Mini 3 Pro - najlepszy mały dron na rynku

Newsy
Opinie: 0
DJI Mini 3 Pro - najlepszy mały dron na rynku

DJI zaprezentowało nowy model drona - Mini 3 Pro. Ewenement DJI polega na tym, że utrzymują tempo rozwoju i wprowadzania nowych funkcji pomimo tego, że ich produkty uzyskały dojrzałość kilka lat temu. O ile więc smartfony z generacji na generację różnią się coraz mniej i coraz trudniej im przyciągnąć uwagę użytkownika, tak najnowszy dron DJI Mini 3 Pro po raz kolejny redefiniuje co jest możliwe do osiągnięcia. Nigdy dotąd nie było tylu funkcji i tak długiego czasu lotu w tak małym dronie.

Waga jest kluczowa

To co kierowało DJI w przypadku stworzenia DJI Mini 3 Pro to danie użytkownikom jak największych możliwości nie przekraczając 249 gramów masy startowej. To jest bowiem granica według przepisów, poniżej której użytkownik drona ma najmniej ograniczeń. W 2022 roku zniesiony został podział na loty rekreacyjne, komercyjne i sportowe. Dronem 249 można latać każdy od 16 roku życia, prawie wszędzie (są strefy wyłączone z lotów w ogóle) i bez egzaminów. Wystarczy zgłosić się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego i to wystarcza. Jeśli dron będzie cięższy trzeba zdać egzamin on-line i wchodzą dodatkowe ograniczenia. Dla dronów powyżej 9 kg niedozwolone jest latanie w odległości 150 metrów od ludzi i budynków, nawet z licencją. Dlatego najlepiej dla użytkowników aby mogli kupić sprzęt, który zaspokoi ich wszystkie potrzeby o masie startowej nieprzekraczającej 249 gramów i DJI Mini 3 Pro jest pod tym względem całkowicie bezkonkurencyjny.

To nie jest następca DJI Mini 2

Warto zauważyć, że DJI Mini 3 Pro nie jest bezpośrednim następcą DJI Mini 2, na co wskazuje choćby dodanie „Pro” do nazwy nowego modelu. DJI Mini 2 jest niedrogim (2399 zł) dronem na początek zabawy w latanie i filmowanie. Też waży poniżej 249 gramów ale to w zasadzie jedyna cecha wspólna. DJI Mini 3 Pro jest dla odmiany najlepszym dronem na jaki pozwala obecna technologia przy zachowaniu wagi 249 gramów, a więc cel jest zupełnie inny i widać to specyfikacji. DJI Mini 3 Pro w stosunku do DJI Mini 2 ma prawie dwukrotnie większą matrycę z 4 razy wyższa rozdzielczością, jaśniejszy obiektyw F/1.7 zamiast F/2.8 co stanowi 1,5 EV różnicy, dwa razy większy zasięg, może latać dłużej o 17 minut z opcjonalną większą baterią, ma czujniki z 3 stron pozwalające uniknąć katastrofy, a także podwojony został klatkarz – 4K można nagrywać w 60 klatkach zamiast w 30, a 1080p w 120 klatkach zamiast w 60.

Jakość obrazu niemal jak z profesjonalnych dronów

Najważniejszą cechą nowego drona jest jakość obrazu – to urządzenie przede wszystkim do fotografowania i filmowania, do zabawy w powietrzu służą drony sportowe np. DJI FPV. DJI Mini 3 Pro oprócz większej matrycy i wyższego klatkarzu dostał funkcję znaną z drogich i profesjonalnych aparatów – natywne wsparcie dla dwóch czułości ISO matrycy. Po pierwsze oznacza to mniejszy szum przy wyższych czułościach, po drugie możliwość realizowania wysokiej rozpiętości tonalnej poprzez łączenie podwójnej ekspozycji dla każdej klatki filmu. Z doświadczenia wiem, że rozpiętość tonalna to szczególnie istotna cecha dla dronów, które często latają w słoneczną pogodę i w kadrze zawsze mają bardzo jasne niebo i ciemniejsze obiekty takie jak budynki czy góry. W internecie można spotkać się z opiniami, że ten malutki dron robi zdjęcia i wideo lepsze od najlepszych smartfonów, takich jak iPhone 13 Pro.

Specyfikacja robi wrażenie

Poczwórna antena umożliwia transmitowanie podglądu w jakości HD do 12 km pod warunkiem, że nie ma przeszkód na linii łączności. Gdy pomiędzy operatorem a DJI Mini 3 Pro pojawią się budynki, drzewa etc. zasięg będzie mniejszy.

Dla osób intensywnie korzystających z social mediów, takich jak TikTok dodano funkcje fotografowania i filmowania w pionie, oraz szybki transfer zarejestrowanych materiałów z drona do smartfonu, w celu szybkiej i bezproblemowej publikacji.

Czas lotu DJI Mini 3 Pro to 34 minuty w warunkach idealnych. Ci którzy mieli już okazję DJI Mini 3 Pro przetestować mówią o 25 minutach lotu. Jest też opcjonalna bardziej pojemna bateria, która pozwala na osiągnięcie 47 minut lotu, ale wówczas masa startowa drona przekracza ustawową granicę 249 gramów.

Śledzenie obiektów i unikanie przeszkód

Innym dodatkiem w tak małym i lekkim dronie są czujniki pozwalające unikać przeszkód, które zabezpieczają DJI Mini 3 Pro z trzech kierunków – od przodu, tyłu i od dołu. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze wykrywania zagrożenia od boku i od góry, ale DJI Mini 2 w ogóle nie posiadał funkcji unikania przeszkód. W sieci można znaleźć przykłady z których wynika, że śledzenie i podążanie za obiektem w DJI Mini 3 Pro jest najlepsze ze wszystkich dronów tej firmy. W tej materii lepszy jest tylko jeden konkurent na rynku - Skydio 2+, który jednak nie oferuje równie dobrej jakości nagrań i zdjęć.

Wygląda na to, że dla najbardziej wymagających użytkowników, nagrywających materiały komercyjne zabrakło tylko jednej funkcji – nagrywania wideo w 10 bitach, co umożliwi większa elastyczność podczas postprodukcji. Poza tym DJI Mini 3 Pro nada się dla prawie każdego zastosowania foto i wideo mieszcząc się jednocześnie w kieszeni i ważąc niemal tyle co niektóre flagowe smartfony - Samsung S22 Ultra waży raptem 20 gramów mniej.

W polskiej dystrybucji DJI Mini 3 Pro dostępny jest w dwóch wersjach:

  • Z podstawowym kontrolerem wymagającym podłączenia smartfonu za 4099 zł
  • DJI Mini 3 Pro (DJI RC) – z kontrolerem z wbudowany wyświetlaczem za 5099 zł

Druga opcja ułatwia korzystania z drona skracając czas przygotowania do lotu. Pozwala również zaoszczędzić baterie w telefonie i oferuje wyższej jasności wyświetlacz niż większość smartfonów.

Dodatkowo można za 899 zł dokupić zestaw DJI Mini 3 Pro Fly More Kit na który składa się dedykowana do przenoszenia DJI Mini 3 Pro torba, ładowarka obsługująca 3 baterie, dwie dodatkowe baterie, 4 pary śmigieł, 6 śrub do śmigieł i kabel USB C.

DJI oferuje także trzecią, najtańszą opcję zakupu DJI Mini 3 Pro, bez kontrolera, dla osób, które już kontroler mają. Z jakiegoś powodu nie jest ona dostępna u polskiego dystrybutora – może to się zmieni za jakiś czas. DJI Mini 3 Pro bez kontrolera kosztuje 749 €, czyli mniej więcej 3500 zł – o 600 zł taniej niż najtańsza wersja dostępna oficjalnie w Polsce. Dla porównania DJI Mini 2 kosztuje 2399 zł, a więc przeskok cenowy nie jest mały.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: