Dyrektorzy w telekomach zarabiają 22.500 zł brutto

Newsy
Żródło: Pracuj.pl
Opinie: 0

Portal Pracuj.pl przygotował krótką informację dotyczącą zarobków i ofert pracy w sektorze telekomunikacyjnym:

Branża telekomunikacyjna należy do sektorów gospodarki, które ze względu na dynamiczny rozwój stale poszukują nowych pracowników. Jak wynika z danych serwisu Pracuj.pl, w zeszłym roku roku już co 10. oferta pracy pochodziła od firmy telekomunikacyjnej. Pracownicy tej branży należą też do jednych z najlepiej opłacanych. Ze względu na dużą konkurencyjność tego rynku, szczególnie dobrze wynagradzani są tu specjaliści ds. marketingu.

W ubiegłym roku pracodawcy z branży telekomunikacja i nowe technologie zamieścili na Pracuj.pl ponad 25 tysięcy ofert pracy, czyli o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Najczęściej poszukiwano różnego rodzaju specjalistów IT – głównie programistów Java i C++ oraz testerów oprogramowania i administratorów systemów. Pojawiły się także oferty dla osób tworzących aplikacje na iPhona oraz w systemach Android i Symbian. Na pracę w tej branży mogli również liczyć inżynierowie z wiedzą dotyczącą systemów telekomunikacyjnych oraz oczywiście handlowcy, w tym osoby chcące pracować jako kierownicy bądź ajenci salonów sprzedaży. W firmach z tego sektora stałe jest także zapotrzebowanie na doradców klienta, pracujących w call center.

Pracy w tym sektorze nie zabraknie na pewno i w tym roku, bo od jego początku pracodawcy z tzw. ‘Telekomów’ zamieścili na Pracuj.pl już ponad 5000 ofert pracy, czyli o 41% więcej niż w analogicznym okresie (styczeń-luty) 2010 roku. Szczególnie dużo ofert pochodziło z woj. mazowieckiego
(1414 propozycji), była to 3. najczęściej zatrudniająca branża w tym regionie.

Zdaniem ekspertów tego rynku, przyszłość sektora telekomunikacyjnego jest ściśle uzależniona od rozwoju wartości dodanych do oferty oraz dalszego doskonalenia obsługi klienta. Sama infrastruktura przestaje już bowiem przynosić zyski i być źródłem wzrostu tych firm. Prawdopodobnie dlatego wyjątkowo dobrze opłacani są w tym sektorze marketingowcy.

Jak pokazują dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2010, opracowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana zarobków – w wysokości 4.700 zł brutto – plasuje branżę telekomunikacyjną na drugim miejscu w rankingu wynagrodzeń, za sektorem IT. Co prawda pracownicy szeregowi nie należą do najlepiej wynagradzanych w porównaniu do zatrudnionych na tym samym szczeblu zarządzania w innych branżach, ale specjaliści oraz kadra zarządzająca już tak.

Szczególnie wysokie zarobki są w grupie dyrektorów, w której jedna czwarta osób zarabia ponad 22.500 zł brutto miesięcznie. Ogólnie najwięcej zarabiają pracownicy działów marketingu – wynagrodzenia ¼ z nich przekraczają 10.200 zł brutto. Nie sposób jednak pominąć faktu, iż w pionie marketingu oraz sprzedaży pensje są też najbardziej zróżnicowane.

Spośród miast wojewódzkich najwyższe zarobki w branży telekomunikacyjnej odnotowano w Warszawie, ale stosunkowo wysokie płace, co jest dość zaskakujące, są też w Bydgoszczy i Łodzi. Co ciekawe, w tym drugim mieście wynagrodzenia pracowników szeregowych są nawet wyższe niż na Mazowszu. Najniższe pensje otrzymują natomiast pracownicy firm telekomunikacyjnych z Lublina.

Branża telekomunikacyjna z pewnością dalej będzie się intensywnie rozwijać, a jej przyszłość wyznaczą trendy związane z mediami cyfrowymi, np. interaktywne usługi rozrywkowe. Dlatego też również branżowy rynek pracy będzie poszukiwał zupełnie nowych specjalistów.

Jak mówi Joanna Sekreta, Kierownik Zespołu Rekrutacji w firmie Polkomtel SA: - Branża telekomunikacyjna to sektor ciągle wprowadzający nowe usługi i innowacyjne produkty, dlatego w kolejnych latach zapotrzebowanie będzie przede wszystkim na pracowników posiadających zaawansowaną wiedzę z zakresu nowych technologii. Poszukiwane będą także osoby potrafiące dynamicznie reagować na wyzwania stawiane przez rynek i potrzeby Klientów, chociażby w obszarze sprzedaży, obsługi Klienta czy marketingu. Poza konkretną wiedzą z danego zakresu popyt jest i zawsze będzie na pracowników posiadających umiejętności w zakresie efektywnej komunikacji, pracy w zespole, zorientowanych na osiąganie zakładanych celów i otwartych na ciągłe zmiany. Jest to szczególnie kluczowe w tak dynamicznie rozwijającym się sektorze, jakim jest telekomunikacja.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: