EBOR może pomóc w budowie KGT

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 14

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju może współfinansować budowę Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. Na początek bank oferuje finansowanie dla inwestycji w Telbank, spółkę teleinformatyczną, którą sprzedaje NBP. I to w dwóch konsorcjach.

W przyszłym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania zespołu roboczego, który zajmie się opracowaniem strategii konsolidacji aktywów teleinformatycznych Skarbu Państwa. Zespół powołany przez Komitet Rady Ministrów zajmie się tym razem włączeniem do tworzonej grupy infrastruktury należącej do zakładów energetycznych.

Zespół roboczy powstał z inicjatywy Ministerstwa Skarbu Państwa. Kieruje nim Piotr Czyżewski, wiceminister skarbu, a w jego skład wchodzą przedstawiciele resortu infrastruktury, finansów, gospodarki, Komitetu Badań Naukowych oraz Narodowego Banku Polskiego. Po doprecyzowaniu omawianego na początku lipca przez KRM materiału "Konsolidacja aktywów teleinformatycznych Skarbu Państwa" mają powstać opracowania dotyczące zagadnień rynkowych, ekonomiczno-finansowych i prawno-organizacyjnych. Później pomysł utworzenia Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej trafi, pewnie nie wcześniej niż za kilka miesięcy, do komisji sejmowych i pod obrady Rady Ministrów.

Pierwszym etapem utworzenia alternatywnego dla TP operatora była fuzja Tel-Energo i Niezależnego Operatora Międzystrefowego. Kolejnym etapem budowania grupy będzie włączenie w jej struktury infrastruktury teleinformatycznej należącej obecnie do Polskich Sieci Energetycznych, jak i zakładów energetycznych. Trwa też ważny dla powodzenia całego projektu przetarg na zakup 74 proc. akcji Telbanku, spółki należącej do NBP, która zajmuje się świadczeniem usług teleinformatycznych dla sektora bankowego. Tel-Energo jest zdecydowanym faworytem przetargu, a pewnie także przedstawiciele NBP w zespole roboczym MSP nie znaleźli się przez przypadek. Z kolei udział KBN wiązać należy z zamiarem włączenia do grupy telesieci należących do KBN.

Rozpoczęły się też pierwsze poszukiwania inwestora finansowego skłonnego zainwestować w KGT. Według informacji Pulsu Biznesu, takim partnerem ma zostać Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. W londyńskiej centrali banku nie wykluczono takiej możliwości. Tel-Energo po konsolidacji z NOM i przejęciu własności nad siecią światłowodową PSE zaoferuje około 20 proc. akcji inwestorom finansowym. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają posłużyć do dalszych inwestycji na rynku w spółki telekomunikacyjne i teleinformatyczne. Jednym z potencjalnych inwestorów jest właśnie EBOR oraz kilka funduszy inwestycyjnych i venture capital.

- Tel-Energo już współpracuje z EBOR w przetargu na kupno Telbanku. Inwestycja w holding telekomunikacyjny byłaby więc kolejnym naturalnym ruchem - mówi osoba związana z przetargiem.

To EBOR zapewni bowiem finansowanie inwestycji w Telbank, jeśli Tel-Energo wygra przetarg. Determinacja banku do udziału w transakcji zakupu sprzedawanej przez NBP spółki jest tak duża, że EBOR zaoferował pomoc finansową także Enterprise Investors, drugiemu oferentowi w przetargu.

Równolegle z pracami spółek, w których pośrednio lub bezpośrednio udziałowcem jest Skarb Państwa, trwają rozmowy z prywatnymi operatorami telekomunikacyjnymi. To spora grupa potencjalnych koalicjantów lub wręcz uczestników KGT.

- W tej sprawie w najbliższym czasie wiele się nie zmieni. Rozmowy nie zostaną przypieczętowane porozumieniem, dopóki w życie nie wejdzie ustawa regulująca zobowiązania tych spółek z tytułu opłat koncesyjnych - mówi osoba związana z utworzeniem KGT.

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-10-09 12:31
    EBOR,bedzie budował u nas konkurencje dla tepsy,to ciekawe,chociaż jak zwykle brak potwierdzenia:W londyńskiej centrali banku nie wykluczono takiej możliwości.I jak to zwykle bywa w takich sprawach,zaczną sie rozmowy,a czas leci,jak pamietam już rok zaczyna mijać od pierwszych doniesień na ten temat,a z powyższego newsu wynika,że jeszcze długo zanim nastapia jakieś zdecydowane fakty.według mnie tak się to odbywa,gdy do budowy zabiera się polityka,a tak jest z KGT.
    0
  • Users Avatars Mini
    GAGA pisze: 2002-10-09 12:36
    Wydaję się dziwne, że taka duża determinacja towarzyszy temu bankowi na udział w tranzakcji. NBP pewnie będzie żałować tej decyzji. Bo jak ktoś jest tak tym zainteresowany to oznacza to tylko dobry interes. Ale zanim wejdzie ustawa regulująca zobowiązania tych spółek z tytułu opłat koncesyjnych, to jeszcze pewnie się rozmyślą.
    0
  • Users Avatars Mini
    bodopl pisze: 2002-10-09 12:50
    niech ta grupa zacznie w końcu działać bo tepsa będzie nas dalej gnębić. A tak wogóle to mogli o tym pomysleć zanim sprzedali tepsę żabojadom.
    0
  • Users Avatars Mini
    RAFALS pisze: 2002-10-09 13:19
    Rząd buduje konkurencję dla TPSA która jest częściowo państowa! Wystarczyło kilka lat temu przed sprzedażą TPSA podzielić na kilka mniejszych firm lokalnych, firmę od połączeń międzynarodowych oraz międzymiastowych. Wszystkie te firmy sprzedać różnym podmiotom i by była konkurencja. Owszem, mniej by za to kasy dostali ale dzięki konkurencji zyskali by klienci, zwiększył by się ruch w sieci, ale u nas liczy się tylko kasa i łatanie dziury w budżecie. Osobiście wątpie żeby państwowy twór KGT mógł być relaną konkurencją, pewnie wyjdzie z tego duopol. Będę miał wybór czy łatać dziurę France Telecom czy budżetową :)
    0
  • Users Avatars Mini
    ARTUR70 pisze: 2002-10-09 14:04
    Jeżeli w jakikolwiek sposób może to złamać monopol TPSA to niech to wreszcie zacznie działać, może wreszcie odetchnęlibyśmy.
    0
  • Users Avatars Mini
    DJ-Geld pisze: 2002-10-09 14:59
    Wydaje się że koś chce znowu wydać cudze pieniądze bez ryzyka i jeszcze na tym zarobić. Bo co to znaczy konkurencja dla TPSA, jak właściciel prawie ten sam.
    0
  • Users Avatars Mini
    blobi pisze: 2002-10-09 15:04
    Bujada...Gadają ze by pokazać że coś robią, a tak naprade tylko pieniądze biorą i w nic nie inwestują...Trzeba nam fuzjii rodzimych (no dobra wszyscy opwie mają duzy udział obcego kapitału) spółek i tyle (plus netia)
    0
  • Users Avatars Mini
    jaceks pisze: 2002-10-09 15:54
    I bardzo dobrze. Może wreszcie połączenia lokalne i internet będzie tańszy.
    0
  • Users Avatars Mini
    sylwester_cz pisze: 2002-10-10 01:51
    jasne, troche na to poczekamy
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-10-10 09:43
    To, ze bank chce robic cos z polakami, to nie znaczy odrazu ze bedzie to robil! Po drodze w trakcie rozmow zawsze cos moze nie zostac dogadane i wszystko rozbije sie o jeden podpis i tyle to widzieli!
    0
  • Users Avatars Mini
    newbie pisze: 2002-10-10 11:19
    z czego sie tu cieszyc - kolejny panstwowy moloch powstaje - miejsce na cieple posadki w radach zarzadach dla kolesiow :) jedynie prawdziwe uwolnienie rynku - a nie pseudo konkurencja jest w stanie - dla nas klientow - spowodowac spadek cen i poprawe jakosci uslug :)
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2002-10-11 01:31
    Moze ten EBOR wkoncu przelamie monopol tepsy i cos sie na naszym rynku zmieni!
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2002-10-11 21:15
    Slyszalem gdzies ze podobno ktos z tepsy zle sie o tym dzialaniu EBOR'u wyrazal bo pewnie sie obawiaja!
    0
  • Users Avatars Mini
    siwy_256 pisze: 2003-02-03 03:00
    Myślę że inwestycja jest trochę ryzykowna. Ale zobaczymy. W każdym razie tpsie się to na pewno nie podoba.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: