Zarząd Elektrim S.A. zawarł porozumienie wstępne z posiadaczami obligacji wymiennych wyemitowaych przez Elektrim Finance B.V. w kwocie 440 mln Euro z terminem wykupu w 2004 r. Obligatariuszy reprezentował komitet powołany przez posiadaczy obligacji wymiennych, którzy łącznie posiadają około 50% ogólnej nominalnej kwoty obligacji. Porozumienie dotyczy kompleksowej restrukturyzacji obligacji wymiennych.
Elektrim od szeregu miesięcy prowadził rozmowy z posiadaczami obligacji. W wyniku tych rozmów osiągnięto porozumienie, które zakłada wyemitowanie nowych obligacji (Obligacje Zrestrukturyzowane), które zastępują dotychczasową emisję obligacji z 1999 r. na następujących warunkach:
Płatność kwoty 200 mln Euro zostanie dokonana do dnia 15 czerwca 2002 r. Kwota ta zostanie przeznaczona na spłatę należnych odsetek i wykup części Obligacji Zrestrukturyzowanych. Po dokonaniu pierwszej płatności przewiduje się, że do spłaty pozostaną Obligacje Zrestrukturyzowane o wartości nominalnej ok. 274,1 mln Euro.
Dalszy harmonogram spłat uzależniony jest od pozyskiwania przez Elektrim środków finansowych, przy czym zakłada się, że środki będą pochodzić z upłynnienia niektórych aktywów Elektrim S.A. oraz z kredytów. Porozumienie przewiduje, że następna rata płatności w wysokości 100 mln Euro, przypadnie na dzień 15.12.2002 r. Po tej dacie przewiduje się, że do spłaty pozostaną Obligacje Zrestrukturyzowane o wartości nominalnej ok. 189 mln Euro. W przypadku pozyskania środków finansowych Elektrim będzie w każdym momencie miał prawo do wcześniejszego wykupu obligacji z zachowaniem 30 dniowego terminu powiadomienia o planowanym wykupie.
Kupon odsetkowy przypadający do zapłaty w dniu 15.06.2002 będzie oprocentowany w wysokości 7% rocznie. Kupon odsetkowy od pozostałej po tej dacie części obligacji wyniesie 3,75% rocznie i będzie płatny w okresach półrocznych.
Cena obligacji, które zostaną wykupione w dniu 15 czerwca 2002 r. wyniesie 111,3 %, co jest zgodne z obecnymi warunkami dotyczącymi wykupu obligacji wymiennych na ten dzień. Po tej dacie cena wykupu będzie wzrastała według kapitalizowanej stawki 11,25% rocznie (accretion), co stanowi wzrost w porównaniu z dotychczas obowiązującą stawką, która wynosiła 4%.
Obligacje będą zabezpieczone na udziałach jakie Elektrim S.A. posiada w spółce Elektrim Telekomunikacja Sp. z o.o. oraz na innych aktywach Elektrim S.A. na równych zasadach i w sposób proporcjonalny do kredytów pozyskiwanych przez Elektrim na spłatę Obligacji Zrestrukturyzowanych oraz na bieżącą działalność i wykonanie zobowiązań, w szczególności dotyczących inwestycji PAK. Zastaw będzie zwalniany proporcjonalnie do spłaty obligacji i kredytów.
Ostateczny termin wykupu obligacji zostaje przedłużony do lipca 2005 r. (poprzednia data wykupu to czerwiec 2004 r.).
Porozumienie nie przewiduje możliwości zamiany Obligacji Zrestrukturyzowanych na akcje Elektrim S.A.
Przewiduje się sfinansowanie pierwszej płatności ze środków posiadanych obecnie przez spółkę oraz z kredytu konsorcjalnego z BRE Bank S.A. na kwotę 100 mln Euro. Jeżeli środki uzyskane z upłynnienia aktywów w roku bieżącym nie będą wystarczające, zakłada się sfinansowanie obligatoryjnego wykupu w grudniu 2002 r. w kwocie 100 mln Euro dodatkowym kredytem.
Porozumienie zakłada uzyskanie przez Elektrim kredytu klasy senior z BRE Bank S.A. umożliwiającego Elektrimowi dotrzymanie harmonogramu spłat. Kredyt zabezpieczony będzie na aktywach Elektrimu proporcjonalnie i w taki sam sposób jak zabezpieczone będą Obligacje Zrestrukturyzowane.
Podpisując porozumienie Elektrim S.A. zastrzegł, że wejście w życie porozumienia zależy od uzyskania wiążącej oferty kredytowej BRE Bank S.A. W szczególności konieczne jest spełnienie warunku utrzymania równego poziomu zabezpieczenia kredytu z BRE Banku i Obligacji Zrestrukturyzowanych. W ocenie Zarządu Elektrimu udostępnienie przez BRE Bank środków finansowych uzależnione jest od rozstrzygnięcia Sądu Arbitrażowego w Wiedniu w przedmiocie wniosku Deutsche Telecom o uznanie, że Elektrim nie jest zdolny do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych (economic impairement).
Porozumienie podlega prawu angielskiemu i wchodzi w życie po ostatecznym zatwierdzeniu przez strony przygotowywanych dokumentów oraz pod warunkiem zatwierdzenia porozumienia przez formalne zgromadzenie obligatariuszy.
Strony prowadzą intensywne prace nad uzgodnieniem dokumentacji prawnej oraz szczegółów i harmonogramu dalszych działań.