ENERGA Gdańska Kompania Energetyczna S.A. testuje PLC - komunikat

Newsy
Żródło: ENERGA
Opinie: 4

Dystrybutor energii elektrycznej ENERGA Gdańska Kompania Energetyczna SA, jest w trakcie testów transmisji Internetu przesyłanego do odbiorcy przewodami elektrycznymi. Testy przebiegają na tyle pomyślnie, że niedługo zostaną zakończone. Z całą pewnością można już dzisiaj powiedzieć, że ENERGA osiągnie sukces. Użycie sieci elektrycznej do przesyłania Internetu jest nowym przedsięwzięciem w Polsce. Testy są przeprowadzane nie na urządzeniach prototypowych, lecz na takich, które będą produkowane seryjnie, jakie trafią do przyszłych odbiorców. W testach zastosowano system szwajcarskiej firmy Ascom. Przesyłanie sygnału internetowego za pomocą sieci energetycznej umożliwia kilka przystawek, które montuje się między innymi w stacjach transformatorowych i złączach kablowych. Do jego odbioru w domu potrzebny jest komputer ze standardowym oprogramowaniem i o przeciętnych parametrach technicznych. Sygnał elektryczny z gniazdka będzie przetwarzany w internetowy za pomocą adaptera wewnętrznego, niewielkiego urządzenia podłączonego do komputera.

Testowany system sprawdza się nie tylko w firmach ale również wśród odbiorców indywidualnych, gdyż nie zakłóca pracy urządzeń zwykle podłączonych do prądu, np. pralki, czy lodówki. Umożliwia poza Internetem korzystanie z telefonów VoIP i faksów a także tworzenia wewnętrznych sieci abonenckich. Pozwala też na przesyłanie do centrum rozliczeń odczytów liczników zużycia energii elektrycznej. W Polsce jest ok. 10 tys. km linii przesyłających prąd, które mogą być wykorzystane także do korzystania z Internetu. Zarząd Gdańskiej Kompanii Energetycznej prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, aby zaoferować tę usługę już w przyszłym roku.

Światowa premiera technologii transmisji danych w sieci elektrycznej odbyła się w marcu tego roku, a już oferuje się ją w powszechnym użytku. Najwięcej technologii pozwalających na dostęp do Internetu za pomocą gniazdka elektrycznego pochodzi z Niemiec, Szwajcarii i Izraela. W tych też krajach najwcześniej umożliwiono klientom zakładów energetycznych połączenie z Internetem z wykorzystaniem sieci elektrycznej.

ENERGA Gdańska Kompania Energetyczna SA jest największym dystrybutorem energii elektrycznej zrzeszonych w grupie G-8. Cała grupa posiada ok. 16 proc. rynku dystrybucji energii w Polsce, zatrudnia ok. 10 tys. pracowników i posiada łącznie ponad 2,5 miliona odbiorców, z czego 90 proc. stanowią gospodarstwa domowe. Aktualnie trwają negocjacje, które powinny zakończyć się 14 września, z hiszpańską spółką IBERDROLA, która zamierza nabyć 25 proc. akcji wszystkich spółek G-8 i zostać inwestorem strategicznym.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  rmrm pisze: 2001-09-13 13:23
  Ciekawe ile to bedzie kosztowało???? Może chociaż elektrycy nie zgłupieją i dadzą jakąś sensowną stawkę abonamentową. Może bedą pierwszymi którzy zejdą poniżej 100zł za miesiąc.
  0
 • Users Avatars Mini
  szewczenko pisze: 2001-09-13 14:51
  Raczej na pewno zejdą poniżej 100zł bo w Gdańsku na osiedlach stałka kosztuje około 70zł/miesiąc - a najwięcej odbiorców jest właśnie na osiedlach. Jak chcą być konkurencyjni to myśle, że więcej niż 70-80zł nie może to kosztować. Jeszcze wszystko zależy od parametów...
  0
 • Users Avatars Mini
  Lan pisze: 2001-09-13 17:30
  Mnie kosztuje internet 22zł miesiecznie. Sposób: mała sieć osiedlowa na 7 osob i SDI.
  0
 • Users Avatars Mini
  GAJK pisze: 2001-09-14 12:05
  Z tego co wiem to po liniach elektrycznych internet nie jest wcale taki rozowy... trzeba kanal 2MB sobie z 10-cioma uzytkownikami dzielic. Juz znacznie lepsze jesze jest poprostu xDSL ... bo tam mam naprawde downlink conajmniej 700kbps tylko dla siebie (wlepszych kwestjach nawet powyzej 1Mbps).
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: