Test Ericsson T65

Recenzje
Opinie: 348

Ericsson T65, choć może trochę niezauważony, jest jednym z najnowocześniejszych telefonów sprzedawanym w najniższym segmencie rynku. Dla osób posiadających komputer przenośny T65 może stać się najtańszym sposobem na posiadanie "mobilnego Internetu". Oprócz dużego zaawansowania technicznego telefon ten większości osób będzie się też po prostu podobał.

 

 

Zestaw

 

Aparat sprzedawany w sieci Idea oprócz ładowarki nie posiada niestety żadnego dodatkowego wyposażenia, czyli np. niezbędnego do transmisji danych kabla lub prostego zestawu słuchawkowego. Możemy za to dokupić do T65 takie akcesoria jak: radio FM, kabel szeregowy lub USB, odtwarzacz MP3 lub kamerę pozwalającą na przesyłanie zdjęć poprzez e-mail. Zaletą dołączonej ładowarki jest jej mała wielkość - można ją zmieścić nawet w najmniejszej damskiej torebce.

 

 

Wygląd zewnętrzny

 

Telefon ma oryginalny śliwkowy kolor obudowy oraz elegancki srebrny kolor klawiatury i dodatkowych elementów. T65 jest stosunkowo lekki (waży 94 g razem z wbudowaną baterią) i mały (105x49x21mm). Pomimo niewielkich wymiarów ma duży ekran (101*67 pikseli), który pozwala na wyświetlanie wielu informacji jednocześnie (bez przewijania).

Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów - nic nie skrzypi i nie ugina się. Bateria jest na stałe przykręcona do obudowy. Kartę SIM wkłada się od góry do specjalnych saneczek. Wkładanie karty jest bardzo utrudnione, a cały mechanizm wydaje się być zbyt delikatny i narażony na wyłamanie.

 

 

Klawisze w Ericssonie są zbyt małe i twarde. Pisanie SMS-ów jest dużo wolniejsze niż w telefonach np. firmy Nokia. Podświetlenie klawiatury jest wystarczające, choć znaki liter są tak małe, że w ciemności prawie nieczytelne. Ekran za to podświetlony jest znakomicie na delikatny zielony kolor.

Obok wyświetlacza znajdują się standardowe klawisze regulacji głośności, które pełnią dodatkowe funkcje. Za nawigacje odpowiada zintegrowany przycisk kursorów. Do bezpośredniego dostępu do przeglądarki WAP służy niebieski klawisz pod ekranem.

 

 

Menu aparatu

 

Spis telefonów

 

Książka Ericssona T65 jest bardzo profesjonalną aplikacją, której często nie mają dużo droższe aparaty. Możemy w niej zapisać 300 kontaktów. Każdy z nich może składać się z:

  • nazwiska

  • imienia

  • numeru domowego

  • numeru do pracy

  • numeru telefonu komórkowego

  • adresu e-mail

  • rysunku - do każdego wpisu możemy przypisać ikonkę

  • sygnału dzwonka odrębnego dla każdego wpisu

 

Wpisy mogą być sortowane zarówno po imionach, jak i nazwiskach. Z menu mamy też dostęp do numerów zapisanych na karcie SIM. Kontakty możemy sortować w grupy, co ułatwi rozsyłanie jednakowych wiadomości do paczki znajomych lub pracowników z działu.

Wiadomości

 

 

SMS

 

Ericsson T65 jest prawdziwym centrum obsługi wiadomości różnego typu. Oprócz SMS-ów potrafi też wysyłać pocztę elektroniczną oraz EMS-y. Ten ostatni standard nie odniósł sukcesu i będzie wyparty w ciągu roku (dwóch lat) przez w pełni multimedialne wiadomości MMS. Oprócz zwykłego wysyłania SMS-ów T65 umożliwia też chat - jest to jednak również usługa, która nie cieszy się specjalną popularnością. Pisanie wiadomości SMS wspomagane jest poprzez angielski słownik T9 oraz dwa klawisze służące do regulacji głośności (kombinacja z wyższym przyciskiem regulacji wpisuje bezpośrednio drugą literę, kombinacja z niższym trzecią z wybranego klawisza).

 

 

Wiadomości SMS są posortowane w katalogach. Użytkownik może też stworzyć sobie specjalne szablony SMS-ów, które wysyła najczęściej. Z dodatkowych opcji związanych z SMS T65 obsługuje długie wiadomości (czyli dłuższe niż 160 znaków), raporty doręczeń oraz wspomaga opcję żądania odpowiedzi.

 

E-mail

 

Ericsson pozwala ściągać i wysyłać pocztę z maksymalnie trzech kont e-mail w standardzie POP3 i SMTP. Konfiguracja kont jest bardzo łatwa, ale należy pamiętać, że tak prosty klient nie zastąpi programu do poczty na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Gdy jednak czekamy na ważny e-mail "podejrzenie" swojego konta jest bardzo przydatną usługą. Oczywiście łącząc się z serwerem możemy wykorzystać transmisję GPRS (we wszystkich sieciach) lub HSCSD (w sieci Plus GSM). Operatorzy sprzedający T65 powinni zadbać o wstępną konfigurację różnego rodzaju połączeń - ustawianie wszystkich opcji jest dosyć żmudnym zajęciem (w sieci Idea ustawienia te są predefiniowane).

 

Sterowanie głosem

 

Ericsson T65 choć jest jednym z najtańszych telefonów może być w pełni sterowany głosem. Łącznie możemy zapisac 50 poleceń głosowych. Aktywacja funkcji głosowych polega na dłuższym przyciśnięciu klawisza YES. Głosem oprócz wybierania kontaktów z książki możemy także odbierać połączenia (poprzez zestaw HF, lub zestaw samochodowy) lub zmieniać wybrany profil. T65 umożliwia też nagranie magicznego słowa, które wyeliminuje konieczność wciskania klawiszy w ogóle. Po podaniu magicznego słowa np. abracadabra telefon od razu oczekuje na właściwą komendę głosową.

 

Profile

 

Telefon posiada 7 profili, które użytkownik może dowolnie edytować. Zmienić możemy głośność dzwonka, opcję narastającego dzwonka, alarm wibracyjny, dzwięk powiadamiający o połączeniu, sygnał nadejścia wiadomości, dźwięk klawiszy, opcję całkowitego wyciszenia aparatu. Oprócz tych standardowych opcji profili możemy też edytować filtry połączeń, przekierowania, tryb odbioru, podświetlenie, rozmiar czcionki. Możemy też zmienić nazwę profilu. Jest to najbardziej rozbudowana opcja profili dostępna obecnie w telefonach komórkowych. Najciekawsza jest opcja filtru połączeń, która pozwala automatycznie odrzucać połączenia od osób, z którymi w danej chwili nie chcemy rozmawiać, czyli np. w pracy możemy ustalić grupę pracowników, z którymi chcemy rozmawiać przy jednoczesnym odrzuceniu grupy znajomych , z którymi porozmawiamy po zakończeniu pracy.

 

Transmisja danych

 

Ericsson T65 (to jego spora wada) nie ma portu podczerwieni. Do transmitowania danych potrzebny jest zakup kabelka wraz z oprogramowaniem Wówczas użytkownik będzie mógł osiągnąć prędkość ściągania danych do 43,2 kb/s przy połączeniu GPRS lub do 28,8 kb/s przy łączu wykorzystujących szybką transmisję danych High Speed Data. Aparat po podłączeniu do komputera i zainstalowaniu oprogramowania będzie też mógł wspomagać odbiór faksów.

 

 

Synchronizacja

 

Ericsson zapewnia pełną sychronizację danych z kalendarza i książki z danymi zapisanym w pamięci komputera. Telefon obsługuje najnowszy standard w tej dziedzinie Sync ML. Ciekawą opcją jest możliwość synchronizacji danych z wirtualnym kalendarzem i kontaktami w wersji online poprzez WAP.

 

WAP

 

Przeglądarka WAP działa znakomicie. Nawigacja jest bardzo szybka (przy wyborze WAP over GPRS). Obsługa WTLS class 3 pozwala na bezpieczne zarządzanie swoimi finansami poprzez serwis WAP naszego wirtualnego lub zwykłego banku. WAP działa w najczęściej obecnie implementowanej wersji 1.2.1. Z poziomu przeglądarki możemy również ściągać bitmapy oraz dzwonki, które łatwo zapisujemy w pamięci naszego Ericssona. Wiele tego typu materiałów jest bezpłatnie dostępnych na firmowej witrynie WAP Sony Ericsson. Po zakończeniu połączenia typu data możemy sprawdzić ile danych zostało wysłanych i odebranych co pozwoli na kontrolę kosztów naszej zabawy lub pracy w mobilnym Internecie.

 

 

Skróty

 

Najczęściej wykorzystywane opcje z olbrzymiego menu Ericssona T65 możemy pogrupować na liście naszych skrótów. Lista ta, wspomagana przez funkcje głosowe, ułatwi częste wykorzystywanie wielu opcji tego terminala.

 

Dodatki

 

 

Gry

 

Aparat ma zaimplementowane trzy rozrywkowe aplikacje. Pierwszą jest biorytm rysujący wykresy naszej kondycji fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej w oparciu o naszą datę urodzenia. E-maze to stara gra znana z pierwszych komputerów, która polega na zjadaniu kropek i unikaniu kontaktu z poruszającymi się sprawnie potworkami. Trzecią grą jest znany wszystkim Tetris. Gry w T65 są bardzo proste i daleko im do aplikacji już coraz częściej obecnych w innych terminalach.

Kalendarz Ericssona T65 jest bardzo skomplikowanym organizerem. Taka wielość opcji nie jest spotykana w innych telefonach z tego segmentu rynku. Po wybraniu opcji dodaj termin możemy określić jego kategorię (spotkanie, randka, podróż, wakacje, telefon, rocznica, różne). Później precyzujemy temat, lokalizację, i dodajemy opis. Następnie określamy czas wydarzenia. Kolejnym etapem jest określenie kiedy telefon ma nam przypomnieć o zdarzeniu. Na końcu określamy jeszcze klasę zdarzeń (publiczne lub prywatne) oraz czy wydarzenie bedzie się powtarzać i co jaki okres. Wybór klasy pozwoli ukryć np. spotkanie z kochanką, którego termin nie będzie  wyświetlał się na ekranie naszego kalendarza (chyba, że włączmy wyświetlanie terminów z klasy prywatne).  Kalendarz możemy przeglądać miesiącami lub tygodniami.

 

Rysunki

 

Oprócz biblioteki gotowych rysunków (którą możemy uzupełniać także online poprzez WAP) w Ericssonie można się pokusić o stworzenie własnego obrazka przy użyciu edytora bitmap. Samo rysowanie jest żmudne i raczej nie należy oczekiwać zaskakujących efektów naszej pracy.

 

Pamięć kodów

 

Nokia nazywa tego typu aplikację elektronicznym portfelem. Pamięć kodów to po prostu zabezpieczony kodem folder, w którym możemy zapisywać nasze tajne numery PIN do kart lub innych aparatów.

 

Kalkulator, alarmy, minutnik, stoper

 

T65 jak większość aparatów jest wyposażony również w w/w aplikacje.

 

Bateria

 

Telefon ma wbudowaną baterię Li-Ion , która pozwala według producenta na 11h rozmów lub 300 godzin oczekiwania. W czasie testów telefon wytrzymał bez ładowania ponad 3 dni (prawie bez prowadzenie rozmów). Przy dużej ilości rozmów (około 1h dziennie) trzeba go ładować co dwa dni. Stan baterii podawany przez sam aparat (po wciśnięciu bocznego klawisza w trybie czuwania) jest bardzo nieprecyzyjny i zmienny, więc nie można na tych danych w pełni polegać.

 

 

Jakość dźwięku

 

Jakość dźwięku w trakcie rozmowy jest bardzo dobra. Krytykować można za to dźwięk dzwonków w Ericssonie, które już od wielu lat zatrzymały się na pewnym (b. niskim) poziomie jakości. Dzwonki w T65 są po prostu okropne.

 

Podsumowanie

 

Ericsson T65 jest naprawdę zaskakującym terminalem. Za bardzo niską cenę w promocji otrzymujemy telefon, który spełnia wymagania większości zaawansowanych użytkowników telefonów GSM. Aparat dystansuje inne tanie słuchawki konkurencji. Jego główną wadą jest trochę niewygodna klawiatura, która wyklucza raczej masowe rozsyłanie wiadomości SMS. T65 jest obecnie jednym z najlepszych zakupów w swojej klasie.

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: