Polski Standard Płatności (PSP), operator systemu BLIK, wydał stanowisko w sprawie ograniczeń w wypłacie gotówki z bankomatów sieci Euronet.
PSP podkreśla, że jest to autonomiczna decyzja Euronetu i kolejny etap wieloletniego procesu obniżania limitów wypłat. Z perspektywy użytkowników BLIKA, zmiana limitu w bankomatach Euronetu z 800 zł do 200 zł oznacza istotne “obniżenie komfortu i bezpieczeństwa transakcji.”
Jednocześnie PSP uspokaja, że takie ograniczenia nie obowiązują u innych operatorów bankomatów ani w bankowych sieciach własnych, a także nie dotyczą wypłat gotówki realizowanych w ramach usługi wypłaty w kasie sklepu. Bez zmian gotówkę można wypłacać w ponad 13 tys. bankomatów w Polsce, w tym w ponad 8 tys. bankomatów należących do banków, gdzie maksymalne limity wypłat BLIKIEM pozostają na wyższym poziomie. Alternatywą pozostają także wypłaty podczas zakupów, między innymi w ponad 12 tys. sklepów Żabka oraz w ponad 3 tys. sklepów Dino.