Fairphone 5 – najbardziej zielony smartfon na rynku

Newsy
Opinie: 0
Fairphone 5 – najbardziej zielony smartfon na rynku

Fairphone wprowadza na rynek smartfon z 5 letnią gwarancją, łatwy w naprawie, z aktualizacjami gwarantowanymi na minimum 8 lat i minimum pięcioma aktualizacjami Androida. Do tego sam telefon jest wyprodukowany z rzadkich surowców, takich jak kobalt, pozyskanych z etycznych źródeł.

Na targach IFA w Berlinie można było obejrzeć Fairphone 5, a nawet samodzielnie go rozkręcić i poskładać z powrotem. Producent zastosował standardowe śruby z nacięciem krzyżowym (Phillips), które pozwalają wymienić wszystko, włącznie z wyświetlaczem, który nie jest klejony. Wymiana baterii nie wymaga żadnych narzędzi. Oprócz tego wśród części zamiennych znajdziemy trzy różne moduły aparatów - każdy osobno, gniazdo ładowania USB C, głośnik, zarówno ten dolny jak i ten do którego przykładamy ucho oraz elementy obudowy czy same śruby. Proces rozebrania i złożenia telefonu można szczegółowo obejrzeć na kanale JerryRigEverything:

Aby wsparcie telefonu było możliwe przez naprawdę długi czas, dłuższy niż u jakiegokolwiek innego producenta, Fairphone zdecydował się zastosować specjalny procesor Qualcomm QCM6490, który powstał specjalnie z myślą o długim wsparciu. Oprócz tego smartfon oferuje 8 GB RAM, 256 GB ROM, obsługę karty pamięci micro SD do 2 TB, dual SIM, 5G oraz trzy aparaty po 50 megapikseli: główny, szerokokątny i do zdjęć selfie. Jest też sensor TOF 3D, do pomiaru głębi sceny. Główny aparat jest wyposażony w stabilizację optyczną. Ekran ma przekątną 6,43 cala, jest wykonany w technologii OLED, ma rozdzielczość 2700 x 1224 pikseli i obsługuje odświeżanie 90 Hz. Pakiet łączności uzupełnia Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2. Pojemność baterii to 4200 mAh, a maksymalna moc ładowania to 30W. Fairphone 5 jest dostępny w trzech kolorach – czarnym, niebieskim i półprzejrzystym.

Telefon sprawia wrażenie bardzo solidnej konstrukcji. Jest trochę grubszy i cięższy od zwykłych, mniej nastawionych na naprawę smartfonów, nie na tyle jednak, aby mógł tym faktycznie zniechęcić. Budzi skojarzenia ze sprzętem dla profesjonalistów, który z założenia musi wytrzymać więcej.

Największym problemem w adopcji Fairphone 5 będzie jego cena, a w zasadzie stosunek ceny do specyfikacji telefonu. Fairphone 5 kosztuje 699 euro. Większość modeli smartfonów zaoferuje w tej cenie mocniejszą specyfikację. Zakładanie, że można wyprodukować solidny, łatwy w naprawie sprzęt za tyle samo co klejony i „jednorazowy” to oczywiście fikcja. Pytanie brzmi, kiedy klienci będą w stanie to zaakceptować i zapłacić więcej za długowieczność w świecie, w którym co roku prezentowane są nowości technologiczne?

Ceny części zaczynają się od 10 euro za zestaw śrubek, przez 20 euro za gniazdo ładowania, 40 euro za baterię, 70 euro za najdroższy moduł aparatu, aż po 100 euro za wyświetlacz OLED.

Fairphone 5 – najbardziej zielony smartfon na rynku

Fairphone 5 – najbardziej zielony smartfon na rynku

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: