Władze i operatorzy kolejny raz obiecują walkę z wyłudzeniami danych i pieniędzy abonentów

Newsy
Opinie: 0
Porozumienie o współpracy w zakresie szczególnej ochrony użytkowników internetu przed stronami wyłudzającymi dane

UKE, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK, Orange, Plus, PLAY i T-Mobile Polska przystąpili do porozumienia o współpracy w zakresie szczególnej ochrony użytkowników internetu przed stronami wyłudzającymi dane, w tym dane osobowe, w okresie stanów nadzwyczajnych, m.in. stanu epidemii.

W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 coraz częściej pojawiają się domeny internetowe mające na celu wprowadzenie w błąd i wyłudzanie od użytkowników internetu ich danych osobowych, a także środków finansowych, w szczególności z wykorzystaniem wiadomości SMS i MMS. Sprzyja temu m.in. wzmożone korzystanie ze środków komunikacji elektronicznej podczas coraz powszechniej wdrażanego modelu pracy zdalnej oraz edukacji on-line.

Podpisane w związku z epidemią porozumienie jest podstawą do wspólnego działania UKE, resortu cyfryzacji, NASK i operatorów w celu stworzenia i sprawnego prowadzenia listy ostrzeżeń dotyczących domen internetowych, które służą do wyłudzeń danych i środków finansowych abonentów. Rejestr stworzony przez NASK będzie stanowił uzupełnienie dotychczasowych działań antyfraudowych UKE. UKE bada m.in. zjawiska wyłudzeń konsumenckich takich jak „wangiri fraud”, czyli prowokowania abonenta do oddzwonienia na nieodebrane zagraniczne połączenie, czy też podszywanie się pod innego operatora w celu nakłonienia do zawarcia nowej umowy.

Pełna treść porozumienia dostępna jest poniżej, jako załącznik.

Materiały dodatkowe:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: