CBZC zatrzymało 5 osób, które korzystały z 20 tysięcy kart SIM

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
CBZC zatrzymało 5 osób, które korzystały z 20 tysięcy kart SIM

Pięć osób zatrzymali przed kilkoma dniami funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie wspólnie z policjantami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Policjanci w dwóch warszawskich mieszkaniach zabezpieczyli duże ilości sprzętu teleinformatycznego, który wykorzystywany był do tworzenia fikcyjnych kont do portali społecznościowych, komunikatorów i platform sprzedażowych.

W połowie grudnia, w wyniku czynności służbowych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, funkcjonariuszy z Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz policjantów z Wydziałów w Poznaniu i Radomiu CBZC, w dwóch warszawskich mieszkaniach ujawniono i zabezpieczono aktywną, nielegalną infrastrukturę teleinformatyczną składającą się z komputerów, terminali komputerowych sterujących tzw. simboxami, telefonów komórkowych, routerów, switchy i modemów.

Urządzenia te były wykorzystywane do tworzenia na dużą skalę fikcyjnych kont do portali społecznościach, komunikatorów i platform sprzedażowych. W wyniku przeprowadzonych czynności ujawniono blisko 20 tysięcy kart SIM.

Wśród zatrzymanych troje, w wieku od 26 do 32 lat, umożliwiało w skali globalnej wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych osobom trzecim. Działania i tożsamość były w sieci internetowej skutecznie maskowane. Infrastruktura teleinformatyczna obsługiwana przez podejrzanych umożliwiała tworzenie i udostępnianie osobom trzecim fikcyjnych kont na portalach takich jak Google, Facebook, Instagram, Telegram, WhatsApp, Viber, a także na popularnych platformach sprzedażowych, w tym OLX, Allegro, Vinted, Amazon i Shopee.

W ten sposób stworzyli warunki do popełniania przestępstw, których wykrycie było istotnie utrudnione. W zamian za swoje usługi uzyskiwali korzyści finansowe w postaci m.in. kryptowalut.

W efekcie, wymienione wyżej trzy osoby usłyszały zarzuty karne udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw, w tym oszustw komputerowych. Decyzją Sądu Rejonowego w Jędrzejowie zostali oni tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa. Śledczy z Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będą teraz badać skalę tego procederu oraz ustalać wszystkie osoby pokrzywdzone. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

Areszt dla oszustów komputerowych Areszt dla oszustów komputerowych

Areszt dla oszustów komputerowych

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: