Fundacja Niezłomni - firmy chcą walczyć razem z dewastacjami infrastruktury

Newsy
Opinie: 4

10 grudnia sygnatariusze zainicjowanego przez prezesów urzędów regulacyjnych UKE, URE i UTK Memorandum w sprawie przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji infrastruktury powołali Fundację, której celem będzie podniesienie świadomości i zwiększenie zaangażowania społeczeństwa przeciwko kradzieżom i dewastacjom infrastruktury telekomunikacyjnej, energetycznej i kolejowej.

W pierwszej połowie 2013 roku doszło do 6 tysięcy przypadków kradzieży i dewastacji infrastruktury. Odtworzenie strat pochłonęło ponad 28 milionów złotych.

branża Liczba przypadków kradzieży i dewastacji straty - koszty odtworzenia (mln PLN)
telekomunikacja 4050 13,44
energetyka 1325 7,71
kolej (dane do maja) 797 7,2
razem 6172 28,35

Straty w skali kraju na odbudowanie zniszczonej infrastruktury telekomunikacyjnej, energetycznej i kolejowej w pierwszej połowie 2013 roku to blisko 28 milionów złotych.

Natomiast w całym 2012 roku straty z tego tytułu wyniosły niemal 65 milionów złotych.

NETIA, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Orange Polska, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (zrzeszające przedstawicieli branży energetycznej) w dniu 10 grudnia powołują Fundację, której celem będzie podjęcie i prowadzenie działań zmierzających do ograniczenia i przeciwdziałania kradzieży i dewastacji infrastruktury. Deklarację przystąpienia do Fundacji złożyli także przedstawiciele spółek z sektora kolejowego - Sygnatariusze Memorandum przeciw kradzieżom i dewastacji infrastruktury.

Zadaniem Fundacji będzie podniesienie świadomości i zwiększenie zaangażowania samorządowych i publicznych instytucji, przy ścisłej współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, w zwalczaniu zjawiska kradzieży i dewastacji infrastruktury. Fundacja stawia także za cel podniesienie świadomości i zwiększenie zaangażowania społeczeństwa przeciwko kradzieżom i dewastacjom newralgicznej infrastruktury technicznej. Memorandum i Fundacja zachęcają wszystkich zainteresowanych do podejmowania wspólnych działań w zakresie ochrony infrastruktury.

Najbliższe plany i zadania

Najważniejsze zadania i plany Fundacji to budowa i rozwój systemu rejestracji incydentów wspierającego organy ścigania oraz kampania informacyjna uświadamiająca negatywne skutki kradzieży infrastruktury.

Prezentacja:

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Paweł Nyczaj pisze: 2013-12-10 18:51
    Jak najbardziej cenna inicjatywa. Problemem jest zbyt na kradziony metal w skupach złomu. Problem jest zresztą nie tylko w Polsce.
    0
  • Users Avatars Mini
    Remek pisze: 2013-12-10 22:54
    Problem jest zasadniczo nędza, która pcha ludzi do złodziejstwa.
    0
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2013-12-11 08:39
    tak...jestes biedny...ukradnij miedz...spowoduj katastrofe kolejowa...
    0
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2013-12-11 13:37
    Inicjatywa dobra, ze złodziejstwem trzeba walczyć, i nie czarujmy się, złodzieje elementów infrastruktury, złodzieje węgla to nie są biedni nieszczęśliwi ludzie, to cwaniaki którym się zwyczajnie nie chce uczciwie pracować! Sami to przyznają, wolą kraść bo tak jest łatwo, mozna się napić. Jeżeli chodzi o metale to problemem są skupy. Dlaczego kradną? Bo jest zbyt, bo ktoś to kupuje. Uderzyć stanowczo w skupy, nie będzie gdzie sprzedać - nie będzie kradzieży. Nie tolerowć złodziejstwa, widzisz że coś rozbierają, kradną - dzwoń na policję.
    3

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: