Grupa Polsat Plus dostarczy kolejne NesoBusy

Newsy
Opinie: 0
Grupa Polsat Plus dostarczy kolejne NesoBusy

Chełm wybrał Grupę Polsat Plus i ZE PAK jako dostawcę 26 autobusów wodorowych NesoBus.

Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku.

To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.

Urząd Miasta Chełm dostał dofinansowanie pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na około 100,4 mln złotych. Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia niecałe 112 mln złotych. Spółka Polski Autobus Wodorowy złożyła ofertę na kwotę 97 mln zł.

Dostawa autobusów zostanie zrealizowana etapami do 30 października 2025 roku.

NesoBus jest autobusem elektrycznym – ma silnik elektryczny. Wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego.

Wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca silnik elektryczny. Nie ma żadnego procesu spalania. W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym autobus emituje z rury wydechowej parę wodną. Ta woda jest w pełni destylowana.

Marka autobusu wodorowego „Neso” to skrót od „Nie Emituje Spalin i Oczyszcza” powietrze.

Tankowanie trwa tylko 15 minut. Dzięki temu w pełni ekologiczny NesoBus nie traci wielu godzin na ładowanie baterii. Zamiast stać i ładować się wiele godzin, cały czas może jeździć. NesoBus zużywa średnio około 8 kg wodoru na 100 km. Zbiorniki mają pojemność 37,5 kg wodoru, co pozwala na przejechanie ok. 450 km. W teście SORT-2 uzyskał zużycie 5,5 kg wodoru na 100 km.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: