HAWE kopie FTTH w Danii

Newsy
Żródło: HAWE S.A.
Opinie: 0

PBT HAWE podpisało umowę na wykonywanie prac ziemnych przy budowie światłowodowej sieci telekomunikacyjnej  z niemiecką spółką Frei Netzwerk Ausstattung Gmbh (FNA), która reprezentuje duńskiego operatora telekomunikacyjnego NIANET i innych miejscowych zleceniodawców. Dzięki temu zleceniu PBT HAWE, polska spółka z wieloletnim doświadczeniem w branży budownictwa teletechnicznego, uzyskała możliwość zaistnienia na terenie państw skandynawskich.

3 marca PBT HAWE rozpocznie prace budowlane w duńskiej miejscowości Ryongard. Do Danii pojedzie ekipa techniczna składająca się z ponad dwudziestu osób i specjalistyczny sprzęt. Pierwszy etap projektu obejmie budowę sieci do 300 abonentów i potrwa ok. 3 miesiące. Całość prac przewidziana jest do końca 2008 roku. Legnicka spółka podłączy przez ten czas od superszybkiego Internetu 1200 abonentów i wybuduje blisko 10 kilometrów magistrali światłowodowej.

Duńska inwestycja realizowana jest w technologii FTTH - Fiber to the Home (włókno światłowodowe do domu), która umożliwia usługę dostępową o prędkości do 50 Mb/s. Światłowód doprowadzony bezpośrednio do każdego użytkownika daje w zasadzie nieograniczone możliwości co do przepływności i szybkości transmisji danych. Oprócz samych zalet technologia FTTH ma jedna wadę – wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. Z tego powodu Wielka Brytania - najbardziej rozwinięty rynek internetowy w Europie, nie będzie miała masowo wykorzystywanej technologii FTTH przed rokiem 2012. Najnowszy raport RVA dotyczący technologii FTTH ocenia, że w Stanach Zjednoczonych ponad 2 miliony domów ma podłączenie do Internetu bezpośrednio za pomocą światłowodów, co stanowi 2 procent gospodarstw domowych korzystających z zasobów sieci. W Polsce Telekomunikacja Polska SA w technologii FTTH podłączyła testowo jeden budynek w Warszawie.

Rozpoczynająca się właśnie inwestycja w Danii jest fragmentem większego projektu. 31 stycznia br. HAWE S.A. zawarło ramową umowę z FNA. Niemiecka firma zobowiązała się do czynienia starań w celu pozyskania zleceń dla HAWE w kwocie ok. 3 mln euro rocznie, przez okres kolejnych 3 lat. Wszystkie zlecenia mają dotyczyć prac budowlanych przy realizacji sieci światłowodowej w Danii.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: