HAWE szuka nabywcy na część sieci światłowodowej

Newsy
Żródło: HAWE S.A.
Opinie: 2
Opinie: 2

HAWE podjął decyzję o sprzedaży jednego rurociągu światłowodowego będącego częścią własnej linii optycznej w relacji Sochaczew – Szczecin – Gdańsk o długości 1.300 km. Obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi podmiotami z branży telekomunikacyjnej. Pozyskane środki finansowe staną się docelowo częścią funduszy przeznaczonych na dokończenie całej pętli światłowodu HAWE na terenie kraju o długości 4.000 km. Koszt całkowitej inwestycji wyceniany jest na 180 mln zł.

Szacunkowa wartość rynkowa rurociągu światłowodowego wyceniana jest przez HAWE na kilkadziesiąt milionów złotych. Obecnie linia światłowodowa HAWE składa się z trzyotworowego rurociągu kablowego, w skład którego wchodzą: rura wyposażona w światłowód, rura stanowiąca rezerwę technologiczną oraz rura zapasowa przeznaczona do ewentualnego wykorzystania przez innego operatora. Tę ostatnią obecnie zamierza sprzedać HAWE.

"Koszt budowy kilometra infrastruktury światłowodowej wyceniany jest w zależności od trasy jego przebiegu na kilkadziesiąt do 300 tys. zł. Ostateczna wartość infrastruktury, którą obecnie wystawiliśmy na sprzedaż, będzie wypadkową wielu czynników i zainteresowania rynkowego" – podkreśla Marek Rudziński, Prezes HAWE.

Sprzedaż części infrastruktury kablowej HAWE nie zagwarantuje jednak spółce całości środków niezbędnych do dokończenia planowanego procesu budowy sieci światłowodowej na terenie kraju (mapka). W tym celu spółka planuje podjęcie uchwały i przeprowadzenie nowej emisji akcji spółki o wartości ok. 100 mln zł w II połowie 2007 roku.

Środki te pozwolą na dokończenie budowy sieci i wprowadzenie pełnej gamy usług Triple Play (Internet, VoIP, IPTV).

Już obecnie HAWE zaoferowało wspólnie z HBO Polska nowy model biznesowy dosyłu telewizyjnego sygnału cyfrowego do sieci kablowych. W ten sposób pojawił się w Polsce „operator dla operatorów” oferujący małym i średnim operatorom lokalnym pomoc przy cyfryzacji ich sieci oraz poszerzenie palety oferowanych usług o telewizyjne programy premium, Internet i VoIP.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  pedros77 pisze: 2007-06-06 16:28
  Nakopali, nakładli, pozasypywali a teraz sprzedają... a ulice dalej w większości rozwalone :/
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2007-06-08 01:59
  temat jest wprowadzajacy w błąd onie nie sprzedają swiatłowód tylko rurę do wsadzenie swiatłowodu tyle że juz zakopaną
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: