Huawei 4G Router 3 Prime - sprawdziliśmy jak działa przy słabym zasięgu sieci mobilnej

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Huawei 4G Router 3 Prime

Huawei 4G Router 3 Prime to stacjonarny router z wyższej półki, który jest propozycją dla osób, które z różnych względów nie mogą podłączyć w domu lub biurze stałego łącza, albo potrzebują solidnego rozwiązania np. na działkę.

Najważniejsze cechy

 • Wsparcie dla LTE kat. 19 – 1600/150 Mbps
 • Obsługa do 64 urządzeń podłączonych jednocześnie
 • WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz

Plusy

 • LTE kat. 19 i 4x4 MIMO
 • Wspiera szybkie WiFi ac – osiągnąłem blisko 500 Mbps pobierania na telefonie
 • Bardzo prosta konfiguracja
 • Obsługa za pomocą intuicyjnej aplikacji
 • Możliwość podłączenia z siecią za pomocą Ethernet
 • Działa stabilnie i bezproblemowo
 • Sprawdza się w warunkach słabego zasięgu GSM
 • Udany design

Minusy

 • Gniazdo na kartę micro SIM, a nie popularne dziś nano SIM – bez przejściówki nie przełożymy karty wprost z telefonu
 • Tylko dwa gniazda LAN - zwykle routery mają co najmniej 4
 • Zasięg WiFi mógłby być lepszy
 • Brak gniazda USB
 • brak obsługi 5G

Huawei 4G Router 3 Prime

Budowa

Obudowa routera to biały prostopadłościan, zbliżony rozmiarami do modemu i routera UPC dołączanego do internetu 1 Gbps. Wymiary urządzenia to 103 x 225 x 103 mm przy 614 gramach wagi.

Od frontu znajdują się diody sygnalizujące zasilanie, status, funkcjonowanie LAN, funkcjonowanie WiFi, tryb pracy, a także trzy diody sygnalizujące zasięg sieci GSM. Jest też przycisk szybkiego połączenia WPS.

Z tyłu obudowy znajdują się dwa gniazda LAN, jedno gniazdo telefonii stacjonarnej. Jest również przycisk zasilania i dwa ukryte wyjścia na anteny zewnętrzne. Gniazdo na kartę SIM znajduje się od spodu i jest kompatybilne z kartami micro SIM. Jeśli kupujemy nowy starter nie będzie to problemem, bo można z niego wycisnąć dowolny potrzebny rozmiar karty SIM. Nie da się jednak przełożyć karty SIM bezpośrednio z większości współczesnych smartfonów, które korzystają z karty nano SIM.

To czego zabrakło w obudowie, to gniazda USB, umożliwiającego udostępnianie plików w obrębie sieci lokalnej. Szkoda również, że producent zastosował jedynie dwa gniazda LAN. Większość domowych routerów ma cztery takie gniazda.

Huawei 4G Router 3 Prime

Huawei 4G Router 3 Prime

Konfiguracja i obsługa

Do obsługi Huawei 4G Router 3 Prime służy aplikacja AI Life od Huawei. Jeśli tylko podłączymy się do WiFi routera automatycznie pojawi się on w aplikacji. Podłączyć się możemy przepisując hasło ze spodu obudowy, skanując kod QR lub wciskając przycisk WPS i wybierając odpowiednią sieć WiFi z listy na smartfonie.

Aplikacja pozwala zarządzać wszystkimi funkcjami Huawei 4G Router 3 Prime. Funkcje nie są bardzo rozbudowane, ale za to obsługa tego routera jest najbardziej przyjazna ze wszystkich tego typu urządzeń z jakich korzystałem.

Na głównym ekranie widać podsumowanie ile GB danych zostało wykorzystane, zasięg i nazwę operatora, a także bieżącą szybkość transferu danych. Można podejrzeć liczbę podłączonych aktualnie urządzeń, jak i przejrzeć historię wszystkich urządzeń, które się z routerem łączyły. Jest też funkcja znajdowania optymalnej lokalizacji dla routera. Mierzy ona moc sygnału przez 10 sekund i taki pomiar można zapisać na liście. Router informuje czy siła sygnału jest lepsza czy gorsza niż w przypadku poprzedniego pomiaru. To drobiazg, ale może mieć decydujący wpływ na to z jakiej prędkości sieci będziemy mogli korzystać.

Aplikacja pozwala na odczytanie SMS-ów przychodzących. Możliwe jest skonfigurowanie osobnej sieci WiFi dla gości. Router wspiera tryb mostka.

W ustawieniach zaawansowanych można wyłączyć komórkową transmisję danych, czy transmisję danych w roamingu, zmienić operatora, zmienić hasło do routera i WiFi, czy wprowadzić kod PIN do karty SIM.

Huawei 4G Router 3 Prime  Huawei 4G Router 3 Prime

Huawei 4G Router 3 Prime  Huawei 4G Router 3 Prime

Huawei 4G Router 3 Prime  Huawei 4G Router 3 Prime

Działanie i transfery

W przypadku karty Nju mobile router osiągnął transfer 231 Mbps pobierania i 44,4 Mbps wysyłania danych. Huawei 4G Router 3 Prime podczas testu stał po prostu przy oknie blisko centrum Warszawy i miał 75 – 80% siły sygnału GSM. Po podłączeniu internetu ze stałego łącza UPC, smartfon po WiFI osiągnął 460 Mbps pobierania i 39,8 wysyłania, przy czym transfer maksymalny tego łącza to 1000 Mbps pobierania i 40 Mbps wysyłania.

Miałem okazję korzystać z tego routera w trzech różnych miejscach o słabym zasięgu – na leśnej działce, obrzeżu małego miasta oraz na wsi. Router w każdej z tych lokalizacji sprawdził się bardzo dobrze. Wystarczyło poświęcić chwilę na znalezienie najlepszej lokalizacji dla Huawei 4G Router 3 Prime, aby później nie mieć problemów z internetem w telefonie z powodu znajdowania się w nieoptymalnym dla zasięgu miejscu. Nie spotkałem również żadnych problemów ze stabilnością działania czy koniecznością restartu.

Zwróciłem jednocześnie uwagę, że zasięg samego WiFi nie jest szczególnie duży, jak na urządzenie stacjonarne. Jeśli więc planujemy zakupić Huawei 4G Router 3 Prime specjalnie z myślą, aby poprawić zasięg WiFi w dużym, wielopokojowym mieszkaniu albo piętrowym domu to takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające i niekoniecznie lepsze od innych, podobnych, ale tańszych urządzeń.

Huawei 4G Router 3 Prime

Podsumowanie

Huawei 4G Router 3 Prime kosztuje od 812 zł bez abonamentu. Nie jest to więc tanie urządzenie. Router nie jest przeznaczony dla użytkowników chcących ręcznie ustawiać każdy parametr. Nie da się do niego podłączyć więcej niż 2 kabli LAN. Nie można do niego dołączać pamięci na USB. Nie ma też dużego zasięgu WiFi. Natomiast prędkości i radzenie sobie ze słabym sygnałem GSM są z najwyższej półki. Zarządzanie routerem za pomocą aplikacji AI Life jest wyjątkowo intuicyjne i przyjemne. Jako osoba, która chciała korzystać z internetu mobilnego w miejscach, gdzie był on trudno dostępny, byłem z Huawei 4G Router 3 Prime bardzo zadowolony. Oferował szybkie transfery, stabilne działanie i bajecznie łatwą obsługę.

Huawei 4G Router 3 Prime

 

Huawei 4G Router 3 Prime

 

Huawei 4G Router 3 Prime

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: