Huawei P9 i P9 Lite — najlepsze czytniki linii papilarnych w smartfonach

Akcje partnerskie
Opinie: 9

Akcja partnerska

Nadal za rzadko zastanawiamy się nad tym, jak wiele Informacji gromadzi w swojej pamięci nasz smartfon. Gdybyśmy poświecili na to choć chwilę, to okazało by się, że w naszym telefonie są zdjęcia nasze i naszych dzieci, ważna korespondencja, adresy i numery telefoniczne kilkudziesięciu lub kilkuset osób oraz nasze plany na najbliższe tygodnie zapisane w kalendarzu. Raczej nie powinniśmy mieć wówczas żadnych wątpliwości, że takie dane muszą być odpowiednio i profesjonalnie chronione. Jest to oczywiście trudne w przypadku niewielkiego i mobilnego urządzenia jakim jest smartfon. Na szczęście za nas myślą już renomowani producenci najlepszych telefonów. Wśród nich jest Huawei, który sprzedaje swoje super bezpieczne smartfony Huawei P9 i Huawei P9 lite.

Jeszcze do niedawna bezpieczeństwo kojarzyło się z uciążliwym wprowadzaniem coraz bardziej skomplikowanych haseł. Każdy z nas próbował „oszukać” system wprowadzając jak najprostsze ciągi znaków, które dało się jeszcze zapamiętać. Huawei ma zupełnie inną koncepcję. Wprowadzenie większego poziomu bezpieczeństwa powiązano z wprowadzeniem dużo większej wygody w użytkowaniu telefonu. Choć te cele wydają się być pozornie sprzeczne, to na ich jednoczesną realizację pozwoliło wprowadzenie do seryjnej produkcji czytników linii papilarnych. Takie czytniki jeszcze do niedawna chroniły głównie tajne bazy wojskowe lub ośrodki badawcze. Teraz ta technologia jest dostępna w naszym smartfonie.

Sama konfiguracja czytnika linii papilarnych w najnowszych smartfonach Huawei to dowód na to, że bezpieczeństwo może łączyć się z wygodą korzystania z urządzenia. W ciągu minuty lub maksymalnie dwóch możemy zdefiniować w telefonie od 1 do 5 odcisków palców.
Już od tej chwili nasz telefon jest chroniony i możemy odblokować ekran muśnięciem palca z tyłu obudowy. To trwa ułamek sekundy i jest niesamowicie wygodne, a co więcej, sam czytnik wygląda naprawdę elegancko i dodaje designowi smartfonu uroku.

To jednak tylko początek. Skaner potrafi być elementem zapewniającym szersze bezpieczeństwo naszych danych. Pamięć w smartfonach Huawei może zostać zakodowana i dostęp do niej będziemy mieli tylko wówczas, gdy nasz odcisk palca będzie zgodny z wcześniej zdefiniowanym. Oznacza to, że wszystkie nasze zdjęcia, nagrania wideo, pliki i dokumenty będą bezpieczne w pamięci naszego telefonu dzięki funkcji „Access safe”.

Kolejnym etapem może być uruchomienie przez użytkownika P9 lub P9 lite usługi „Access app lock”, która sprawi, że część aplikacji przez nas wybranych będzie się uruchamiała dopiero po skorzystaniu ze skanera linii papilarnych. Nasze programy biurowe, bankowe, notatki itp. będą jeszcze bardziej bezpieczne. To świetne, praktyczne i wygodne zabezpieczenie, które zapewni nam spokój, ale także nie utrudni nam codziennego korzystania z naszego P9 lub P9 lite.

Huawei jako lider w technologii skanującej nasze odciski wpadł na jeszcze kilka pomysłów związanych z czytnikiem linii papilarnych. Inni producenci skupili się wyłącznie na bezpieczeństwie, a Huawei wykorzystał czytnik także do innych celów.

Po pierwsze czytnik jest naszym spustem migawki w kamerze. To niesamowicie wygodne, szczególnie gdy wykonujemy zdjęcie typu selfie. Ta funkcja jest dostępna także, gdy korzystamy z głównej kamery.

Dotknięcie czytnika w momencie, gdy nasz smartfon dzwoni to najprostszy i najszybszy sposób na odebranie połączenia.

Co zrobić, gdy rano do tej pory zawsze drażniła nas trudność w wyłączeniu budzika ustawionego w telefonie? W Huawei P9 i P9 lite nie ma już tego problemu. Lekko muskamy czytnik linii papilarnych i nastaje błoga cisza. Warto jednak pamiętać, że czytnik nie chroni nas przed koniecznością pójścia do biura czy szkoły.

A to nadal nie są wszystkie funkcje najnowocześniejszego czytnika linii papilarnych. Gdy przesuniemy nasz palec po czytniku z góry na dół to na ekranie Huawei rozwinie się bardzo przydatny panel z powiadomieniami. W innych telefonach jest on dostępny tylko na górze ekranu, co przy większych wyświetlaczach bywa kłopotliwe.

Czytnik linii papilarnych w Huawei P9 i P9 lite może służyć także do przeglądania zdjęć w galerii. Wystarczy przewijać palcem po czytniku w prawo lub w lewo i wygodnie będziemy mogli obejrzeć nasze fotograficzne wspomnienia z wakacji lub służbowej delegacji.

Należy podkreślić, że „kopia” naszych odcisków palców jest całkowicie bezpieczna dzięki zaawansowanej technologii ARM TrustZone stosowanej w smartfonach Huawei. Technologie bezpieczeństwa są także wbudowane w główny procesor telefonu. Dane gromadzone przez czytnik nie pozwolą na odbudowanie pełnego obrazu naszego odcisku, na przykład gdy dojdzie do ewentualnej próby ataku przez profesjonalnego hackera. Nasze dane nie są także przesyłane na zewnętrzne serwery. Jesteśmy więc całkowicie bezpieczni!

Sam czytnik nie zużywa prawie energii, choć cały czas musi być w gotowości do działania. Czujnik rozróżnia także ludzką skórę od innych materiałów, co sprawia, że nie wzbudza się niepotrzebnie np. w kieszeni, czy torebce.

Tak wiele zalet tej nowoczesnej technologii sprawia, że nie sensu się przed nią bronić. Korzystanie z czytnika linii papilarnych jest wygodne i szybkie. Huawei P9 i P9 lite to smartfony, które oferują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa naszych danych. We współczesnym mobilnym świecie to cecha, która staje się coraz ważniejsza i to nie tylko dla firm, ale także dla każdego z nas. Należy o tym pamiętać już teraz, a nie dopiero, gdy nasze dane zostaną wykradzione ze słabiej zabezpieczonych urządzeń.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: