Huawei Mate 10 Pro - dźwięk Hi-res audio w smartfonie

Akcje partnerskie
Opinie: 0

Smartfony już niemal całkowicie zastąpiły dedykowane odtwarzacze muzyczne MP3. Powodów dla których to smartfon jest najwygodniejszym rozwiązaniem dla mobilnych melomanów jest wiele. Nie musimy ładować osobnego urządzenia, ani pamiętać, żeby zabrać kolejnego gadżetu ze sobą. Duży, dotykowy ekran jest znacznie wygodniejszy w obsłudze. Na smartfonie bez żadnego problemu możemy korzystać z popularnych serwisów ze streamingiem muzyki. Nie każdy z nas ma jednak świadomość, że smartfon smartfonowi nierówny – szczególnie pod jakości dźwięku jaką może nam zaoferować. Najnowszy Huawei Mate 10 Pro oferuje pełne wsparcie dla standardu Hi-Res Audio, dzięki czemu doznania podczas słuchania będą najlepsze z możliwych.

Jakość lepsza od płyt CD

Najpopularniejszym formatem muzyki w Internecie od lat są pliki MP3. Dziś praktycznie każde urządzenie potrafi taki format odtwarzać. Empetrójki stały się popularne za sprawą wygody i dużej kompresji plików. Rozwój technologii poszedł jednak naprzód. Pojemność pamięci smartfonów jest wielokrotnie większa niż pierwszych odtwarzaczy MP3. Już nie musimy decydować się na kompromis. Format MP3 oferuje tzw. stratną kompresję , a więc niższą jakość brzmienia np. od płyt CD. Huawei Mate 10 Pro umożliwia odtwarzanie plików w formacie audio High – Res, a więc utworów o jakości studyjnej, znacząco lepszej nawet od płyty CD.

Czym jest High - Res Audio

Aby zapisać dźwięk do pliku, musi nastąpić konwersja sygnału analogowego do postaci cyfrowej. Jak dokładnie odwzorowana jest fala dźwiękowa zależy od dwóch parametrów – głębi bitowej i częstotliwości próbkowania. Pierwszy z parametrów określa jak dużo poszczególnych kroków mamy do dyspozycji, zwiększając dynamikę brzmienia. Drugi parametr określa jak często sygnał jest próbkowany, a więc jak dokładnie da się dopasować do przebiegu oryginalnej fali dźwiękowej. Jakoś standardowej płyty CD to 16-bit / 44,1 kHz. Jakość MP3 jest ograniczona przez stratną kompresję – plik jest mniejszy, ponieważ  część informacji jest utracona.

Plik mający więcej niż 16 bitów i 44,1 kHz jest plikiem o wysokiej rozdzielczości, a więc High Res Audio. Dotąd przyjmowało się, że najwyższa studyjna jakość to 24 bit / 192 kHz. Huawei Mate 10 Pro przełamuje tę barierę oferując obsługę plików o jakości 32 bit / 384 kHz. To jakość wyższa nawet od oferowanej przez większość sprzętu audio z najwyższej półki.

Słuchawki Hi – Res audio w zestawie ze smartfonem

W pudełku z telefonem Huawei Mate 10 Pro znajdziemy słuchawki zgodne ze standardem Hi – Res Audio wykorzystujące najnowsze łącze USB-C. Jeśli planujemy korzystać z własnych słuchawek bezprzewodowych to nad transmisją najwyższej jakości dźwięku będą czuwały zaawansowane technologie aptX HD i LDAC HD Audio.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: