Huawei P20 Pro – najbardziej zaawansowane AI na rynku smartfonów

Akcje partnerskie
Opinie: 0

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w coraz większej ilości dziedzin, która codziennie wpływa na jakość życia ludzi. Najnowsze smartfony są tego doskonałym przykładem. Jednak jej funkcjonalność i możliwości oferowane przez różnych producentów diametralnie się różnią. Na rynki mamy więc pełen przekrój: od telefonów, które oferują hasła marketingowe bez pokrycia, do Huawei P20 Pro z najmocniejszy procesorem NPU odpowiedzialnym za działanie sztucznej inteligencji na urządzeniu.

Huawei jest liderem w rozwiązaniach opierających się o AI w urządzeniach mobilnych. Na jego przewagę składa się najwydajniejsza procesor zaprojektowany do rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję (tzw. NPU), narzędzia deweloperskie udostępnione programistom, które  umożliwiają pełne wykorzystanie AI w nowych aplikacjach, jak również inteligentny asystent fotografii, który dzięki swojej rozbudowanej funkcjonalności nie ma sobie równych pośród innych aparatów dostępnych na rynku.

Wydajny i energooszczędny

Sztuczna inteligencja w znacznym stopniu wpływa na wydajność telefonów. Natychmiastowa reakcja jest kluczowa dla zachowania odpowiedniego komfortu korzystania ze smartfona. Nikt nie lubi czekać długo na to by smartfon rozpoznał obraz i zaproponował lepsze ustawienia aparatu. Oczekujemy tego rozwiązania natychmiast. Z drugiej strony, intenstywne korzystanie z telefonu, jak na przykład podczas grania w wymagające gry mobilne, wiążę się ze znaczącym obciążeniem procesora, co prowadzi do szybszego rozładowania baterii. 

Huawei, jako jedyny producent zaawansowanych smartfonów, używa procesorów wspomagających sztuczną inteligencję. Najnowszy Huawei P20 Pro jest wyposażony w procesor Kirin 970, który zapewnia zarówno wydajną, jak i energooszczędną pracę urzadzenia. To co go wyróżnia to układ NPU (Neutral Processing Unit), dzięki któremu potrafi przetworzyć i rozpoznać do 2000 obrazów na minutę i jest obecnie najszybszym tego typu układem na rynku smartfonów. Różnice na korzyść Kirin 970 względem najmocniejszego konkurenta sięgają – w zależności od testu – od 20 do 33% przewagi. Jednocześnie chipset Huawei jest do 50 razy bardziej energooszczędny niż standardowy procesor, zajmujący się pozostałymi obliczeniami.

Huawei ma więc najmocniejszy hardware do tego, aby uruchomić procesy związane z AI na swoich smartofonach wyposażonych w ten chipset, takich jak Huawei P20 Pro. 

AI bezpośrednio w urządzeniu vs w chmurze

W tym miejscu pojawia się istotne rozróżnienie pomiędzy sztuczną inteligencją realizowaną lokalnie – w urządzeniu, a taką realizowaną przez chmurę obliczeniową. O ile moc obliczeniowa chmury jest niemal nieograniczona, to niesie ze sobą inne problemy – nie działa gdy nie mamy dostępu do sieci, a każda informacja, którą chcemy przetworzyć musi najpierw zostać przesłana na zewnętrzne serwery. To odbija się zarówno na czasie koniecznym do wygenerowania wyników, jak i budzi pytania związane z prywatnością i bezpieczeństwem naszych danych.

Huawei postawiło na lokalnie realizowaną AI, która nie łączy się z internetem i wszystkie funkcje realizuje w urządzeniu. Dzięki temu ani szybkość nie jest ograniczona, ani połączenie z siecią nie jest konieczne do działania, a dodatkowo dane nie są przesyłane w celu ich przetworzenia. Użytkownik ma dostęp do AI zawsze i wszędzie, tak jak do każdego pliku zapisanego w pamięci telefonu.

API dla deweloperów rozwijających usługi AI

Huawei wierzy w szybki rozwój sztucznej inteligencji, która wkroczy w niemal każdy aspekt funkcjonowania telefonu, a więc również do aplikacji, które można znaleźć i zainstalować ze sklepu Google Play. Dlatego udostępnia API, czyli specjalny interfejs, który umożliwi niezależnym deweloperom wykorzystać funkcje AI opracowane i wdrożone przez Huawei do własnych celów. Możemy się więc spodziewać na przykład przydatnych programów robiących użytek z możliwości rozpoznawania obrazów w mgnieniu oka przez nasz telefon. Biorąc pod uwagę wyżej opisane zalety, aplikacje te będą działać na najmocniejszym sprzęcie i będą opierać się o funkcje wykonywane wyłącznie na smartfonie, z pominięciem chmury.

Najbardziej zaawansowany asystent w aplikacji aparatu

Skuteczność działania AI jest najbardziej widoczna w aplikacji aparatu, gdzie każdy użytkownik może odczuć jak bardzo pomocna jest sztuczna inteligencja w praktyce. W przeciwieństwie do innych producentów Huawei jest na tyle pewny działania swojego systemu, że zamiast wprowadzać nieduże i prawie niezauważalne zmiany w kolorystyce, nierzadko wprowadza daleko idące modyfikacje, o których konkurencja może tylko pomarzyć.

Huawei P20 Pro rozpoznaje 19 różnych scen i o każdej informuje wyraźnym komunikatem. Już na tym etapie łatwo docenić szybkość działania rozpoznawania sceny, jak i jej skuteczność, podczas gdy u wielu konkurentów działanie AI jest albo całkowicie niewidoczne albo trudne do zauważenia. W P20 Pro oprócz zwiększenia nasycenia zielni, czy błękitu nieba za pomocą AI aktywowane są zupełnie osobne, dedykowane scenom tryby.

W przypadku wykrycia twarzy automatycznie aktywowany zostanie tryb Portretowy z rozmytym tłem i wybranym wcześniej przez użytkownika stopniem wygładzania skóry. W przypadku zdjęcia wykonywanego z bliska automatycznie aktywowany zostanie tryb Zbliżenie, który podpowie, aby odsunąć telefon, gdy trzymamy go za blisko. Podczas zdjęcia grupowego, aparat podpowie, aby zachować margines pustej przestrzeni wokół fotografowanych osób, aby zdjęcie miało lepszą kompozycję. A podczas fotografowania w nocy automatycznie uaktywniony zostanie najbardziej spektakularny z trybów – do zdjęć nocnych, co z kolei pozwoli osiągnąć niedoścignioną jakość finalnego obrazu.

Takie podejście zdejmuje z barków użytkownika konieczność zastanawiania się nad tym, jakiego trybu użyć w jakiej sytuacji. Każda osoba, nawet taka, która robi zdjęcia telefonem po raz pierwszy w życiu, ma dzięki AI osiągnąć najlepsze efekty. AI działa i widać to na każdym kroku obcowania z aplikacją aparatu w smartfonie Huawei P20 Pro.

Przyjazny smartfon

Huawei chce aby korzystanie ze smartfona było prostsze, bardziej naturalne i przyjazne. To nie użytkownik ma znajdywać rozwiązania problemów. To smartfon ma zaproponować rozwiązanie odpowiadające potrzebom użytkownika. Huawei w tym celu opracował najmocniejszą i najbardziej ambitną platformę AI na urządzenia mobilne jaka do tej pory trafiła na komercyjny rynek.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: