Huawei twierdzi, że Samsung korzysta z jego technologii bez odpowiednich licencji - oficjalne oświadczenie

Newsy
Żródło: Huawei Technologies
Opinie: 3

Huawei przygotował specjalne oświadczenie w sprawie złożenia pozwu przeciwko Samsungowi o naruszenie praw patentowych w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Oto jego pełna treść:

Huawei chroni swoje patenty dotyczące urządzeń mobilnych i technologii łączności komórkowej

Huawei złożył pozew przeciwko firmie Samsung o naruszenie praw patentowych w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Sprawa dotyczy odszkodowania za naruszenie praw do własności intelektualnej – patentów związanych z technologią łączności komórkowej i oprogramowaniem wykorzystywanym w telefonach komórkowych Samsung.

Huawei posiada standardowe, niezbędne patenty dotyczące sieci komórkowych, dlatego jest zobowiązany do ich licencjonowania na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach. Z tego powodu firma wierzy, że ma prawo do ubiegania się o rozsądne odszkodowanie od firm, które korzystają z jego technologii bez odpowiednich licencji.

Huawei uważa, że wszyscy gracze z branży powinni wspólnie działać w kierunku otwartej i wspólnej innowacji. Respektujemy patenty innych, dlatego też chronimy nasze własne. Odnotowaliśmy dużą liczbę umów o wymianie licencji patentowych podpisanych w celu zapewnienia legalnego wykorzystania technologii. Stanowi to podstawę prawidłowego rozwoju branży smartfonów i jest argumentem podczas rozmów z innymi posiadaczami patentów w branży. Do tej pory podpisaliśmy umowy o wymianie licencji patentowych z kilkudziesięcioma naszymi konkurentami – skomentował Ding Jianxing, szef działu Huawei ds. praw własności intelektualnej.

Jako wiodący dostawca rozwiązań ICT i inteligentnych urządzeń oraz właściciel patentów, Huawei intensywnie inwestuje w obszar badań i rozwoju. W samym 2015 roku Huawei zainwestował 59,6 mld CNY (9,2 mld $), czyli 15 proc. swoich rocznych przychodów w badania i rozwój nowych technologii, produktów i standardów komunikacji bezprzewodowej. Znaczne inwestycje w ten obszar na przestrzeni lat zaowocowały dużą liczbą patentów o wysokiej wartości. Według statystyk opublikowanych przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization, WIPO), w 2015 roku Huawei już po raz drugi z rzędu znalazł się na szczycie listy firm, które zgłosiły najwięcej międzynarodowych patentów. W ubiegłym roku Huawei złożył łącznie 3898 wniosków patentowych, czyli o 456 więcej niż w roku poprzednim. Co więcej, oprócz zaszczytnego miejsca w zestawieniu WIPO, Huawei uplasował się także na 1 pozycji w Europie wśród firm składających wnioski patentowe w dziedzinie komunikacji cyfrowej w 2015 roku. Europejski Urząd Patentowy (EPO) podaje, że było ich aż 1197.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2015 roku, firmie Huawei zostało udzielonych 50377 patentów na całym świecie. Dotyczą one LTE, systemów operacyjnych oraz interfejsu użytkownika, które są bardzo cenne dla producentów smartfonów.

Według raportu Strategy Analytics and International Data Corporation (IDC) firma Huawei jest obecnie trzecim największym producentem urządzeń na świecie. Dane za I kwartał pokazują szybkie tempo wzrostu segmentu Huawei Consumer Business Group. Firma sprzedała w tym okresie ponad 28,3 mln sztuk urządzeń i osiągnęła 64 proc. wzrost w stosunku do I kwartału 2015 r. Według analizy GFK, przeprowadzonej w 15 krajach, Huawei odnotował wzrost w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii. W Polsce Huawei osiągnął 19,8 proc. udziału w rynku smartfonów pod względem wielkości. Wynik ten został osiągnięty m. in. dzięki licznym inwestycjom w obszar badań i rozwoju, dlatego firma będzie dążyć do ochrony swoich patentów.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: