"Na granicy" to nazwa nowego serwisu głosowego wprowadzanego przez Erę. Wszyscy, przekraczający granice naszego kraju mogą uzyskać informację o aktualnym czasie oczekiwania na samochodowych przejściach granicznych. Uruchomienie usługi nastąpi 20 czerwca br.
W serwisie została wykorzystana technologia voice recognition, umożliwiająca rozpoznawanie poleceń głosowych wypowiadanych przez użytkownika. Jeśli czas oczekiwania na granicy będzie przekraczał jedną godzinę, system podpowie, na którym przejściu granicznym czas postoju jest krótszy. Serwis "Na granicy", oferowany w języku polskim i angielskim, jest dostępny dla użytkowników wszystkich sieci telefonicznych, także w roamingu.
Dane w serwisie dostarczane są i na bieżąco aktualizowane przez Służbę Celną RP. Aby dowiedzieć się, ile czasu zajmie oczekiwanie na przekroczenie granicy, wystarczy połączyć się z numerem 608 991 (Abonenci sieci Era), 608 991 00 (Abonenci innych sieci), a następnie wypowiedzieć nazwę przejścia granicznego, którym zamierzamy przekroczyć granicę. Informacja podzielona jest na kategorie: informacja o wjeździe i wyjeździe z Polski dla samochodów osobowych, autobusów i samochodów ciężarowych. Jeżeli użytkownik nie zna nazwy przejścia, wystarczy wymienić nazwę kraju graniczącego z Polską, a system sam poda wszystkie nazwy przejść dla danej granicy. Jeśli przekraczanie wybranego przez użytkownika przejścia granicznego okaże się zbyt czasochłonne (kolejka na granicy), może on za pomocą serwisu sprawdzić czas oczekiwania na sąsiednich przejściach - system automatycznie podaje informacje o najbliższym przejściu granicznym, gdzie czas oczekiwania jest krótszy. W momencie, gdy wymawiana nazwa po raz drugi nie zostanie rozpozna, system przełącza się automatycznie na obsługę DTMF (wybieranie tonowe z menu telefonu), gdzie użytkownik tonowo wybiera informację o kraju i przejściu granicznym z listy dostępnej w menu głosowym (IVR).
Koszt połączenia z serwisem informującym o czasie postoju na granicy jest zgodny z cennikiem dla danej taryfy dzwoniącego.
Informacja o czasach postoju na granicy pozwoli wszystkim zmotoryzowanym turystom, kierowcom samochodów ciężarowych, autobusów turystycznych, a także aktywnym użytkownikom usług roamingowych na lepsze gospodarowanie czasem swojej podróży.