iPhone 15 Pro Max na drugim miejscu w rankingu foto DXOMARK

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
iPhone 15 Pro Max na drugim miejscu w rankingu foto DXOMARK

DXOMARK ma ambicję stać się głównym rankingiem opartym w założeniu na serii obiektywnych, laboratoryjnych testów. Swoje działanie rozpoczął testując wyłącznie matryce klasycznych aparatów fotograficznych. Coraz mniejsze znaczenie rynku foto skłoniło DXO do poszerzenia testów o smartfony i inne kategorie sprzętowe. Ponieważ DXOMARK nadaje punktowe oceny i szereguje przetestowane sprzęty od najlepszego do najsłabszego, budzi emocje, zwłaszcza że wyniki testów często nie pokrywają się z intuicyjnym odbiorem recenzentów i użytkowników sprzętu.

Patrząc na pierwszą dwudziestkę rankingu iPhone 13 Pro Max zajmuje dwunastą pozycję ex aequo z Xiaomi Mi 11 Ultra, iPhone 14 Pro Max jest na dziewiątej pozycji pod Google Pixel 7 Pro i Honorem Magic 4 Ultimate. Przez pewien czas pierwsze miejsce zajmował Honor Magic 5 Pro, ale został zdetronizowany przez OPPO Find 6X Pro i Huawei 60 Pro, który znajduje się na pierwszym miejscu do dzisiaj. Zaraz poniżej, na drugiej pozycji uplasował się najnowszy iPhone 15 Pro Max z wynikiem 154 punktów – do pozycji lidera zabrakło mu dwóch punktów. Co ciekawe według DXO Samsung S23 Ultra jest dopiero na 15 pozycji, na równi ze zwykłym Pixelem 7.

W czym iPhone jest najlepszy?

Według DXOMARK iPhone 15 Pro Max jest liderem zdjęć w pomieszczeniach i zdjęć portretowych oraz grupowych. Jest też na drugim miejscu pod względem zdjęć dziennych, na zewnątrz.

Rozbijając to na poszczególne podkategorie iPhone zajął pierwsze miejsce pod względem automatycznego doboru ekspozycji, koloru i tekstury dzięki domyślnej rozdzielczości 24 megapikseli. To połowa podkategorii dotyczących fotografii. Jest też numerem jeden w rozmyciu tła, czyli tzw. efektu bokeh.

Pod względem jakości wideo iPhone okazał się najlepszy w 5 na 7 możliwych podkategorii. Do ekspozycji i koloru dołączył autofocus, niski szum i skuteczność stabilizacji. W efekcie iPhone jest numerem jeden pod kątem nagrywania wideo w rankingu DXOMARK.

Gdzie leżą słabości iPhone’a?

Według testów smartfon Apple nie najlepiej radzi sobie z szumem w zdjęciach nocnych, tracąc część detali, jest podatny do pewnego stopnia na niechciane artefakty w postaci flary, duchów i aliasingu, ma niewielkie ograniczenia w rozpiętości tonalnej zdjęć, a ilość szczegółów nie jest taka sama dla każdego z obiektywów.

Warto zajrzeć na stronę DXOMARK, gdzie można zobaczyć zdjęcia porównujące iPhone 15 Pro Max z Pixel 7 Pro oraz Huawei P60 Pro i samemu wyrobić sobie zdanie.

Podsumowanie

Wyłonienie pojedynczego zwycięzcy w kategorii smartfonów jest o wiele trudniejszym zadaniem niż założenia od których zaczynał DXOMARK na samym początku. Badając same matryce aparatów można było obiektywnie ocenić rozpiętość tonalną czy ilość szumów w oderwaniu od aparatu i preferencji użytkownika. W przypadku smartfonu badany jest efekt końcowy, na który składają się różne matryce, różne obiektywy, algorytmy obróbki obrazu, tryby fotografowania w obrębie jednego tylko telefonu.

Nawet jeżeli przyjmiemy, że testy są doskonale obiektywne, to już ich dobór, czyli zdecydowanie na czym będziemy się skupiać obiektywne być już nie może. Jest za dużo czynników, aby wszystkie wziąć pod uwagę i nadać im odpowiednią wagę, a na sam koniec dochodzą jeszcze preferencje użytkownika, który nie musi być zawodowym fotografem. Każdy sam decyduje co mu się podoba, na czym mu zależy i nie musi się to pokrywać ani z doborem testów, ani z ich wynikiem.

Dlatego nawet abstrahując od tego czy testy DXOMARK są wiarygodne czy nie, na pewno nie mogą być równie miarodajne w równym stopniu dla każdego użytkownika smartfonu i jego potrzeb.

Najnowszy iPhone 15 Pro Max zajął bardzo wysokie drugie miejsce w ogólnym rankingu i pierwsze miejsce pod kątem jakości nagrywanego wideo. To świetny wynik, a to czy powinien był zająć pierwsze miejsce ponad Huawei P60 Pro będzie pewnie źródłem wielu gorących debat w serwisach społecznościowych i technologicznych. Na pewno można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy wychodząc poza suchą punktację i czytając szczegółowe opisy poszczególnych testów.

iPhone 15 Pro Max na drugim miejscu w rankingu foto DXOMARK

iPhone 15 Pro Max na drugim miejscu w rankingu foto DXOMARK

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: