iPhone może już sterować profesjonalnymi lampami fotograficznymi

Newsy
Opinie: 0
iPhone może już sterować profesjonalnymi lampami fotograficznymi

Światło w fotografii jest nadal bardzo ważne. Największy wpływ jaki możemy mieć na ostateczny efekt uwieczniony w kadrze uzyskamy przez modyfikację oświetlenia. Może to oznaczać zastosowanie blendy, lampy błyskowej, może to być pełna kontrola nad oświetleniem w studio albo zaczekanie na złotą godzinę. Wiele profesjonalnych świateł fotograficznych musi być sterowanych specjalnym wyzwalaczem kompatybilnym tylko z gorącą stopką aparatu fotograficznego. Są jednak wyjątki. Jesse DeYoung pokazał na swoim kanale jak połączyć iPhone'a 15 Pro z profesjonalnym oświetleniem fotograficznym Profoto B10X za pomocą Bluetooth. Producent nazwał ten typ bezprzewodowej łączności Profoto AirX. Wystarczy włączyć lampę, uruchomić aplikację Profoto Camera (dostępną obecnie tylko na iOS), połączyć się z lampą i gotowe.

W trybie automatycznym lampa emituje dwa błyski. Pierwszy służy do pomiaru i ustawienia ekspozycji, drugi ma już docelową moc i telefon rejestruje właściwe zdjęcie. Nie jest to więc równie szybki proces jak zdjęcia bez lampy błyskowej. Efekty, mimo zdjęć w terenie i fotografowania smartfonem, wyglądają bardzo profesjonalnie. Jesteśmy na etapie, w którym podczas fotografowania większą różnice zrobi dodatkowe światło, niż przesiadka z telefonu na aparat. Aplikacja Profoto Camera daje użytkownikowi pełną manualną kontrolę oraz dostęp do wszystkich trzech aparatów w iPhonie.

Niestety, zastosowane do demonstracji światło nie jest tanie - Profoto B10X kosztuje około 9 tysięcy złotych, bez statywu czy modyfikatorów takich jak softbox czy parasol.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: