iPhone przemówi głosem swojego użytkownika

Newsy
Opinie: 0
iPhone przemówi głosem swojego użytkownika

Apple od lat jest znany z integrowania funkcji poprawiających dostępność dla osób słabowidzących i niewidomych, słabosłyszących i z innymi trudnościami. Producent właśnie ogłosił nowe funkcje poprawiające dostępność dla osób z niepełnosprawnością, wykorzystujące najnowsze zdobycze technologii. Najciekawiej prezentują się nowe technologie syntezy mowy. Funkcja Live Speech odpowiada za odczytanie wpisanej odpowiedzi podczas rozmów głosowych, a Personal Voice służy do komunikowania się w życiu codziennym przez osoby, które są obarczone ryzykiem utraty głosu.

W obu wypadkach najciekawsza jest możliwość nauczenia iPhone’a lub iPada naśladowania głosu użytkownika. Wystarczy nagrać 15 minut własnej mowy polegającej na odczytaniu wyświetlanego tekstu, aby urządzenie Apple nauczyło się naśladować nasz głos. Cały proces nauki odbywa się lokalnie, na urządzeniu, bez przesyłania danych do sieci. W ten sposób osoby mające problem z mową będą miały szansę komunikować się głosowo unikając bezosobowego głosu syntezatora.

Apple zapowiedziało również przyjaźniejsze wersje aplikacji systemowych, które zostaną uproszczone do najbardziej istotnych funkcji, zmniejszając obciążenie poznawcze. Chodzi o aplikacje: Telefon, Wiadomości, FaceTime, Aparat, Zdjęcia i Muzyka. Będzie można połączyć uproszczone wersje z wyższym kontrastem, większymi napisami i innymi funkcjami związanymi z dostępnością.

Funkcja lupy zyska nowy tryb ułatwiający interakcję z przedmiotami w otoczeniu. Nakierowanie obiektywu na klawiaturę numeryczną urządzenia np. domofonu odczyta na głos cyfry, które wskażemy palcem.

Producent zapowiedział także kompatybilność z aparatami słuchowymi i urządzeniami poprawiającymi słyszenie dla komputerów Mac, o ile spełniały dotąd warunek kompatybilności z iPhonem. Ułatwiona zostanie także regulacja wielkości tekstu na Makach w Finderze, kalendarzu, notatkach, wiadomościach i poczcie.

Pojawi się też wiele drobnych zmian pozwalających zatrzymać animację GIF lub zmienić szybkość mowy asystentki Siri. Wszystkie funkcje powinny pojawić się jeszcze w tym roku na urządzeniach Apple.

iPhone przemówi głosem swojego użytkownika

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: