BLIK rozjeżdża konkurencję jak walec

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
BLIKA ulubioną metodę płatności za zakupy przez internet

Połowa Polaków deklaruje, że za zakupy w sieci płaci szybkimi przelewami, choć preferowaną formą płatności są one dla co czwartego z nas. Po raz pierwszy w pięcioletniej historii badania Blue Media, respondenci wskazali BLIKA jako ulubioną metodę płatności za zakupy przez internet.

94 proc. polskich internautów dokonuje zakupów produktów oraz usług przez internet - wynika z ostatniej edycji badania Blue Media “Finanse i zwyczaje finansowe Polaków”. W ciągu ostatnich czterech lat odsetek ten wahał się pomiędzy 85 a 88 proc. 

Płatności za zakupy realizowane w internecie

Coraz chętniej Polacy wybierają BLIKA, który obecnie jest najczęściej preferowaną metodą opłaty zakupów internetowych (27 proc.). Niewiele mniej popularną formą są szybkie płatności elektroniczne, które wybiera 26 proc. respondentów. Płatność kartą płatniczą jest z kolei ulubioną metodą zapłaty dla 16 proc. kupujących w sieci – dowiadujemy się z badania Blue Media.

Ulubione formy płatności za zakupy w internecie

Według respondentów, o wyborze preferowanej formy płatności decyduje przede wszystkim wygoda (67 proc.) oraz szybkość płatności (61 proc.). Nieco mniej ważne dla Polaków są bezpieczeństwo transakcji (42 proc.) - co wynika z ogólnego dużego poziomu zaufania do płatności elektronicznych, stąd nie zwracamy tak mocno uwagi na ten aspekt - oraz jej cena (15 proc.).

Wciąż najwięcej, bo aż połowa płatności za zakupy w sieci odbywa się za pośrednictwem szybkich płatności elektronicznych (tzw. pay by linków). Tę metodę preferują przede wszystkim obecni 30- i 40-latkowie. BLIK, którym w internecie regularnie płaci już 39 proc. Polaków, wybiera młodsze pokolenie. Najmłodsi respondenci wyraźnie częściej od innych grup wiekowych preferują także płatności Google Pay (14 proc. wskazań). Najstarsi preferują przelewy tradycyjne, które jednak tracą z roku na roku na popularności.

Płatności za zakupy realizowane w internecie

Ciekawą zmianą w stosunku do poprzednich lat jest stopniowy wzrost – wciąż niewielki, ale jednak – popularności płatności odroczonych, które obecnie wybierane są przez 5 proc. kupujących w sieci. Opcja “Kupuj teraz, zapłać później” to metoda płatności, która zyskuje na popularności pomimo, iż sama funkcjonalność znana jest w sumie od lat, np. podczas płatności kartą płatniczą, kiedy należność wchodzi w okres kredytowania (grace period). Płatność odroczona daje klientom wiele opcji. Często wykorzystywaną jest zamawianie większej liczby produktów, np. odzieży w różnych rozmiarach w celu jej przymierzenia, sprawdzenia i odsyłania niepasujących, bez konieczności wykładania środków własnych – dodaje Krystian Wesołowski z Blue Media.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: