HTC Desire 12s w Barcelonie – jest dostępny za złotówkę w abonamentach, ale jego aparat daje radę

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0

Nie każdy z nas chce być profesjonalnym fotografem, poznawać tajniki fotografii, posługiwać się trybem manualnym i inwestować w drogi sprzęt do zdjęć. Za to chyba każdy z nas chciałby robić ładne zdjęcia. Znane powiedzenie mówi, że to nie aparat, a fotograf robi zdjęcia. Jest w tym sporo prawdy. Często granica dzieląca nieciekawe, pospolite zdjęcie, a naprawdę udany kadr jest nieduża i nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani drogiego sprzętu. Wystarczy poznać kilka prostych wskazówek, aby znacząco poprawić efekty. Pomoże nam w tym tani, ale naprawdę udany smartfon HTC Desire 12s - można go kupić w promocji już za złotówkę.

Ze specyfikacją HTC Desire 12s możecie zapoznać się tutaj

Złota godzina

W fotografii musimy zadbać o światło. To ono wpada przez obiektyw i jest rejestrowane przez matrycę. Dlatego, gdy światła jest za mało, albo jest zbyt oślepiające i ostre, efekty nie będą zbyt fajne i dotyczy to absolutnie każdego sprzętu, także tego najdroższego. Ma to jednak szczególne znaczenie, gdy mamy do czynienia z aparatem nieco tańszym.

Zdjęcia robione w południe, w ostrym świetle, są równie trudne do zrobienia, co zdjęcia po zmroku. Światło jest wtedy bardzo ostre i kontrastowe. Cienie są niemal czarne i nieprzeniknione, a jasne elementy takie jak niebo czy plamy światła są całkowicie białe i pozbawione szczegółów. Profesjonaliści mówią, że niebo jest „wypalone”. Dodatkowo światło padające z góry jest niekorzystne dla ludzkiej twarzy - tworzy cienie pod oczami i pod nosem, podkreśla zmarszczki.

Dlatego dla naszych fotograficznych sesji najkorzystniejsze są tzw. złote godziny – tuż po wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem. Wówczas światło jest miękkie, ciepłe, rozchodzi się niemal poziomo. Zdjęcia o poranku i wieczorem niemal zawsze będą przepiękne!

Korekcja ekspozycji

Automat aparatu ustawia wszystkie parametry tak, aby zdjęcie było „w sam raz” - ani za jasne, ani za ciemne. Czasami jednak takie ustawienie się nie sprawdza, szczególnie wtedy, gdy warunki odbiegają od standardowych. Śnieg lub piasek odbijający światło sprawiają, że automatycznemu pomiarowi wydaje się, że jest jaśniej niż w rzeczywistości, przez co finalne zdjęcie wychodzi wówczas zbyt ciemne. Za to fotografowanie zachodu słońca przyniesie lepsze efekty, gdy zdjęcie będzie przyciemnione, co jeszcze bardziej nasyci podświetlone elementy obrazu.

Aby wprowadzić korekcję do automatycznych ustawień aparatu nie trzeba znać żadnych specjalnych tajników, ani korzystać z zaawansowanych trybów.

Ponieważ efekty widać od razu na ekranie, wystarczy przesuwać suwak korekcji ekspozycji do momentu, kiedy kadr będzie naszym zdaniem wyglądać najlepiej i zrobić zdjęcie.

W HTC Desire 12s korekcja ekspozycji znajduje się w opcjach, które znajdziemy pod ikonką koła zębatego znajdującej się , w prawym górnym rogu ekranu.

Ciekawa perspektywa

Zdjęcia wykonane w tradycyjny sposób - trzymając telefon na wysokości oczu - są najpopularniejsze. Powód jest prosty, wszyscy patrzymy na świat właśnie z tego poziomu i po prostu jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Wystarczy jednak pochylić się i fotografować tuż przy ziemi, stanąć na podwyższeniu,lub patrzeć prosto w dół, aby zdjęcia nabrały wyraźnego charakteru i pokazały świat w odmienny, ciekawszy sposób.

Można też pójść dalej, ustawić w HTC Desire 12s opóźnienie wyzwolenia migawki na 2 lub 5 sekund, umieścić telefon na selfiesticku i w ten sposób, trochę na wyczucie kadrować tuż przy ziemi lub wysoko nad głową. Wszystkie chwyty są dozwolone.

Szukaj odbić i symetrii

Innym sposobem na przyciągające spojrzenie zdjęcie jest szukanie różnego rodzaju odbić. Mogą to być odbicia w kałuży, jeziorze, czy też w szybie budynku. Refleks w wodzie doda fakturę i zniekształcenia, a odbicie w szybie uwidoczni symetrię, lub dodatkową głębię. Czasami odbicia i elementy widziane za szybą wchodzą ze sobą w ciekawą interakcję, jakby zdjęcie zostało zainscenizowane.

Równie ciekawa może być symetria sama w sobie. Takie „uporządkowane” zdjęcia są bardzo eleganckie i przypominają prace profesjonalistów.

Aplikacje do edycji zdjęć!

Często o finalnym odbiorze zdjęcia decyduje jego obróbka w aplikacji lub programie graficznym na komputerze. Niemal wszystkie zdjęcia publikowane w prasie lub na billboardach to zdjęcia, które przeszły taki proces. Może warto przekształcić zdjęcie na czarno-białe i dodać kontrastu? A może dodać dramaturgii podkręcając kolory? Warto przy tym wyjść poza zdefiniowane filtry, z których wszyscy korzystają.

Popularny Instagram ma zakładkę edytuj, która pozwala na znacznie więcej niż tylko wybór filtra. Można naprostować zdjęcie, podkreślić strukturę, zmienić nasycenie kolorów, wyregulować jasność w samych cieniach i samych światłach osobno, czy dodać winietę, czyli efekt rozmycia. Warto nieco poeksperymentować z tymi ustawieniami. Zwłaszcza, że wprowadzone zmiany zawsze można cofnąć.

Jeszcze więcej możliwości daje bezpłatna aplikacja Snapseed, w której jest mnogość ciekawych opcji, jak i gotowe receptury. Jeśli w ramach eksperymentów i zabawy znajdziemy zestaw parametrów którym nam odpowiada, możemy go sobie zapisać, aby potem na innym zdjęciu odtworzyć go jednym dotknięciem. W przypadku Snapseed szczególnie opcje HDR i Dramaturgia generują ciekawe efekty.

Statyw lub podparcie

Szczególnie w przypadku zdjęć po zmroku (ze względu na dłuższy czas naświetlania) bardzo pomocne okaże się stabilne ustawienie telefonu. Rozwiązaniem optymalnym jest najmniejszy choćby statyw z uchwytem na smartfona. Obecnie taki sprzęt może być tak mały, że z powodzeniem mieści się w kieszeni. Skorzystanie z niego, natomiast, otworzy użytkownikowi zupełnie nowe możliwości.

Można też po prostu oprzeć naszego HTC Desire 12s o murek, plecak lub cokolwiek innego. Pamiętajmy jednak, żeby nasze podparcie było stabilne i bezpieczne dla samego urządzenia.

Google Zdjęcia

Aplikacja Google Zdjęcia jest fabrycznie zainstalowana na HTC Desire 12s i jest pod względem funkcji bezkonkurencyjna:

  • oferuje nam nieograniczoną ilość miejsca na zdjęcia, za darmo
  • spełnia rolę kopii bezpieczeństwa w razie utraty lub uszkodzenia telefonu (a to ważne w Barcelonie ze względu na prawdziwą plagę kradzieży)
  • kopia bezpieczeństwa wykonywana jest automatycznie
  • za pomocą Google Zdjęcia można bardzo łatwo udostępniać zdjęcia i filmy rodzinie i znajomym
  • zdjęcia można przeglądać na ekranie komputera czy telewizora podłączonego do sieci, bez kopiowania plików po kablu z telefonu
  • Google automatycznie tworzy albumy z wyjazdów
  • Możliwe jest wyszukiwanie zdjęć po lokalizacji, czy nawet po ich zawartości - można na przykład wyszukać zdjęcia na których znajduje się pies albo samochód

Dlatego warto uruchomić aplikację Google zdjęcia, utworzyć i zalogować się do konta Google, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy i zacząć korzystać.

Wygodniejszy spust migawki

W niektórych sytuacjach wygodniej jest zrobić zdjęcie nie sięgając do ekranu smartfona (np. gdy mamy na rękach rękawiczki). W ustawieniach HTC Desire 12s można w opcjach przełączyć, aby klawisz regulacji głośności spełniał rolę spustu migawki. Wówczas zrobimy zdjęcia za pomocą wyraźnie wyczuwalnego przycisku. W takim układzie można wygodnie trzymać telefon za krawędzie, bez konieczności sięgania palcem do ekranu.

A oto nasza galeria zdjęć wykonanych HTC Desire 12s - to podobno smartfon za 1 zł :-)

Zabraliśmy HTC Desire 12s do Barcelony, aby przekonać się jak jego aparat wypada w praktyce. Sprawdziliśmy i możemy potwierdzić, że tym niedrogim smartfonem można zrobić naprawdę bardzo udane zdjęcia. Łatwo możecie ocenić to sami, oglądając fotki zdobiące ten tekst. Wszystkie zdjęcia tego pięknego miasta zostały zrobione właśnie bardzo dobrze wycenionym HTC Desire 12s, co tylko potwierdza, że aby mieć świetne zdjęcia z wakacji nie trzeba kupować najdroższego smartfona na rynku, wystarczy sięgnąć po sprzęt sprawdzonej firmy. W porównaniu do flagowców, zaoszczędzona kwota wystarczy na wyjątkowy wyjazd zagraniczny, na którym zrobicie świetne zdjęcia za pomocą smartfona HTC. Życzymy Wam samych udanych kadrów.

Ze specyfikacją HTC Desire 12s możecie zapoznać się tutaj

Inne informacje o smartfonie HTC Desire 12s:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: