Można testować nowy speedtest UKE

Newsy
Opinie: 0
Można testować nowy speedtest UKE

Trwają testy nowej wersji speedtestu UKE. Testy są skierowane do użytkowników nowej wersji aplikacji na komputery stacjonarne, która stanowi element mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu.

Testy potrwają do 2 listopada 2020 r. Publiczne testy poprzedziła weryfikacja mechanizmu przez zewnętrznego eksperta.

Nowy mechanizm zastąpi obecny, którego okres certyfikacji upływa 30 listopada 2020 r.  Jego zadaniem jest zwiększania ochrony użytkowników i konkurencji między dostawcami w oparciu o jakość świadczonych usług.

System pomiarowy przygotowuje firma V-Speed. System składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne i aplikacji WEB. Dostępna będzie także aplikacja mobilna (działająca na Android oraz iOS), jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny.

Nowości:

  • podniesienie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s
  • zwiększenie dostępności aplikacji na różne systemy operacyjne (Windows i Mac oS)
  • wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych
  • wyłączenie obowiązku rejestracji dla pomiarów o charakterze wyłącznie informacyjnym
  • wprowadzenie angielskiej wersji językowej aplikacji i serwisu

Dzięki aplikacji na komputery stacjonarne konsument może sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku swojej usługi stacjonarnego internetu. W odróżnieniu od innych dostępnych w sieci narzędzi aplikacja pozwoli na wiarygodny pomiar usługi, gdyż zweryfikuje w jakich warunkach był realizowany. Aplikacja sprawdzi m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika. 

W okresie testowym wyniki pomiarów mają walor wyłącznie informacyjny i nie mogą być wykorzystywane w celach reklamacyjnych. Po zakończeniu testów oraz ostatecznej weryfikacji aplikacji, UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie. Do 30 listopada 2020 r. można nadal w pełni korzystać z aktualnej wersji certyfikowanego mechanizmu dostępnego na stronie:  https://pro.speedtest.pl

Jak uruchomić test?

Aby skorzystać z wersji testowej mechanizmu, należy:

  • wejść na stronę: https://beta.pro.speedtest.pl/
  • zainstalować aplikację
  • po przygotowaniu urządzenia zgodnie z instrukcją można zmierzyć jakość usługi.

Dla wykonania pomiarów certyfikowanych należy:

  • zarejestrować się
  • po zalogowaniu się na utworzone konto należy pobrać i zainstalować aplikację dla komputerów osobistych

 

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: