Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowej?

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowej w Polsce przed wybraniem operatora?

Słaby zasięg sieci komórkowej to problem, z którym każdy miał kiedyś do czynienia. Częściej dotyczy już teraz terenów podmiejskich, gospodarstw i działek niż aglomeracji. Może się zdarzyć, że zasięg przed domem jest, ale sygnał jest na tyle słaby, że wewnątrz jakość połączeń jest niezadowalająca. W dużych miastach problem ten problem występuje coraz rzadziej, ale też może się zdarzać. Inny scenariusz to zmiana operatora lub też sprawdzenie, czy jesteśmy już w zasięgu 5G. Pierwsze co można zrobić we wszystkich tych sytuacjach, to sprawdzić mapę zasięgu sieci oraz lokalizacji stacji bazowych. Poniżej zebraliśmy dla Was w jednym miejscu wszystkie pomocne mapy i serwisy, które mogą się do tego celu przydać. Warto też kupić testowo kartę prepaid wybranego przez nas operatora i sprawdzić działanie sieci na własnym sprzęcie. Można się do tego posłużyć także specjalnymi aplikacjami do testowania prędkości mobilnego internetu.

Mapy operatorów sieci komórkowych

Każdy z operatorów ma własną mapę oferowanych usług. Jest to punkt wyjścia do określenia czy w okolicy, która nas interesuje nie ma dziury w zasięgu. Nie zawsze jednak dowiemy się z takiej mapy jak dobry jest zasięg. Funkcjonalność map też się różni pomiędzy operatorami.

Plus

Mapa zasięgu Plusa jest jedną z najbardziej praktycznych. Możemy na niej sprawdzić 

 • internet 5G i LTE
 • internet 3G
 • internet 2G
 • UMTS - usługi głosowe
 • GSM - usługi głosowe

Dla każdej z kategorii operator rozróżnia zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zastosowanie różnych kolorów pozwala odczytać do 4 różnych rodzajów zasięgu jednocześnie. Mapę można powiększyć do widoku pełnoekranowego, jak i wyszukać miejsce po adresie.

Plus

Play

Mapa zasięgu Play jest od razu w widoku pełnoekranowym, ale zintegrowana ze stroną i nie można jej powiększać kółkiem myszy. Play także rozróżnia dobry zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków dla każdej z kategorii:

 • rozmowy, SMS, MMS, Internet
 • 4G LTE
 • 4G LTE ULTRA
 • 5G READY
 • 5G
 • NET BOX

Na mapie widoczne są tylko dwa odcienie i można podejrzeć tylko jedną kategorię jednocześnie.

Play

Orange

Mapa zasięgu Orange niestety nie oferuje trybu pełnoekranowego, ani nie ma podziału na zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków. Można ją za to powiększać kółkiem myszy. Oferuje 4 główne kategorie (można też podejrzeć internet domowy i światłowód) i jako jedyna pokazuje agregację 2, 3 i 4 pasm LTE:

 • 5G
 • 4G/LTE
 • 3G
 • 2G

Orange

T-Mobile

Mapa zasięgu T-Mobile jest niestety najmniej czytelna. Co prawda oferuje tryb pełnoekranowy oraz możliwość łączenia wszystkich kategorii, ale mają one nieznacznie różniące się od siebie odcienie koloru magenta. W efekcie nałożenie więcej niż dwóch kategorii jest całkowicie nieczytelne. Nie ma też podziału na zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dostępne kategorie to:

 • 5G
 • LTE 4G
 • 3G
 • 2G
 • NB-IoT

T-Mobile

Vectra

Mapa zasięgu Vectra prezentująca zasięg PLAY oferuje cztery kategorie, które można ze sobą łączyć, choć przy więcej niż dwóch mapa staje się mniej czytelna:

 • LTE (zasięg technologii LTE na zewnątrz budynków)
 • LTE (zasięg technologii LTE wewnątrz budynków)
 • UMTS/ HSPA+ (łączny zasięg sieci 4G/HSPA+ i LTE na zewnątrz budynków)
 • UMTS/ HSPA+ (łączny zasięg sieci 4G/HSPA+ i LTE wewnątrz budynków)

W momencie przygotowywania tego artykułu w kategorii „LTE (zasięg technologii LTE wewnątrz budynków)” nic nie wyświetla się na mapie, żadna dodatkowa warstwa. Jest to błąd, który powinien zostać w przyszłości usunięty przez operatora.

Vectra

Strony rządowe i niezależne serwisy

Gdy potrzebujemy więcej szczegółowych informacji najlepiej sięgnąć po mapy stacji bazowych i mapy prędkości pobierania. W przypadku firm specjalizujących się w testowaniu prędkości internetu nie mamy szansy na uzyskanie informacji obejmującej pokryciem każdy obszar mapy, ale możemy lepiej zorientować się z jaką jakością i szybkością internetu możemy mieć do czynienia.

Nperf

Mapa zasięgu sieci i prędkości pobierania nperf oferuje informacje dla wielu obszarów, w  tym dla Polski. Możemy wybrać jednego z czterech operatorów, a następnie wybrać opcję wyświetlania zasięgu sieci lub prędkości pobierania. Ponieważ firma bazuje na pomiarach użytkowników, wyniki najczęściej układają się wśród dróg, w miastach i konkretnych punktach w których dokonywane były pomiary. Jest więc duża szansa, że w pozostałych obszarach możemy nie trafić na żadne dane. Myślę, że jednak warto spróbować zasięgnąć i tego źródła informacji. Na mapie jest legenda uwzględniająca: brak zasięgu, 2G, 3G, 4G, 4G+ i 5G, a także skala określająca prędkość pobierania.

Samodzielny test prędkości można wykonać na stronie WWW Nperf. Dostępne są też aplikacje na Android, iOS oraz na Windows.

Nperf

Speedtest.net by Ookla

Speedtest.net nie oferuje informacji o zasięgu czy prędkości pobierania w postaci mapy. Jedyną mapę jaką znajdziemy w serwisie jest lokalizacja stacji bazowych 5G. Wyszukamy tutaj informacje do jakiego operatora BTS należy. Dzięki prostocie mapa jest czytelna i łatwo sprawdzić gdzie takie stacje bazowe się znajdują.

Speedtest.net by Ookla

Btsearch

Znacznie więcej informacji o stacjach bazowych znajdziemy w serwisie Btsearch. To szczególnie przydatna strona, aby sprawdzić jaka stacja bazowa jest najbliższa naszej lokalizacji, do jakiego operatora należy, jakie częstotliwości obsługuje i w jakich technologiach pracuje. Pozwoli to na kupienie routera z zewnętrzną anteną, a następnie skierowanie jej bezpośrednio w kierunku najbliższego BTS. 

Btsearch pozwala wybrać czy chcemy korzystać z własnej bazy danych serwisu czy z bazy danych UKE. Można też wyświetlić jedynie stacje bazowe pracujące w określonych częstotliwościach, obsługujące określone technologie, lub należące do określonego operatora.

Btsearch najlepiej działa na największym powiększeniu mapy, gdy szukamy stacji bazowych w bezpośrednim sąsiedztwie danej lokalizacji. Słabo sprawdza się, gdy chcemy ocenić rozkład BTS na większym obszarze.

Btsearch

Mapa pola elektromagnetycznego

Najbardziej szczegółowe informacje dostarcza strona rządowa Mapa pola elektromagnetycznego pod adresem https://si2pem.gov.pl. Wyszczególnia wszystkie stacje bazowe operatorów jak również nadajniki DVB-T. Oprócz stacji bazowych zawiera także tysiące pomiarów promieniowania PEM w okolicach każdej stacji bazowej i nie tylko.

Tutaj także możemy sprawdzić do jakiego operatora należy stacja bazowa, a także jej technologie i pasma, daty rozpoczęcia użytkowania i daty wygaśnięcia pozwoleń. Łatwo więc sprawdzić od kiedy stacja bazowa funkcjonuje i czy coś się w ostatnim czasie zmieniło.

Na stronie znajdziemy także rozbudowaną instrukcję obsługi oraz objaśnienie czym jest PEM.

Speedtest.net by Ookla

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: