Jest nowy minister odpowiedzialny za informatyzację - zna się na zdrowiu, respiratorach, Chełmie, Mokotowie i na Orange

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Jest nowy minister odpowiedzialny za informatyzację - zna się na zdrowiu, respiratorach, Chełmie, Mokotowie i na Orange

Na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację premier Mateusz Mazowiecki powołał Janusza Cieszyńskiego. Cieszyński obejmie funkcję 8 czerwca.

Mateusz Morawiecki pozostaje ministrem cyfryzacji.

Cieszyński od 2009 do 2014 pracował w Orange w działach finansów i marketingu. Prowadził także przedsiębiorstwo zajmujące się doradztwem biznesowym i prawnym oraz zasiadał w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej.

17 stycznia 2018 powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialnego za informatyzację sektora zdrowia, w tym nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Był członkiem Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przy Prezesie Rady Ministrów.

17 sierpnia 2020 zrezygnował z pełnienia funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

W listopadzie 2020 objął stanowisko wiceprezydenta Chełma.

Według prasy, to Cieszyński podjął decyzję o zakupie respiratorów od Andrzeja Izdebskiego, który według dziennika Rzeczpospolita w latach dziewięćdziesiątych nielegalnie handlował bronią łamiąc embarga ONZ.

Ojcem Janusza jest Przemysław Cieszyński, w latach 80. kurier Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego, ojca premiera.

Partnerką Janusza Cieszyńskiego jest Wanda Buk, córka generała Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Jeszcze do niedawna to ona zajmowała stanowisko podobne do tego, które teraz obejmuje Cieszyński. Buk teraz jest w wiceprezesem państwowej Polskiej Grupy Energetycznej.

Janusz Cieszyński jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, w 2018 z jego ramienia zdobył mandat radnego Mokotowa, którego zrzekł się w listopadzie 2020.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: