Jest adres do sprawdzania, czy nasze dane nie były oferowane na Genesis Market

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Policjanci CBZC w międzynarodowej operacji zamknięcia przestępczego serwisu internetowego

Funkcjonariusze polskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wzięli udział w międzynarodowej operacji kierowanej przez FBI.

Jej efektem jest zamknięcie przestępczej strony internetowej Genesis Market. Strona ta wykorzystywana była do handlu skradzionymi profilami użytkowników Internetu i ich poufnymi danymi, w tym odciskami palców.

Głównym towarem przestępczym Genesis Market były tożsamości cyfrowe. Serwis ten oferował na sprzedaż to, co jego właściciele nazywali botami. Infekowały one urządzenia ofiar poprzez złośliwe oprogramowanie lub ataki polegające na przejęciu konta.

Po zakupie takiego „bota” przestępcy uzyskiwali dostęp do wszystkich zebranych przez niego danych, w tym internetowe odciski palców, pliki cookie, zapisane loginy i dane z autouzupełniania formularzy. Informacje te były zbierane w czasie rzeczywistym – kupujący byłby powiadamiany o każdej zmianie np. hasła.

Przestępcy kupujący te specjalne boty otrzymywali nie tylko skradzione dane, ale także sposoby ich wykorzystania. Kupujący otrzymywali niestandardową przeglądarkę, która naśladowała przeglądarkę ich ofiary. Umożliwiało to przestępcom dostęp do konta ofiary bez uruchamiania jakichkolwiek środków bezpieczeństwa z poziomu platformy, na której znajdowało się konto. Środki bezpieczeństwa obejmują rozpoznawanie innej lokalizacji logowania, innego odcisku palca przeglądarki lub innego systemu operacyjnego.

W ramach operacji zatrzymano łącznie 119 osób na całym świecie.

Genesis Market był uważany za jeden z największych serwisów, zawierający w momencie jego likwidacji ponad 2 miliony skradzionych tożsamości.

Holenderska policja opracowała portal, dzięki któremu można sprawdzić, czy nasze dane były dostępne do sprzedaży w tym serwisie.

Portal holenderskich służb jest dostępny pod adresem:

https://www.politie.nl/checkyourhack

4 kwietnia 49 funkcjonariuszy CBZC z komórek terenowych w Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Lublinie, Białymstoku oraz Szczecinie w ramach międzynarodowej operacji prowadziło czynności skierowane wobec osób uczestniczących w nielegalnym handlu danymi umożliwiającymi nieuprawniony dostęp do informacji przechowywanych w systemach komputerowych lub sieci teleinformatycznej. W efekcie podjętych czynności zatrzymano 5 osób, w wieku od 17 do 29 lat, i przeprowadzono 14 przeszukań.

Policjanci CBZC w międzynarodowej operacji zamknięcia przestępczego serwisu internetowego

Policjanci CBZC w międzynarodowej operacji zamknięcia przestępczego serwisu internetowego

Policjanci CBZC w międzynarodowej operacji zamknięcia przestępczego serwisu internetowego

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: