Jest spodziewana wojna Orange z ministrem cyfryzacji o cybertarczę

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Jest wojna Orange z ministrem cyfryzacji o cybertarczę

Orange napisał do Ministerstwa Cyfryzacji, że nie zgadza się na wykorzystywanie swojej zastrzeżonej marki CyberTarcza w działaniach ministerstwa związanych z cyberbezpieczeństwem.

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji odpisał „w stylu PIS”, że „wielkie zagraniczne korporacje nie zawłaszczą języka polskiego i nie będą dyktować rządowi jak mówić o cyberbezpieczeństwie.”

Na to oświadczenie zareagował rzecznik prasowy polskiego Orange, Wojciech JabczyńskiJesteśmy zaskoczeni taką interpretacją sytuacji. Cieszymy się jednak na zaproszenie do współpracy. Intencją naszego pisma było właśnie szukanie porozumienia i w takiej intencji je wysłaliśmy.

Ministerstwo Cyfryzacji wykorzystuje markę Cybertarcza RP.

Jest to pakiet działań realizowanych lub koordynowanych przez Ministra Cyfryzacji w najbliższych latach.

Głównym celem jest zwiększenie cyberbezpieczeństwa Polski. 

Oto pełna treść listu Orange do MC:

Temat: Wystąpienie Orange Polska S.A. w kwestii wykorzystania znaku CyberTarcza

Szanowny Panie Ministrze,
Mając na względzie pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o wsparciu ze strony Rządu, a w szczególności Ministerstwa Cyfryzacji, dla różnego rodzaju działań z obszaru bezpieczeństwa, w tym finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, podkreślamy, iż jako Orange Polska w pełni popieramy planowane kierunki działań, mające na celu zwiększenie odporności cyfrowej naszego kraju. W tym zakresie możemy się odwołać choćby do ostatniej wypowiedzi Pana Premiera Krzysztofa Gawkowskiego z konferencji Cyberdefence z 19.06 w Krakowie.
Uważamy, iż w obecnej sytuacji geopolitycznej jest to absolutnie priorytetowy kierunek, który powinien uwzględniać m.in. wsparcie dla podmiotów tworzących infrastrukturę cyfrową, a przede wszystkim wsparcie dla utrzymania i wzmocnienia infrastruktury krytycznej, w tym telekomunikacyjnej. Liczymy na konkretne pomysły na realizację tych aktywności w tym harmonogram konkursów i projektów,
Orange jest podmiotem, który od wielu lat podkreśla wagę bezpieczeństwa zarówno w komunikacji, jak i przede wszystkim w działaniach widocznych w usługach, procesach, inwestycjach oraz wsparciu i edukacji naszych klientów. Przy tej okazji zwracamy uwagę, iż CyberTarcza, pojawiająca się przy okazji zapowiedzi wsparcia ze strony Państwa dla bezpieczeństwa, jest nazwą zastrzeżoną Orange Polska, którą firma wspierała przez wiele lat budując jej rozpoznawalność oraz wiarygodność dla swoich bezpiecznych usług ICT. Na potwierdzenie tego faktu załączamy odpowiednie dokumenty.

Mając na względzie ten aspekt, zwracamy się z prośbą o niewykorzystywanie tej nazwy w celach nie związanych z aktywnościami Orange Polska.
Jednocześnie w przypadku Państwa zainteresowania dla bliższego zapoznania się z zakresem działań Orange Polska na rzecz bezpieczeństwa, jesteśmy gotowi do spotkania i przedstawienia naszych doświadczeń. W szczególności możemy się podzielić oceną potrzeb tak operatorów, jak i klientów (również tych o podwyższonych wymogach bezpieczeństwa) w tym zakresie, a także obszarów współpracy w odniesieniu do wzmacniania bezpieczeństwa informatycznego kraju z wykorzystaniem naszych technologii i rozwiązań.

Z poważaniem
Witold Ryszard Drożdż

Do wiadomości:
Pan Krzysztof Gawkowski, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji;
Załączniki:
Załacznik1: Potwierdzenie znaku towarowego CyberTarcza Orange
Załącznik2: Potwierdzenie znaku towarowego CyberTarcza
Załącznik3: Potwierdzenie znaku towarowego CERT Orange Polska

 

Oto szybka odpowiedź Gawkowskiego:

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: