29 kwietnia 2024 r. przyjęto GIA (ang. Gigabit Infrastructure Act), czyli rozporządzenie o infrastrukturze gigabitowej, które będzie obowiązywać w całej Unii Europejskiej.
Każdy kraj będzie musiał indywidualnie wprowadzić do swojego porządku prawnego.
Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna w tej sprawie konsultacje, które potrwają do 5 lipca 2024 r.
Jednym z głównych celów GIA jest przyspieszenia wdrażania sieci.
Rozporządzenie ma m.in. odciążyć administracyjnie tych, którzy będą realizować inwestycje telekomunikacyjne. Uprości i zdigitalizuje wszystkie niezbędne pozwolenia.
Koordynacja robót budowlanych między operatorami różnych rodzajów sieci ma obniżyć koszty ich budowy.
Każdy nowobudowany lub modernizowany budynek trzeba będzie wyposażyć w światłowody, przy czym państwa członkowskie określą wyjątki od powyższej zasady.
Przepisy, które wprowadzają GIA, znajdą się w nowelizacji ustawy z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (tzw. „Megaustawa”) oraz szeregu innych ustaw.
Obecnie trwają prace nad tym, by zawrzeć w nowelizacji także przepisy, które pozwolą usunąć bariery inwestycyjne dla rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce.
Lista zmian jest długa. Jako przykłady można wymienić m.in.:
- określenie maksymalnej stawki opłaty za dostęp do dróg wewnętrznych,
- skrócenie terminu na niektóre procedury,
- zawarcie umowy o dostępie do nieruchomości będzie stanowić czynność zwykłego zarządu.
Rząd chce zobowiązać deweloperów, do tego, by wyposażali budynki jednorodzinne w infrastrukturę telekomunikacyjną oraz przyłącze do granicy działki. Chodzi o tzw. bliźniaki, szeregowce czy osiedla domów jednorodzinnych. Dzięki temu łatwiej, prościej i taniej będzie można je włączyć do sieci światłowodowej na etapie budowlanym.