KGHM znowu chce pieniędzy od Polkomtela

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 22

KGHM liczy, że w 2004 r. otrzyma dywidendę od Polkomtela. "Będziemy wnioskować o dywidendę, choć ostateczna decyzja w tej sprawie nie należy tylko do nas" - mówi Stanisław Speczik, prezes KGHM. W tym roku z dywidendy do KGHM wpłynęło 47 mln zł. Operator jest jednak wystawiony na sprzedaż. Kilka dni temu polscy udziałowcy Polkomtela wybrali krótką listę firm, które mają doradzać przy sprzedaży pakietu kontrolnego.
"Znalazło się na niej sześć zagranicznych banków inwestycyjnych i dwie kancelarie prawne" - mówi Andrzej Szczepek, wiceprezes KGHM. KGHM sprzedaje także drugiego operatora telekomunikacyjnego z grupy — Telefonię Dialog. "Na początku grudnia spodziewamy się pierwszych odpowiedzi od inwestorów. Wcześniej zgłosiły się dwa fundusze inwestycyjne" — powiedział Andrzej Szczepek.

Opinie:

Opinie archiwalne (22):

Komentuj

Komentarze / 22

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    eramen pisze: 2003-11-19 12:50
    Jak sie raz wzielo to dalej sie chce
    0
  • Users Avatars Mini
    eramen pisze: 2003-11-19 12:51
    Jak sie raz wzielo to dalej sie chce
    0
  • Users Avatars Mini
    Kocjan pisze: 2003-11-19 12:54
    Widac ze to panstwowa firma, wyprzedac wszystko, nawet jesli to dobrze prosperujace firmy. A, i niech ktos nie mowi ze telekomy sa zadluzone, skoro moga wyplacic 47mln dywidendy to bardzo dobrze prosperuja, majac jeszcze na dlug.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-19 13:35
    Cóż, możliwych strategii postępowania jest tyle, ilu strategów i trudno powiedzieć która z nich jest najlepsza. Udziały w dobrze prosperującej spółce może sprzedać zarówno przedsiębiorstwo prywatne, jak i państwowe. Poza tym, z tego co mi wiadomo, to KGHM chce się skupić tylko na jednej branży i dlatego sprzedaje telekomy. ***Eramen - jeżeli KGHM zainwestował w Polkomtela to jest oczywiste, że oczekuje zwrotu z kapitału w postaci dywidendy. ***Kocjan - telekomy są zadłużone, ale są to zobowiązania (bardzo) długoterminowe, a zabezpieczeniem ich jest ogromny majątek trwały. Dywidenda natomiast jest wypłacana z zysku, który powstał po odjęciu wszelakich kosztów (w tym również kosztów obsługi zadłużenia) od przychodów.
    0
  • Users Avatars Mini
    Markus pisze: 2003-11-19 18:06
    Gonzales* niestety Plus ma pecha co do krajowych akcjonariuszy ktorzy patrza krotkowzrocznie , sa to na ogol prezesi mianowani politycznie co to w zyciu wlasnego interesu nie mieli bo by nawet kiosk z pietruszka przy nich zbankrutowal.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-19 18:12
    ***Markus - myślę, że masz rację. Dlatego z punktu widzenia uzytkownika (jakośc usług) i obywatela (podatki) wolę aby udziałowcami Polkomtela były firmy telekomunikacyjne - najlepiej zachodnie, a nie zbieranina krajowych firm które o telekomunikacji nie mają pojęcia, a których jedynym atutem jest kapusta.
    0
  • Users Avatars Mini
    MArkus pisze: 2003-11-20 02:27
    GOnzales* mala sprzecznosc w twoim rozumowaniu -jesli beda zachodnie to jakosc bedzie jeszcze lepsza, ale wtedy podatkow nie bedzie bo kto przy zdrowych zmyslach pokaze zyski. Owszem zostana podatki osobiste pracownikow i firm podwykonawczych (duzo pojdzie w outsorcing). Co do pracownikow to dzialy produktu i marketingu raczej w kazdej firmie laczacej sie z potentatem zachodnim sa na odstrzal wiec ludzi bedzie mniej zostanie chociaz obawiam sie niestety ze ci co powinni wyleciec zostana.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-20 09:33
    Uważam, że lekko przesadzasz. Telekomunikacja jest w rekach zachodnich, w zachodnich rękach jest Era. I firmy i wykazują zyski, i do tego jeszcze płacą podatki dochodowe CIT. Co do pracowników - nie wypowiadam się, poniewaz średnio mnie to interesuje (powiem tylko tyle, że nie do końca - ponieważ nawet w firmach globalnych istnieje regionalizacja działań produktowych i marketingowych). Natomiast zako klienta interesuje mnie tylko, aby obsługiwał mnie kompetentny człowiek.
    0
  • Users Avatars Mini
    mushroom pisze: 2003-11-20 12:13
    Gonzales!! od kiedy Era jest w rekach zachodnich. Jerszcze nie zostala sprzedana! na razie wlascicielem jest jeszcze Elektrim.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-20 13:39
    Od kiedy współwłaścielem jest DT.
    0
  • Users Avatars Mini
    me123 pisze: 2003-11-20 16:49
    KGHM chce zarobic, a czyje to pieniadze jak nie nasze obywateli. KGHM jest w duzej wiekszosci panstwowy. Decyzjami pojedynczych osob na wage kladzie sie ogromne przessiebiorstwa przynoszace ogromne zyski. To nasze. Komuchy rece precz od polskich firm!
    0
  • Users Avatars Mini
    mushroom pisze: 2003-11-21 08:59
    Gonzales nie wiem od kiedy era jest w rekach DT. Nie pisz glupot.
    0
  • Users Avatars Mini
    mushroom pisze: 2003-11-21 09:00
    Jeszcze nie odkupili wiekszościowego pakietu wiec jeszcze nie jest era w rekach DT
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-21 11:03
    Mushroom, jeżeli nie rozumiesz słowa "współwłaściciel", to nie podejmuj, proszę dyskusji. Nie zapominaj również o Vivendi.
    0
  • Users Avatars Mini
    mushroom pisze: 2003-11-21 11:40
    "w zachodnich rękach jest Era." Nie rozumiesdz chyba sam ze wspolwlasciciel to nie to samo co zacytowalem przed chwila. Widze raczej ze to ty bardziej unikasz dyskusji.
    0
  • Users Avatars Mini
    mushroom pisze: 2003-11-21 11:42
    poza tym wiekszościowy pakiet nadal ma elektrim i to on jeszcze faktyczne zarzadza i jest faktycznym wlascicielem wiekszosciowym Ery. Nie widzialem zeby sprzedali komukolwiek pakiet wiekszosciowy ery.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-21 11:59
    Więc powoli i dużymi literami. W "rękach zachodnich jest Era" i "współudziałowcem [nawet mniejszościowym] jest DT" wcale się nie wykluczają. Ale nie mam zamiaru tłumaczyć zawiłości własnościowych komuś, z kim i tak się nie dogadam - co udowodniła dyskusja na temat TP. Co nie znaczy, że nie pozdrawiam :-).
    0
  • Users Avatars Mini
    mushroom pisze: 2003-11-21 16:49
    Szybko sie wycofujesz. Moim zdaniem jezeli pakiet wiekszosciowy jest w rekach polskich to de facto firma jest jeszcze w rekach polskich. A co do tp to ja uwazam ze jeszcze nie skoinczylismy tamtej dyskusji poniewaz nie odpowiedziales n\a moje zazuty tam napisane. Ja tez pozdrawiam :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-21 21:23
    To jest kwestia podejścia. Z jednej strony - owszem, można powiedzieć, że firma jest w rękach polskich, ponieważ większościowe udziały same przez siebie wskazują, kto jest posiadaczem. Z drugiej strony jednak istotna jest zdolność decyzyjna. Jeżeli Elektrim mógłby samodzielnie podejmować decyzj co do Ery - to owszem, firma byłaby w rękach polskich. Ale tak nie jest - Elektrim podejmując decyzje musi liczyć się z opinią DT. I to jest to - ja widzę szklankę do połowy pustą, Ty do połowy pełną.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-21 22:41
    Poza tym - od jakiego progu można mówić, że firma jest już w rękach zagranicznych? Takiego progu nie można do końca określić. DT posiada 45% udziałów w PTC i to jest powód - moim zdaniem - do tego, aby twierdzić, że Era jest juz w rękach obcych firm.
    0
  • Users Avatars Mini
    mushroom pisze: 2003-11-22 15:37
    zgadza sie tylko elektrim na razie moze wiecej niz DT. I to jest dla mnie istotna roznica. DT nie ma zdolnosci decyzyjnych na ere i to nie ona jeszcze de fakto rzadzi. Moze jedynie starac sie wspoluczestniczyc w decyzjach.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2003-11-22 16:54
    I tutaj się zdecydowanie nie zgodzę. Żaden poważny udziałowiec nie zainwestuje w przedsięwzięcie o takiej skali, jeżeli nie będzie miał ZAGWARANTOWANEGO wpływu na podejmowane decyzje. Pozycja DT jest silniejsza tym bardziej, że jest to jedyny udziałowiec w PTC który zajmuje się GSM w wydaniu europejskim. Oczywiście można postawić argument, że DT posiada 45% - a zatem są to udziały mniejszościowe. Jednak zdobycie przewagi przez DT - przy zachowaniu obecnych formalnych proporcji - jest sprawą do załatwienia.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: