Komórka bez kaucji - schemat zakupu

Newsy
Żródło: Idea
Opinie: 40

Zakup telefonu w ofercie promocyjnej operatorów GSM.
Kupujemy telefon z abonamentem w promocji, tzn. najczęściej płacimy niewielką część wartości aparatu telefonicznego oraz cenę aktywacji. W trakcie użytkowania będziemy płacić "z dołu" rachunki za wykonane rozmowy zgodnie z cennikiem wybranej taryfy.
Procedura zakupu telefonu w promocji po wprowadzeniu od 3.10.2001 nowych regulacji nie zmienia się w żaden zasadniczy sposób - podpisanie umowy również trwa kilkanaście minut i nie wymaga od nas składania żadnych dodatkowych w stosunku do wymaganych dotychczas dokumentów czy zaświadczeń.
Zanim przystąpimy do podpisania umowy, sprzedawca poprosi nas o zgodę na weryfikację. Weryfikacja polega na sprawdzeniu czy nie została rozwiązana umowa o świadczenie usług przez innego operatora ze względu na zaprzestanie płacenia rachunków oraz czy nie zgłoszono faktu utraty dokumentu, którym posługuje się osoba chcąca zawrzeć umowę. Zgodę wyrażamy poprzez złożenie podpisu na stosownym oświadczeniu. 

 1. Zgadzamy się na weryfikację

 • Weryfikacja jest pozytywna - kupujemy telefon w promocji jak dotychczas

 • Weryfikacja jest negatywna - mamy następujące możliwości zakupu telefonu:
  (1) zakup telefonu z abonamentem po cenie rynkowej
  (2) wpłata kaucji (760 zł) i zakup telefonu w ofercie promocyjnej; kaucja zostanie rozliczona po sześciu miesiącach od zawarcia umowy - Klient może zdecydować, czy chce ją otrzymać z powrotem w gotówce, czy mieć rozliczoną w ramach rachunków za usługi
  (3) zakup telefonu w systemie pre-paid (TAK TAK, Simplus, POP)

 • Jeżeli mamy zastrzeżenia do wyniku weryfikacji negatywnej - zgłaszamy reklamację; sprzedawca natychmiast kontaktuje się telefonicznie z odpowiednią infolinią i potwierdza, czy przy weryfikacji nie nastąpiła pomyłka
  (1) w przypadku uznania reklamacji możemy dokonać promocyjnego zakupu telefonu
  (2) w sytuacji, gdy wyjaśnienie reklamacji wymaga osobistego działania Klienta (np. uregulowania zaległego rachunku) sprzedawca przekazuje Klientowi odpowiedni kontakt w celu załatwienia sprawy

 1. Nie zgadzamy się na weryfikacja

 • Sprzedawca nie będzie nas sprawdzał i zaoferuje zakup telefonu w każdy inny możliwy sposób, tzn. Klient będzie mógł:
  (1) kupić telefon z abonamentem po cenie rynkowej
  (2) wpłacić kaucję (760 zł) i kupić telefon w ofercie promocyjnej; kaucja zostanie rozliczona po sześciu miesiącach od zawarcia umowy - Klient może zdecydować, czy chce ją otrzymać z powrotem w gotówce, czy mieć rozliczoną w ramach rachunków za usługi
  (3) kupić telefon w systemie pre-paid (TAK TAK, Simplus, POP)

Najprostszy i najwygodniejszy sposób na zakup telefonu po atrakcyjnej cenie to zgoda na udostępnienie danych w celu potwierdzenia wiarygodności płatniczej. Osoby, które nie zgodziły się na weryfikację bądź weryfikacja wykazała zobowiązania wobec innych operatorów, odstępowały od zawarcia umowy na warunkach promocyjnych. Potwierdza to założenie, że nowa procedura skutecznie odstrasza tylko nierzetelnych kontrahentów. Z punktu widzenia Kowalskiego - nowa procedura praktycznie nie zmienia sposobu zakupu komórki w promocji.
  

Schemat zakupu telefonu komórkowego w promocji

 

Opinie:

Opinie archiwalne (40):

Komentuj

Komentarze / 40

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-12 17:35
  powinni to wydrukować w jakimś dzienniku na 1 stronie to może w końcu ludzie przestali by się bać kaucji . Opy powinny też opublikować listę za co grozi weryfikacja negatywna i ew. co trzeba zrobić żeby z takiej listy zniknąć .
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-10-12 17:36
  ok, zasady sa zrozumiałe, ale czy to ma sie odbywac jawnie? Co to kogo obchodzi, czy mam jakieś nieuregulowane długi czy też nie? czy pani przy okienku powie na głos: ma Pan niezapłacone faktury, nie mozemy panu sprzedac telefonu w promocji..... a może też doda: chce pan naciągnąć kolejnego operatora? jak to się ma do ochrony prywatności danych?
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-10-12 17:37
  Słusznie Jansen, bo nadal nie wiem. Mam na pewn jakiś dług w plusie z przed chyba 3 czy 4 lat. Jak bede chciał teraz kupic jakiś telefon w promocji, to co musze zrobić dokładnie, zeby zniknąć z "czarnej" listy? Czy zaraz po uregulowaniu należności jestem czysty, czy tez jest jeszcze jakiś slad w mojej kartotece?
  0
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-12 17:41
  jokerdm : skoro wyrażasz zgode na sprawdzenie danych to tu jest ochrona prywatości zawierając umowe z opem zgadzasz się na umieszczenie w takiej bazie danych w przypadku zerwania umowy. A jak chcesz byś chroniny to płacisz kaucje. (ciekawe czy ta baza danych jest legalna bo 3 lata temu jak podpisywałem umowe to nie było nic o takim tworze więc ja nie wyrażałem zgody na umieszczenie mnie w takiej bazie danych (tylko w wewnętrznej bazie opa) a teraz jeszcze mi żadnego świstka do podpisu nie przysłali chyba będę musiał przeczytać regulamin bo jak podpisywałem go to był taki punk że mogą go zmienić jak powiadomią nas o tym , ale chyba powiini to zrobić listownie bo to że o tym gadaja w mediach to nie informacja od opa)
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-12 17:48
  Jansmen - zgoda na weryfikację pozwala zdajesię wymienić twoje dane z innymi operatorami, więc chyba nie jest tworzona odrębna baza. Co do zmiany umowy to masz rację - powinieneś być zawiadomiony indywidualnie.
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-12 17:50
  I jeszcze pytanie - czy przy wymianie telefonu też muszę wyrażać zgodę na weryfikację - przecież przez 2 lata jestem abonentem sieci więc moja wiarygodność chyba jest już sprawdzona?
  0
 • Users Avatars Mini
  luk23 pisze: 2001-10-12 17:51
  heh a jak unikna sprzedazy telefonu menelowi ktory go jeszcze nie kupil a wlasnie teraz mu oferuja na wino ?
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobek pisze: 2001-10-12 17:54
  to wiele wyjasnia, jednak dalej sie bede czepial kaucji, skoro wplacam 760 zl, to pieniadze rosna na koncie opa(taka sredznia lokatka daje w ciagu roku ok. 55 zl) potem moge decydowac czy wyplacic czy zaliczyc na poczet swiadczonych uslug, to kurde pytam co sie dzieje z odsetkami , skandal! na moich pieniadzach op zarabia, a z odsetek mozna by zaplacic np. mies abo
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-10-12 17:57
  Co do wpisu do bazy, rozumiem, ale chodzi mi o to, czy pani w okienku będzie mówiła do mnie szeptem, pisała na kartce czy pokzywała na migi wynik sprawdzania mojego konta u wszystkich operatorów. Bo to chyba również podelga pod ochrone danych osobowych, prawda???? Czy się mylę?
  0
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-12 18:01
  grafii : Ale ja mojemu opowi nie wyraziłem zgody na udzielanie informacji o moich danych osobowych więc robi to wbrew prawu.
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobek pisze: 2001-10-12 18:01
  gdy pani w okienku powie Tobie ze jestes niewiarygodny to nie lamie prawa, jesli wywiesila kartke na witrynie w salonie to juz by zlamala, ale konsultanci maja chyba jakies wskazowki jak powiedziec ze klient jest niewiarygodny?
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-10-12 18:03
  dziobek... własnei o to mi chodzi: w jaki sposób oni przekażą tą informacje. A moze ja sobie nie życzę, żeby wszyscy w salonie wiedzieli o moich ewentualnych zadłużeniach?
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobek pisze: 2001-10-12 18:07
  jokerDM: sadze ze maja nakaz powiedziec o tym delikatnie, na pewno tak zeby caly pkt sprzedazy o tym nie wiedzial, zapytam kumpla/konsultant/ czy maja jakies zalecenia jak to komunikowac, moim zdaniem dopoki o niewyplacalnosci wiesz tylko Ty i pracownicy opa /jako przedstawiciel/ to to nie jest lamanie prawa
  0
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-12 18:12
  dziobek : ale oni mają na razie prawo wiedzieć o zadłużeniach w swojej sieci i tak np ja gdybym zerwał umowe z erką a poszedł się aktywować do idei to ci z idei nie mają prawa mnie zweryfikować bo w erze nie wyraziłem na to zgody więc łamia prawo (era wyrażając weryfikacje negatywną)
  0
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-12 18:43
  jedynym minusem jest ten chwyt z regulaminem (musze gdzieś znależć papiery i je przeczytać) ale i tak chyba nikogo nie zawiadamiali ( a jak w innych sieciach - wyrażaliście na to zgode albo zawiadamiali was o zmianie regulaminu)
  0
 • Users Avatars Mini
  dexter pisze: 2001-10-12 18:47
  W wyniku wprowadzenia nowych zasad zakupu telefonu w promocji, pojawia się dotatkowa kwestia: Czy mimo negatywnej weryfikacji - gdy widniejemy jako dłużnik u innego operatora - mamy możliwość weryfikacji danych zapisanych na "czarnej liście" u innych operatorów? Pojawia się niebezpieczeństwo wykożystywania przez nieuczciwych pracowników firm telekomunikacyjnych, że będą umieszczać na tej liście osoby bez jakilkolwiek dowodów. Weryfikacja i "odkręcenie" nieprawidłowości może być bardzo czasochłonna. Może to być wykożystywane przez operatorów jako swoisty straszak, nawet w stosunku do uczciwych użytkowników. Zobaczymy jak w praktyce będzie wyglądała możliwość weryfikacji zapisanych u operatorów danych osobowych .Pzdr.
  0
 • Users Avatars Mini
  Mike_Ka pisze: 2001-10-12 19:02
  JANSMEN: w Idei podpisujesz zgodę na weryfikację ponownie (wtedy w bazie danych Idei nie ma Twoich info z Ery), albo nie podpisujesz i płacisz 760,- ale wątpię żeby koleś który nie wyrazi zgody w jednej sieci i zapłaci 760,- bo musi szedł do innej i chciał zrobić ten sam manewr bo to niopłacalne jest po prostu
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-10-12 19:14
  Chciałbym Wam jeszcze przypomnieć, jakie problemy kiedyś wynikały, gdy na wysypiskach śmieci znajdowano jakies wyydruki z kont np.: bankowych. Interesuje mnie bardzo kwestia weryfikacji tych danych, kto i jak zarządza, czy operatorzy mogą wymieniac się infomacjami o klientach bez wyraźnej potrzeby, czyli nie tylko wtedy, kiedy klient przychodzi do salonu zakupić telefon.
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2001-10-12 19:17
  Może też dojść do takich sytuacji, kiedy klient będzie wolał zrezygnowac z wyjaśniania problemów związanych z płatnościami u operatorów i wtedy będzie wolał dla świętego spokoju zapłacić tą kaucje niż użerac się z biurokracją... to jest kolejna możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, oczywiście niedużych ale zawsze...
  0
 • Users Avatars Mini
  puszkin pisze: 2001-10-12 20:09
  bardzo dobrze
  0
 • Users Avatars Mini
  cherub pisze: 2001-10-12 20:20
  moze to cos zmieni dla nas - uczciwych uzytkownikow ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  ^various^ pisze: 2001-10-12 20:58
  O ile dobrze zrozumialem z tego komunikatu, weryfikacja (czyli de facto wymiana danych osobowych pomiedzy operatorami) nastepuje tylko w przypadku zakupu telefonu w ofercie promocyjnej. Zatem operator nie moze tego zrobic gdy umowa jest juz podpisana (odnosnie kilku postow wczesniej). Natomiast w przypadku przedluzania umowy i np. wymiana telefonu (oferta promocyjna) wydaje mi sie ze zgodnie z tm regulaminem op ma prawo do takiej weryfikacji. Zycie jednak pokaze jak jest.
  0
 • Users Avatars Mini
  ^various^ pisze: 2001-10-12 21:01
  A tak w ogole to zaraz zajrze do umowy z idea ktora podpisywalem pod koniec sierpnia i jak to jest dokladnie punkt po punkcie odnosnie tego nowego regulaminu, w koncu mamy ustawe o ochronie danych osobowych i mimo strat operatorzy musza ją egzekwowac.
  0
 • Users Avatars Mini
  ^various^ pisze: 2001-10-12 21:07
  a w ogole to powinni wszyscy operatorzy dac jakies ciekawsze promocje lub zmniejszyc taktowanie skoro oszczedzaja X milionow zlotych ... (niestety nie znalazlem odpowiedniego postu ile dokladnie)
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-12 23:34
  Nie jestem pewien, czy zgoda na weryfikację nie będzie tak formułowana (nie widziałem jej jeszcze), że oznaczać będzie zgodę na ujawnienie danych przez wszystkich operatorów innym operatorom - wtedy zmiana regulaminu w tej kwestii nie będzie wymagana, podobnie, jak wcześniejsze podpisanie zgody na ujawnienie danych u innego operatora.
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-12 23:35
  JokerDM, słusznie się obawiasz, że mogą być nadużycia i problem z korygowaniem błędnych wpisów, niestety! :(
  0
 • Users Avatars Mini
  fish235 pisze: 2001-10-13 00:13
  mcbrain: teroetycznie nowy regulami sie Ciebie nie tyczy jesli podpisywales umowe po starym, ale jesli operator poda informacje o zmianie regulaminu w pracie ogolnopolskiej malym drucziem w srodu gazety, to Ty to musisz przeczytac i masz prawo sie odwolac i zerwac umowe, albo zgadzasz sie na to. Tak bylo w Idei z nowym cennikiem.
  0
 • Users Avatars Mini
  fish235 pisze: 2001-10-13 00:17
  graffiti: nie moze byc tak sformuowana bo lamala by prawo o ochronie danych osobowych.
  0
 • Users Avatars Mini
  fish235 pisze: 2001-10-13 00:20
  Tu brakuje mi odnosnika literaturowego. Kto podpisal, gdzie jest to podpisane pismo, co DOKLADNIE jest w nimnapisane? Ja bym wola to przeczytac, niz domyslac sie z innych artykulow. Przeciez kazdy moze sobie to dowolnie interpretowac, a ten co nie zna oryginalu musi po prostu przystac na dana wersje.
  0
 • Users Avatars Mini
  ^various^ pisze: 2001-10-13 01:39
  Nie znam dokladnej tresci przyszlych umow ani pogladow fachowcow od prawa na ten temat, ale wydaje mi sie ze jezeli bedzie tam sformulowane iz dane osobowe beda wykorzystywane tylko do weryfikacji, a ta bedzie polegac tylko na sprawdzeniu "czy nie została rozwiązana umowa o świadczenie usług przez innego operatora ze względu na zaprzestanie płacenia rachunków oraz czy nie zgłoszono faktu utraty dokumentu, którym posługuje się osoba chcąca zawrzeć umowę" to kazde inne dzialanie bedzie przestepstwem na mocy ustawy o ochronie danych osobowych i operator bedzie po zgloszeniu tego faktu scigany prawnie. obawy nalezy miec, ale nie naley demonizowac:) pozdrawiam!
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-13 07:06
  Fish235, można tak to ująć, żeby nie łamała zapewniam Cię
  0
 • Users Avatars Mini
  telefonica pisze: 2001-10-13 13:43
  Dobrze że ktoś się znalazł i opisał to, bo klienci tak się boją
  0
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-13 18:48
  fish : Jesli odstąpie od umowy z związku ze zmianą regykaminu to czy przypadkiem nie trafie na czarną liste opów :(byłby to dla mnie porządany powód do zerwania umowy z erą )
  0
 • Users Avatars Mini
  bobopik pisze: 2001-10-13 19:25
  mam jedno pytanie. czy przedluzajac umowe bede musial sie na to zgodzic i zaplacic ta kaucje? mam dwa telefony w erze na swoje nazwisko i za oba regularnie place - nigdzie wiecej nie mam telefonow.
  0
 • Users Avatars Mini
  jacezia pisze: 2001-10-13 22:09
  Pozwolicie że wyjaśnię zasady wymiany informacji między operatorami: W myśl ustawy wymiana pomiędzy operatorami samych numerów PESEL, NIP czy innych nie stanowi złamania prawa. Dopiero jeśli te numery są przekazywane w powiązaniu z danymi "właścicieli" tych numerów typu : imię, nazwisko, adres, numer buta i takie tam to jest to złamanie prawa. Prosty wniosek : jeśli sieć A sprawdza np. numer PESEL w sieci B to dostanie odpowiedź : lipa albo klient OK i to w zupełności wystarcza. Nikt uczciwy nie jest w tym wypadku pokrzywdzony. Jeśli wiem że ktoś pożyczył kasę od mojego sąsiada, nie oddał i przyszedł do mnie zrobić mnie w konia to byłbym nieźle głupi gdybym się dał naciągnąć. A baranom którzy nie płacili życzę udanych zakupów POPa, TAKTAKA i SIMPLUSA. Papa
  0
 • Users Avatars Mini
  wasq pisze: 2001-10-13 22:35
  TRoche OFF-Topic, ale zakup telefonu z abonamentem po cenie rynkowej jest troche beznadziejnym rozwiazaniem. Cena rynkowa telefonu ustalona przez operatora jest zawsze mocno wygorowana w komisie mozna przewaznie kupic telefon nawet do 50% taniej. A jak ktos sie boj weryfikacji to kupuje telefon w komisie do tego prepaida i juz.
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-14 05:53
  Jacezia, niestety, właśnie się to zmieniło ostatnio i pesel też uznano za "daną osobową" - międzyinnymi z tego powstał problem
  0
 • Users Avatars Mini
  cieglo pisze: 2001-10-14 21:22
  prawidlowo
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-15 01:00
  Cieglo - pisz trochę bardziej kompleksowo, bo może się okazać, że nikt nie wie, o co Ci chodzi - ok?
  0
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-15 02:24
  no cóż chyba podpisując umowe u opa np idea automatycznie musimy podpisać dwa inne swistki (dla ery i plusa)ze zgodą na ujawnienie naszych danych osobowych przez tych opów (tak myślę)wtedy opy nie łamią prawa (przynajmniej tak mi się wydaje kiedy się nad tym zastanwiłem ) tylko chciałbym zobaczyć taką liste za co się tam trafia (przykaład z ery gość nie płacił rachunków przez 3 miechy po czym dostał licik że ma zapłacić wszystkie rachunki , umowa zostaje mu wypowiedziana ale jak zapaci od razu to nie wystąpiom o kary itp. więc gościu pędzi płaci po czym dzwoni do niego era i pyta czy nadal chce być z nimi on odpowiada że nie i na tym sprawa by się skończyła tylko czy on teraz jest na czarnj liście czy nie (przecież ma zapłacone wszystkie rachunki a era sama zerwała umowe )
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: