Koniec z zamawianiem dowodu osobistego przez internet

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Koniec z zamawianiem dowodu osobistego przez internet

Kancelaria premiera podała, że ponad 5 004 410 milionów Polaków ma e-dowód.

 

4 marca minęły dwa lata, odkąd wprowadzono w Polsce e-dowód. Od tego czasu każdego dnia (roboczego) nowy dowód odbierało średnio niemal 10 tysięcy osób.

 

E-dowód to dokument tożsamości z warstwą elektroniczną. Dzięki warstwie elektronicznej właściciel dowodu może komunikować się online z administracją publiczną. Dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu.

 

Od wprowadzenia e-dowodu do 20 kwietnia tego roku, czyli dnia kiedy odebrany został 5-milionowy e-dowód, minęło dokładnie 514 dni roboczych (tylko w takie dni otwarte są urzędy, w których można odebrać dokument). A to oznacza, że od tego czasu, każdego dnia, dowód z warstwą elektroniczną średnio odbierało ponad 9,7 tysiąca osób.

 

W tym czasie najwięcej wniosków o e-dowód złożyli mieszkańcy województw:

 

  • mazowieckiego – 801 990 wniosków (615 990 odebranych e-dowodów),

 

  • śląskiego – 633 830 wniosków (454 950 odebranych e-dowodów),

 

  • małopolskiego – 489 120 (342 660 odebranych e-dowodów),

 

  • wielkopolskiego – 477 910 (347 020 odebranych e-dowodów),

 

  • dolnośląskiego – 453 830 (321 010 odebranych e-dowodów)

 

Nieco inaczej wygląda ranking województw w kategorii – najwięcej aktywowanych e-dowodów. Co prawda także i tu liderem jest województwo mazowieckie (47,5% odbieranych dowodów jest aktywowana), jednak na dalszych miejscach widać różnice:

 

  • dolnośląskie – 46,11% odbieranych dowodów jest aktywowana,

 

  • pomorskie – 43% odbieranych dowodów jest aktywowana,

 

  • małopolskie – 42,68% odbieranych dowodów jest aktywowana,

 

  • zachodniopomorskie – 41,92% odbieranych dowodów jest aktywowana.

 

Aby korzystać z warstwy elektronicznej e-dowodu trzeba ją aktywować przy odbiorze. Należy wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma.

 

Właściciele e-dowodów, którzy chcą zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany, mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji eDO App.

 

Wniosek o dowód osobisty można złożyć na dwa sposoby: w urzędzie lub przez internet. Ten drugi sposób w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności.

 

- W 2020 r. z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało 335 775 osób. Dla porównania – w 2019 r. – 160 486. A tylko od początku tego roku zrobiło to już 150 110 Polaków – mówi minister Marek Zagórski.

 

Od 2 sierpnia jedynym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument tożsamości będzie osobista wizyta w urzędzie. To efekt wejścia w życie europejskich przepisów, a dokładnie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

 

Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie UE zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

 

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12 roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

 

Wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wymiany ważnych dotychczasowych dowodów na nowe.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: